Ciekawostki

10 Zaskakujących Ciekawostek o Achillesie

Achilles to słynna postać w mitologii greckiej. Uważano go za jednego z najważniejszych bohaterów wojny trojańskiej.

Był synem Peleusa, króla Ftyi oraz Tetydy, którą uważano za jedną z najpiękniejszych nimf morskich. Oto interesujące ciekawostki o Achillesie.

1. Tetyda

Tetyda bardzo chciała, aby syn cieszył się nieśmiertelnością. Wobec tego postanowiła zanurzyć go w Styksie, co miało przyczynić się do uodpornienia ciała na wszelkiego rodzaju ciosy. Jedynym miejscem, które wówczas nie zetknęło się z wodą, była stopa, za którą niemowlę było trzymane.

2. Wojna Trojańska

Przepowiednia głosiła, że to właśnie Achilles odegra kluczową rolę w wojnie trojańskiej. Tetyda, wiedząc o tym, postanowiła ukrywać syna pośród córek Likomedesa, króla Dolopów.

3. Mitologia

Według mitologii Achilles miał zdobyć około 40 miast podczas wyprawy pod Troję. Już wtedy zdawano sobie sprawę z jego potęgi i wielkich jak na tak młodego człowieka możliwości.

4. Patrokles

Achilles najprawdopodobniej był w związku z Patroklesem. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę z tego, że wówczas tego rodzaju związki nie było odbierane w sposób negatywny. Braterska przyjaźń między wojownikami niejednokrotnie przeradzała się w coś poważniejszego.

5. Dante i Wyspiański

Achilles jest bardzo częstym motywem pojawiającym się w kulturze. O mitologicznym herosie wspominał już Dante i Wyspiański. Pojawiał się również w utworach słynnych zespołów, m.in. w piosence Led Zeppelin.

6. Nie był jedynakiem

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że Achilles nie był jedynakiem. Według mitologii miał sześciorga rodzeństwa, które jednak zmarło w bardzo młodym wieku.

7. Nieśmiertelność

Pragnąc zapewnić synowi nieśmiertelność, Tetyda faktycznie zanurzała go w rzece Styks, aczkolwiek posuwała się również do innych przedsięwzięć. Według mitologii smarowała ciało syna pokarmem bogów, czyli ambrozją.

8. Styks

Rzeka, w której Achilles został zanurzony, faktycznie istnieje. Nie należy jednak poważnie traktować mitów na temat jej wspaniałych właściwości. Już wtedy była rzeką totalnie zanieczyszczoną, a spożycie wody mogło zakończyć się poważnym zatruciem.

9. Śmierć

Podczas walki z Trojanami, Achilles został zabity. Został ugodzony strzałą w piętę, a zatem w jedyne miejsce, które nie zostało zanurzone w rzece.

10. Pięta Achillesowa

„Pięta Achillesowa” stała się symbolem i synonimem słabego punktu. Termin „pięta Achillesowa” jest powszechnie stosowany w języku polskim, a jego pochodzenie jest dobrze znane, co czyni go doskonałym przykładem zastosowania mitologii w dzisiejszym języku i kulturze.