Ciekawostki

10 Największych Motyli na Świecie

Motyle należą do rzędu uskrzydlonych owadów. Zamieszkują na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Szacuje się, że istnieje ponad 150 tysięcy gatunków tych owadów, a w samej Polsce jest ich przeszło trzy tysiące. Najmniejsze z nich, pasynki, liczą sobie zaledwie kilka milimetrów długości.

A jakie zaliczane są do największych?

1. Ornithoptera alexandrae

Ornithoptera alexandrae to gatunek motyla, którego można spotkać przede wszystkim na terenie Nowej Gwinei. To piękny okaz na ogół z zielono-niebieskim ubarwieniem. Rozpiętość skrzydeł w jego wypadku może wynosić niespełna 30 cm.

2. Pawica Atlas

Pawica Atlas zaliczanych jest do nocnych motyli, a zatem jest ćmą. Zamieszkuje przede wszystkim tereny Azji Południowo-Wschodniej. Rozpiętość jego skrzydeł również może wynosić nawet do 30cm.

3. Papilo Homerus

Papilo Homerus to motyl, którego można spotkać w niektórych regionach Jamajki. Rozpiętość jego skrzydeł może wynosić nawet 15 cm. Uważa się, że ten gatunek został odkryty jeszcze w pierwszej połowie XVIII wieku.

4. Goliat

Goliat jest motylem zamieszkującym Nową Gwineę. Najczęściej spotykanym okazem jest ten o żółto-zielonym ubarwieniu. Rozpiętość skrzydeł może przekraczać 27 centymetrów.

5. Thysania agrippina

Thysania agrippina to przepiękny gatunek motyla, na który można natknąć się przede wszystkim w lasach tropikalnych. Odpoczywają na korach drzew, maskując się w ten sposób i chroniąc przed drapieżnikami. Rozpiętość ich skrzydeł może sięgać nawet do 30cm.

6. Pawica gruszówka

Pawica gruszówka zaliczana jest do motyli nocnych. Ta ogromna ćma występuje na terenach Europy. Rozpiętość skrzydeł może sięgać nawet 16 cm.

7. Heliconius charithonia

Heliconius charithonia to motyl, na którego można się natknąć w niektórych państwach Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej. Odznacza się charakterystycznym czarno-białymi paskami, które sprawiają, że wygląda jak zebra. Rozpiętość skrzydeł może wynieść do kilkunastu centymetrów.

8. Danaus plexippus

Danaus plexippus to przepiękny motyl o żółto-czarnym ubarwieniu. Zamieszkuje niemal wszystkie kontynenty. Rozpiętość skrzydeł może przekraczać 10 cm.

9. Zmierzchnica trupia główka

Zmierzchnica trupia główka to nocny motyl. Można sporadycznie spotkać go na terenach Polski. Rozpiętość skrzydeł wynosi do 12 cm.

10. Papilio demoleus

Papilio demoleus to motyl, który zamieszkuje przede wszystkim tereny Azji, ale można się z nim spotkać również w Australii. Rozpiętość skrzydeł może wynosić nawet do 10 cm.