Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o Sztuce

sztuka

Sztuka fascynuje i inspiruje kolejne pokolenia z wielu powodów. Prawdziwe dzieła sztuki wpływają silnie na nasze emocje, ale również intrygują i rodzą pytania, na które często nie sposób znaleźć odpowiedzi. Jakie ciekawostki wiążą się z wybranymi dziełami i artystami?

Poniżej znajdują się wybrane propozycje.

1. Najwybitniejsz malarz

Vincent van Gogh, uważany dziś za jednego z najwybitniejszych malarzy wszech czasów, sprzedał przez całe swoje życie wyłącznie jeden obraz. Artysta zmagał się z zaburzeniami psychicznymi, w wyniku których najprawdopodobniej popełnił samobójstwo.

2. Obrazów Jana Matejki

„Stańczyk” to jeden z najbardziej charakterystycznych obrazów Jana Matejki. Przedstawia smutnego błazna królów polskich z XVI wieku, a jednocześnie jest autoportretem malarza.

3. Kochanka Ludwika Sforza

„Dama z łasiczką” Leonarda da Vinci przedstawia Cecylię Gallerani, czyli kochankę Ludwika Sforzy. Zwierzę na tym obrazie symbolizuje Sforzę, którego nazywano wówczas Gronostajem w nawiązaniu do Orderu Gronostaja, którego był kawalerem.

4. Żydówka sprzedająca cytrusy

„Żydówka z cytrynami” Aleksandra Gierymskiego powstała w oparciu o zdjęcie Żydówki sprzedającej cytrusy. Obecnie w Polsce znajdują się dwie wersje tego obrazu, które stworzył malarz. Jedną można podziwiać w Warszawie, a drugą w Katowicach.

5. Portret młodzieńca

Jednym z najbardziej poszukiwanych obrazów, które zaginęły podczas drugiej wojny światowej jest „Portret młodzieńca” namalowany przez Rafaela i nazywany męską wersją Mona Lisy. Było to jedno z najcenniejszych dzieł w polskich zbiorach.

6. Julian Tuwim

Jeden z największych poetów polskich, Julian Tuwim, całe życie cierpiał na agorafobię i odczuwał lęk przed wyjściem na ulicę. Miał też sporej wielkości znamię na policzku, dlatego na zdjęciach zazwyczaj pozował, eksponując drugi profil.

7. Adam Mickiewicz

W „Dziadach” Adama Mickiewicza pojawia sie tajemnicza liczba 44, którą utożsamiano z tajemną siłą mającą doprowadzić do niepodległości Polski. Sam Mickiewicz pytany o jej znaczenie odpowiadał, że nie pamięta, o co mu chodziło.

8. Non omnis moriar

Zuzanna Ginczanka, poetka polska żydowskiego pochodzenia, napisała przed śmiercią wiersz pod tytułem „Non omnis moriar”, w którym z nazwiska wymienia kobietę donoszącą Niemcom na ukrywających się Żydów. Ginczanka zginęła rozstrzelana przez Niemców.

9. Guernica

Pablo Picasso był autorem monumentalnego obrazu „Guernica”, który został namalowany na zlecenie rządu hiszpańskiego w trakcie wojny domowej w Hiszpanii. Po bombardowaniu Guerniki w pracowni malarza pojawił się gestapowiec, pytając, czy „Guernica” to jego dzieło. Po chwili zastanowienia Picasso odpowiedzał: „Raczej wasze”.

10. Jan Lesman

Jan Brzechwa, popularny poeta i autor wierszyków dla dzieci, tak naprawdę nazywał się Jan Lesman i był spokrewniony z Bolesławem Leśmianem.