Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o Rozgwiazdach

Rozgwiazda

Wśród stworzeń żyjących w wodach mórz i oceanów badacze co krok natykają się na nowe i fascynujące. Jednak część znanych zwierząt morskich wciąż pozostaje tajemnicza dla wielu ludzi — tak jest między innymi z rozgwiazdami. Każdy kojarzy je dzięki charakterystycznemu wyglądowi, ale ilu z nas jest w stanie powiedzieć, chociażby, czym się żywią? Oto 10 najciekawszych ciekawostek — rozgwiazdy:

1. Szkarłupnie

Rozgwiazdy są przedstawicielami szkarłupni — charakteryzuje je spłaszczone grzbietobrzusznie ciało w kształcie gwiazdy. U większości z nich od dysku centralnego odchodzi 5 ramion, zdarzają się jednak przypadki występowania 6-7 ramion, a nawet 10, 15 czy 20. Rekord należy do gatunku zamieszkującego zimne wody Antarktydy, u które zaobserwowano od 40 do 45 cienkich ramion.

2. Pełzanie

Sposobem poruszania się jest pełzanie, przy czym rozgwiazdy są bardzo powolne, poruszają się z prędkością wynoszącą 5-15 centymetrów na godzinę. W przypadku ucieczki mogą poruszać się dwustronnie.

3. 1781 gatunków

Na świecie żyje 1781 gatunków rozgwiazd.

4. W wodach słonych

Rozgwiazdy żyją w wodach słonych, więc spotkać można je we wszystkich oceanach. Największa ich różnorodność widoczna jest na obszarach przybrzeżnych.

5. Jednolite umaszczenie kolorystyczne

Wśród rozgwiazd można znaleźć osobniki o jednolitym umaszczeniu kolorystycznym, jak i wielobarwne.

6. Zmysły

Rozgwiazdy nie mają dobrze wykształconych zmysłów, mimo to są wrażliwe na dotyk, zmiany temperatury, światło, stan wody, która je otaczają, wykazują także zdolność orientacji w terenie.

7. Oczka

Na końcu ramion rozgwiazdy istnieją oczka, z których każde zbudowane jest z 80-200 przyoczek.

8. Mózg

Rozgwiazdy nie posiadają scentralizowanego mózgu — zamiast tego mają skomplikowany układ nerwowy. Nie są w stanie zaplanować swoich działań. Wystarczy, że jedno z ramion wyczuje zapach, by stało się to bodźcem dominującym, a ramię to zaczyna manipulować całym ciałem, które podąża za bodźcem. Mimo badań nie udało się w pełni poznać tego mechanizmu.

9. Pokarm

Pokarmem tych drapieżników są między innymi małże, gąbki, ślimaki, inne małe zwierzątka. Część rozgwiazd jest detrytusożercami, co oznacza, że żywią się mieszanką rozkładających się szczątków zwierząt i roślin, ich odchodami, jak i bakteriami, które je rozkładają.

10. Rozmnażanie się

Niektóre rozgwiazdy potrafią rozmnażać się bezpłciowo.