Ciekawostki

10 intrygujących ciekawostek w Ojcowskim Parku Narodowym

fot. flickr.com/photos/polandmfa

Ojcowski Park Narodowy – park narodowy położony w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim.

1. Park narodowy

Jest to najmniejszy park narodowy w Polsce. Jego powierzchnia wynosi 21,46 km 2. Ochronie ścisłej podlega natomiast 250,83 ha.

2. Szósty park narodowy

Park powstał w 1956 r. jako szósty park narodowy w Polsce.

3. Nietoperz

Symbolem Ojcowskiego Parku Narodowego jest nietoperz. Na terenie parku potwierdzono występowanie 17 spośród 25 gatunków występujących w Polsce.

4. Jaskinie

Ojcowski Park Narodowy słynie z jaskiń, których do tej pory skatalogowano ok. 500. Dla turystów udostępnione są Jaskinia Ciemna oraz znana z legendy o ukrywającym się tu przed królem czeskim polskim władcy Jaskinia Łokietka zwana też Grotą Łokietka. W jaskiniach ojcowskich odnaleziono ślady człowieka prehistorycznego.

5. Formy skalne

Park słynie z ciekawych form skalnych, takich jak Brama Krakowska, Igła Deotymy czy Maczuga Herkulesa. Ich oryginalny wygląd wpłynął na tworzenie legend związanych z ich powstaniem.

6.Zabytki

Na terenie parku zlokalizowane są zabytki, takie jak zamek Pieskowa Skała czy ruiny zamku w Ojcowie.

7. Wywierzyska

Park obfituje w liczne wywierzyska, które nazywane są tu źródłami. Ich liczba przekracza 50. Przez teren parku przepływa rzeka Prądnik a także jej dopływ potok Sąspówka.

8. Siedziba dyrekcji

Siedziba dyrekcji parku znajduje się w willi „Jadwiga” pod adresem Ojców 9. Pod adresem Ojców 13, w hotelu „Pod Łokietkiem”, mieści się ekspozycja przyrodnicza Ojcowskiego Parku Narodowego im. prof. Władysława Szafera.

Można tu zobaczyć m. in. rekonstrukcję jaskini, makietę Ojcowskiego Parku Narodowego czy też dioramę prezentującą rośliny i zwierzęta występujące na terenie parku

9. Szlaki turystyczne

Przez teren parku przebiegają cztery szlaki turystyczne: czerwony Szlak Orlich Gniazd, niebieski Szlak Warowni Jurajskich oraz szlaki zielony, wiodący z Doliny Sąspowskiej do wylotu Wąwozu Smardzowickiego i dna Doliny Prądnika i czarny, prowadzący z parkingu na Złotej Górze do Jaskini Łokietka.

10. Gatunki roślin

Ochronie podlegają 84 gatunki roślin, m. in. róża alpejska, listera jajowata i rokitnik zwyczajny oraz 218 gatunków zwierząt, w tym różne gatunki nietoperzy.