Ciekawostki

10 zaskakujących ciekawostek o Żywiecczyźnie

fot. Korbielow net

Żywiecczyzna to region geograficzny oraz etnograficzny w południowej części Polski.

Historycznie jest to najbardziej wysunięty na zachód obszar Małopolski, obecnie stanowi południową część województwa śląskiego.

Przyciąga do siebie turystów za sprawą gór, szlaków pieszych oraz regionalnych zwyczajów i tradycji, jednak można powiedzieć o niej znacznie więcej.

1. Piotr z rodu Komorowskich

Do 1945 roku region należał do rąk prywatnych – ziemia ta została podarowana Piotrowi z rodu Komorowskich przez wielkiego księcia litewskiego, Kazimierza Jagiellończyka.

2. Wiek XIX

Przełomem dla miasta Żywiec był wiek XIX, kiedy to powstały w nim drukarnia, fabryka papieru, zakład metalurgiczny oraz browar, który działa od 1856 roku po dziś. Jest to też jedyny browar w Europie, który posiada linię do dealkoholizacji piwa – można na niej produkować piwo bezalkoholowe.

3. Bracia Golec

Z Żywca pochodzą między innymi bracia Golec, Monika Brodka czy Tomasz Adamek.

4. Górale żywieccy

Region ten jest zamieszkiwany przez górali żywieckich, którzy posługują się własną gwarą.

5. Góralskie budownictwo

W niektórych wsiach zachowało się charakterystyczne góralskie budownictwo.

6. Muzeum Browaru

W Żywcu znajduje się Muzeum Browaru – podczas jego zwiedzania można fotografować wszystko, co się chce. Odwiedzający to miejsce mogą zapoznać się z historią browarnictwa, maszynami oraz metodami produkcji piwa. Nie ma możliwości wyprodukowania własnego – ma to uzasadnienie sanitarno-epidemiologiczne.

7. Pałac Habsburgów

Pałac Habsburgów w Żywcu – zwany przez mieszkańców Nowym Zamkiem – to budynek w samym centrum miasta z ogromnym ogrodem o powierzchni ponad 26 hektarów. Atrakcją parku jest mini zoo.

8. Żywiecki Park Etnograficzny

W Ślemieniu znajduje się Żywiecki Park Etnograficzny, gdzie zwiedzający mogą zapoznać się z wyglądem typowej wsi beskidzkiej.

9. Beskidzkie Centrum Nauki

W Świnnej znajduje się Beskidzkie Centrum Nauki „Naukotechnika”, gdzie każdy – i dzieci, i dorośli – może zapoznać się z praktycznym zastosowaniem nauki teoretycznej.

Jest tu wiele atrakcji, które stanowią część wystaw czasowych, dlatego lepiej przed przyjazdem zapoznać się z tym, co można w trakcie pobytu zobaczyć.

10. Jezioro Żywieckie

Jezioro Żywieckie to zbiornik retencyjny, który powstał po powodzi, która nawiedziła Żywiec w 1958 roku. Budowany w latach 1960-1966, ma – przyjętą umownie – powierzchnię 10 kilometrów kwadratowych. Obecnie wykorzystywane jest w celach turystyczno-rekreacyjnych.