Ciekawostki

10 Zaskakujących Ciekawostek o Alfredzie Szklarskim

Alfred Szklarski
źródło: Michał Bulsa / Wikipedia

Alfred Szklarski był jednym z najwybitniejszych twórców literatury dla młodzieży w dawnych latach. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również jego dzieła na temat polskich podróżników, jak i również przyrodnikach.

Ale to również wspaniała osoba, która pełna jest licznych znakomitych ciekawostek, zarówno z jego prac, jak i również jego życia prywatnego, jakie bezsprzecznie warto poznać bliżej, by zrozumieć, skąd wziął się tak duży fenomen jego osoby praktycznie na terenie całego świata.

1. Powieści o tematyce erotycznej

W latach okupacji Alfred Szklarski znany był z tego, że tworzył przede wszystkim powieści o tematyce erotycznej. Za najbardziej znane uważa się przede wszystkim ”Miłość marynarza”, jak i również „Piękna nieznajoma”.

2. Publikacje

Szklarski publikował swoje powieści pod wieloma pseudonimami. Inne, które były najczęściej spotykane, to Alfred Bronowski, Alfred Murawski, Roman Szklarski, Henryk Szklarski, jak i również Fred Garland.

3. Najpopularniejsze dzieła

Jego najpopularniejsze i najczęściej wspominane dzieła aż do dnia dzisiejszego, to oczywiście te, gdzie główną rolę grała stworzona przez niego postać, czyli Tomek Wilmowski.

4. Interesujący fakt

Bardzo interesujący jest tu także fakt, że wspomniana wyżej najsłynniejsza trylogia Alfreda Szklarskiego powstała we współpracy z jego małżonką Krystyną. Mówi się, że duża część doskonałych dialogów wyszła właśnie od jej osoby.

5. Okupacja

Fakt tworzenia przez niego dzieł podczas okupacji miała również swoją negatywną stronę. Otóż po wielu latach było to głównym dowodem, przez co stało się jednocześnie głównym źródłem skazania go na osiem lat pozbawienia wolności.

6. Armia Krajowa

Mało osób wie, że Alfred Szklarski był aktywnym członkiem działającej w dawnych latach Armii Krajowej.

7. Pseudonim szklarz

Nazywany był ukrywającym się członkiem o pseudonimie Szklarz. To wszystko sprawiało, że brał udział w przygotowaniach, jak i również w przebiegu powstania warszawskiego.

8. Kreowanie przedstawianego świata

Bardzo często mówiło się na jego temat, że w doskonały sposób udawało mu się kreowanie przedstawianego świata. Znacznie dłużej zajmowało mu już jednak zbieranie potrzebnych materiałów do pisania książek.

9. Książka

Warto także zauważyć, że takim średnim czasem na wydanie pojedynczej książki przez Alfreda były 2 lata.

10. Uniknięcie śmierci

Alfred Szklarski raz cudem uniknął śmierci za granicą, gdy podczas wizyty na cmentarzu w Egipcie nieznajomy poczęstował go zatrutymi daktylami.