Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o Wieliczce

Wieliczka
fot. Magistratwieliczka / Wikipedia

Wieliczka to miasto w województwie małopolskim, które znane jest ze swojej Kopalni Soli.

To główna atrakcja, która każdego roku przyciąga tu turystów, jednak miejscowość ma do zaoferowania o wiele ciekawych miejsc i informacji o sobie.

1. Kopalnia Soli

Kopalnia Soli w Wieliczce jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Składa się na nią około 250 kilometrów chodników i ponad 2500 komór. Osoby niepełnosprawne również mogą skorzystać z jej zwiedzania.

2. Kły mamuta

W Wieliczce odnalezione zostały kły mamuta – na znalezisko natrafiono podczas wybierania gliny pod kilkumetrową warstwą lessu. Odnalezione kły zostały przekazane do muzeów w Paryżu i w Wiedniu.

3. Okupacja

Wieliczka pozostawała pod niemiecką okupacją przez pięć i pół roku. 6 listopada 1943 roku w mieście miała miejsce publiczna egzekucja, podczas której rozstrzelano dziesięciu Polaków, co było odpowiedzią na zamachy, jakich Polacy dopuścili się na okupantach.

4. Ośrodek wydobywczy

Wieliczka założona została w XII wieku i stanowiła wówczas ośrodek wydobywczy. Prawa miejskie uzyskała w 1290 roku.

5. Rynek

Rynek w Wieliczce jest oddalony od rynku w Krakowie o 13 kilometrów w linii prostej.

6. Dzielnice

Wieliczka dzieli się na następujące części: Bogucice, Centrala, Glinki, Gościniec, Grabówki, Klasno, Kłosów, Kolonia, Kopalina, Koszutka, Krzyszkowice, Krzyżowa, Lednica Dolna, Lekarka, Podlesie, Turówka, Zadory.

7. Powierzchnia

Powierzchnia miasta wynosi 13,41 kilometra kwadratowego.

8. Malowidło 3D

Na Rynku Górnym w Wieliczce znajduje się malowidło 3D „Solny świat” stworzone przez Ryszarda Paprockiego. Zajmuje ono powierzchnię ponad 350 metrów kwadratowych. Malowidło przedstawia malarską wizją podziemi kopalni soli.

9. Muzeum Żup Krakowskich

W Wieliczce ulokowane jest Muzeum Żup Krakowskich. Zostało założone w 1951 roku z inicjatywy profesora szkoły średniej w Wieliczce, Alfonsa Długosza. Muzeum mieści się w nieczynnej części jednej z najstarszych na świecie kopalni soli kamiennej.

Zwiedzają mogą zobaczyć dwie ekspozycje: podziemną – zlokalizowana na III poziomie zabytkowej kopalni soli w Wieliczce , i na powierzchni – znajduje się w średniowiecznym Zamku Żupnym stanowiącym siedzibę zarządu żupy od końca XIII w. do 1945 roku.

10. Szlaki turystyczne

Przez miasto przechodzą szlaki turystyczne: piesze i rowerowe. Jest również możliwość pokonywania tras konnych.