Ciekawostki

Mieszkanie na sprzedaż – na jakie się zdecydować?

Własne mieszkanie jest marzeniem wielu osób, ale nie każdy może sobie na to pozwolić. Jeśli jednak stoisz właśnie przed zakupem swojego pierwszego własnego mieszkania po latach spędzonych na wynajmie – ten artykuł jest dla Ciebie. Oto lista rzeczy, nad którymi musisz się zastanowić przed zakupem, a także które musisz wiedzieć, by uniknąć przykrych niespodzianek i rozważnie zainwestować w swoją przyszłość.

Mieszkanie na rynku wtórnym czy pierwotnym?

Mieszkanie, które wybierzesz jako swoje pierwsze w życiu lokum na własność, może pochodzić z rynku wtórnego lub pierwotnego, czyli – posługując się terminologią zaczerpniętą z rynku ruchomości – może być „nowe” lub „używane”. Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety, nie ma tu też jednoznacznej odpowiedzi, które z nich jest lepsze. Oczywiście kupując dwu- czy trzypokojowe mieszkanie na rynku pierwotnym masz gwarancję, że będzie ono pachniało nowością, wszystkie instalacje będą w stu procentach sprawne przez najbliższe kilka lat, a klatka schodowa i otoczenie budynku będą nowocześnie urządzone i zlokalizowane na strzeżonym osiedlu. Można też w nowym budownictwie wyłapać prawdziwe perełki, np. rozkładowe, dwupokojowe mieszkanie na ostatnim piętrze apartamentowca z widokiem na miasto. Z drugiej strony jednak, gdy kupujemy nowe mieszkanie nie wiemy, kim będą nasi sąsiedzi, podczas gdy na rynku wtórnym można to w łatwy sposób wybadać. Jeśli zależy Ci na bardzo centralnej lokalizacji, mieszkanie na rynku pierwotnym odpada, ponieważ budują się one z reguły na obrzeżach miast lub w niezabudowanych kwartałach (a centra miast rzadko do takich należą). Oferty z rynku pierwotnego i wtórnego znajdziesz na stronie mieszkanie.pl.

Mieszkanie w kamienicy czy w wielkiej płycie?

Jeśli zdecydujesz się na zakup mieszkania na rynku wtórnym, będziesz musiał/a wybrać typ interesującego Cię budownictwa (nowo stawiane budynki są w tej kwestii dużo mniej zróżnicowane). Kamienice będą położone z reguły jeszcze bardziej centralnie, będą bardziej przestronne, z grubymi ścianami oddzielającymi nas od sąsiadów. Często znajdują się też przy nich spore podwórka i dużo zieleni – generalnie kamienic nie budowano pod potrzeby masowego mieszkalnictwa. Ponadto umówmy się – przytulne mieszkanie w przedwojennej kamienicy na pierwszym piętrze trzypiętrowego budynku ma swój klimat! Tego typu budynki są jednak z reguły bardzo stare i niepewna jest kwestia ich instalacji czy trwałości materiałów. Mieszkania w wielkiej płycie i wybudowane według podobnych technologii przed wszystkim w okresie PRL-u mogą być uznane za nieco „zatłoczone” – zaprojektowane zostały one dla dziesiątek rodzin mieszkających w jednym bloku w czasach, gdy posiadanie samochodu nie było tak powszechne, dlatego często brakuje wokół nich miejsc parkingowych. Są jednak z reguły tańsze i oferują bardziej centralną lokalizację niż mieszkania na rynku pierwotnym.

Mieszkania na sprzedaż Łódź

Mieszkanie na sprzedaż gotówkową, czy kredytową?

Kupujesz dom gotówką, czy może wspomagasz się kredytem? To niezwykle ważne pytanie już na etapie szukania wymarzonego lokum – choć każde mieszkanie można kupić za pomocą gotówki, to nie każde dostępne jest do zakupu na kredyt. „Gotówkowcy” są też w o tyle lepszej sytuacji, że są w stanie sfinalizować transakcję w ciągu dosłownie kilku dni, podczas gdy oczekiwanie na decyzję kredytową może się ciągnąć przez wiele tygodni. Nic dziwnego więc, że sprzedający preferują zakup mieszkania za gotówkę. Dziś rynek nieruchomości jest niestety bardzo trudny dla kupujących, pamiętaj więc, że wspierając się kredytem, zwłaszcza przy staraniu się o rozkładowe mieszkanie w wysokim standardzie, musisz przede wszystkim nawiązać dobre relacje ze sprzedającym, aby właśnie to Tobie chciał sprzedać mieszkanie, niezależnie od wpływających ofert gotówkowych.

A może dom?

Domy w okolicach miast z reguły są dużo droższe niż mieszkania, nie każdy więc będzie mógł sobie na nie pozwolić. Z drugiej strony oczywiście domy na wsi mimo dużo większego metrażu potrafią być znacznie tańsze niż klaustrofobiczne kawalerki w Warszawie, Łodzi czy Gdańsku. Pewną opcją na zmniejszenie kosztów i jednoczesne utrzymanie bliskiej miasta lokalizacji jest zakup działki i budowanie domu od podstaw. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, a na rynku działają firmy kompleksowo obsługujące klientów w zakresie wyboru odpowiedniej działki, załatwienia formalności przy zakupie i przygotowania projektu domu, a następnie ich realizacji. Należy jedynie dopilnować, aby podczas prac budowlanych dopięte zostały wszystkie wymogi prawne.