Ciekawostki

10 Zaskakujących Ciekawostek o Molinezjach

molinezja

W wodach mórz i oceanów występuje wiele ciekawych ryb i innych stworzeń. Wśród nich jest molinezja — słodkowodna ryba akwariowa, której hodowla nie jest trudna. Jednak przed jej rozpoczęciem warto poznać kilka ciekawych faktów. Oto zaskakujące ciekawostki o molinezji:

1. Płeć

Bardzo łatwo można rozróżnić płeć molinezji — samice są zdecydowanie dłuższe, osiągają do 12 centymetrów długości, gdy samce do 7 centymetrów. Poza tym samice są grubsze i nieco słabiej ubarwione. Dokładne rozmiary ryby uzależnione są od tego, jaki gatunki molinezji stanowią. U samców występuje wyraźne gonopodium, które jest zewnętrznym narządem kopulacyjnym.

2. Jajożyworodna

Molinezja jest jajożyworodna — po zapłodnieniu wewnętrznych zarodki znajdują się w ciele samicy, jednocześnie zachowując autonomię rozwojową i pozostawiając w osłonie jajowej. Ciąż trwa około 30 do 40 dni.

3. Towarzyska

Molinezja to ryba bardzo towarzyska, z tego też względu jej hodowla odbywa się w grupie. Jednak gatunek wykazuje zapędy kanibalistyczne, dlatego po porodzie samicę, która na ten czas jest przenoszona do innego zbiornika, należy z powrotem umieścić w pierwotnym, by nie zjadła młodych.

4. Ameryka Środkowa

Naturalnym miejscem występowania tej ryby są wody Ameryki Środkowej, Ameryki Południowej oraz Karaibów.

5. Aktywność

Molinezja jest aktywna przez większą część dnia, a do tego ruchliwa — szuka pożywienia także po wyłączeniu światła.

6. 119 gatunków

Pod nazwą molinezja — łacińskie Poecilia — kryje się 119 gatunków, w tym zalicza popularne gupiki. Pod polską nazwą kryją się trzy gatunki: molinezja ostropyska, molinezja szerokopłetwa i molinezja żaglopłetwa.

7. Samiec

Samiec molinezji ostroustej — jednej z odmian molinezji — mający nad górną wargą ma przypominające wąsy wyrostki może cieszyć się większą popularnością u samic niż osobnik męski, który ich nie posiada.

8. Hodowla

Decydując się na hodowlę molinezji, należy zapewnić je pewne warunki: temperaturę wody w wysokości 23-28 stopni Celsjusza, twardość wody 11:30, pH wody 7,5-8,5. Do tego ryba będzie wdzięczna za regularną podmianę wody oraz stosowanie filtrów z wkładami.

9. Żywność

Wśród żywności, która składa się na jedzenie dla molinezji, występują między innymi plankton, glony, mrożone serca wołowe, mrożony szpinak, larwy komarów.

10. Głodówki

Molinezja nie powinna jeść częściej niż dwa razy dziennie, by nie była narażona na przytycie, stosuje się w jej przypadku głodówki.