Ciekawostki

10 Ciekawostek o Elektronice

elektronika

Elektronika to dziedzina nauki i techniki, która zajmuje wytwarzaniem i przetwarzaniem sygnałów w postaci prądów i napięć elektrycznych lub pól elektromagnetycznych. Choć jej nomenklatura może być trudna, to elektronika nie jest tylko dziwnymi nazwami, ale też wieloma interesującymi faktami. Oto top 10 ciekawostek — ciekawostki elektroniczne, które warto znać.

1. Podczerwień

Podczerwień jest tym rodzajem fal, za pomocą których sygnał wysyła typowy pilot do telewizora. Jej fale mają długość niewiele większą od koloru czerwonego i zachowują podobnie do światła widzialnego. Sygnał pilota odbić można od lustra, białej ściany, sufitu.

2. Przeładowanie akumulatora

Przeładowanie akumulatora ołowianego może grozić wybuchem.

3. Skrót Hi-fi

Skrót Hi-fi, którego używa się do określenia reprodukcji dźwięku o jakości bardzo zbliżonej do oryginału, wywodzi się od angielskiego high fidelity — wysoka wierność.

4. Walkman

Walkman jest dziełem firmy Sony. Ten przenośny odtwarzacz kasetowy został wprowadzony na światowy rynek w 1979 roku.

5. Alfabet Morse’a

Alfabet Morse’a, który wykorzystuję do komunikacji sposób reprezentacji alfabetu, cyfr i znaków specjalnych za pomocą dźwięków, błysków światła, impulsów elektrycznych lub znaków popularnie zwanych kreską i kropką, powstał w 1838 roku.

6. Telefon komórkowy

Telefon komórkowy zawiera takie materiały miedź i złoto, a także metale rzadkie, jak iryd, kobalt i inne.

7. Recykling

Recykling to nie tylko ponowne wykorzystanie papieru — szklane drzwiczki pralki mogą zostać przerobione na praktyczną miskę żaroodporną, a odzyskane i przetworzone włókna karbonowe posłużą do produkcji wytrzymałych żagli lub namiotów. Natomiast plastikowe elementy ze zużytej lodówki mogą posłużyć do produkcji kołpaków samochodowych.

8. Olex

Olex to robot stworzony przez firmę Pliant Energy System, którego spośród innych robotów wyróżnia umiejętność doskonałego poruszania się w różnorakim terenie. Dzięki napędzanej specjalnymi silniczkami płetwie niestraszne są mu woda, piasek, śnieg czy lód.

9. Płytki drukowane

Płytki drukowane są prawie zawsze zielone, ponieważ są wykonane ze szkła epoksydowego, który jest naturalnie zielony.

10. Prawo Moore’a

Zgodnie z prawem Moore’a, mikroczipy podwajają swoją moc co 18 do 24 miesięcy. Gordon E. Moore, założyciel firmy Intel, zaproponował tę koncepcję w 1965 roku