Ciekawostki

10 Ciekawostek o Starej Oranżeri

fot. Marek i Ewa Wojciechowscy / Wikipedia

Stara Oranżeria to ogród pod szkłem znajdujący się na terenie Łazienek Królewskich w Warszawie. Została wzniesiona w drugiej połowie XVIII wieku, a architektem odpowiedzialnym za jej powstanie był Dominico Merlini. Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Stara Oranżeria

Stara Oranżeria była jednym z najpóźniej zrealizowanych projektów na terenie Łazienek Królewskich. Zbudowano ją w stylu klasycystycznym i była wykorzystywana do przechowywania drzew pomarańczowych, które w okresie letnim zdobiły aleje w Łazienkach.

2. Teatr dworski

We wschodnim skrzydle budynku mieścił się teatr dworski zwany Teatrem Stanisławowskim. Była to prywatna scena teatralna, która miała zapewnić rozrywkę królowi i jego gościom.

3. Prostokątna podkowa

Stara Oranżeria została zbudowana na planie prostokątnej podkowy i od początku jej istnienia dbano o to, żeby w środku prezentowała się tak samo efektownie, jak na zewnątrz.

4. Domenico Merlini

Nad pierwotnymi planami pracowało kilka osób, a ich założenia w dużej mierze się wykluczały. Domenico Merlini planował piętrową budowlę w stylu chińskim, a ówczesny ekspert od ogrodowej architektury marzył o bardziej skomplikowanej konstrukcji. Budowę rozpoczęto dopiero dziesięć lat później.

5. Pomarańczarnia

Pomarańczarnia jest w Łazienkach jedynym budynkiem, poza Pałacem Stanisława Augusta Poniatowskiego, który jest utrzymany w stylu klasycystycznym.

6. Józefa Poniatowskiego

W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku przed oranżerią znajdował się pomnik księcia Józefa Poniatowskiego. Był on właścicielem Łazienek Królewskich po śmierci swojego wuja, Stanisława Augusta Poniatowskiego.

7. Królewska Galeria Rzeźby

W Ogrodzie Zimowym znajduje się Królewska Galeria Rzeźby, która była jedną z trzech głównych galerii w Łazienkach Królewskich obok Galerii Obrazów w Pałacu Na Wyspie i Galerii Grafiki w Białym Domu. Znajdują się w niej rzeźby gipsowe i marmurowe z czasów Stanisława Augusta, które ocalały w drugiej wojnie światowej.

8. Antoni Smuglewicz

Przez wiele lat uważano, że malowidła w tutejszym teatrze wykonał Antoni Smuglewicz, który cieszył się ogromną sławą. Później jednak okazało się, że ich autorem był Antoni Gerżabek.

9. Teatr Stanisławowski

Teatr Stanisławowski może pomieścić dwustu widzów i jest unikatem na skalę światową w kategorii teatrów dworskich. Od 2017 jest jedną ze scen Polskiej Opery Królewskiej.

10. Pomnik Psa Asa

W pobliżu Starej Oranżerii znajduje się pomnik Psa Asa, który wyznacza miejsce pochówku psów strażniczych w Łazienkach Królewskich.