Podróże

Co zrobić po zakupie auta?

piękna kobieta siedząca w samochodzie i korzystająca z telefonu

Doświadczeni kierowcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, co należy zrobić po zakupie używanego samochodu. Zarówno czynności formalne, jak i mechaniczne są nieraz niezbędne, aby bezpiecznie oraz legalnie podróżować swoim pojazdem. Prawda jest jednak taka, że jeśli ktoś kupuje auto po raz pierwszy, może nie mieć pojęcia, jakimi czynnościami trzeba się zająć. O czym należy pamiętać? Dlaczego ubezpieczenie OC jest tak ważne? Jakie dokumenty przygotować na rejestrację swojego pojazdu? Przekonaj się sam!

Najważniejsza rzecz po zakupie, czyli ubezpieczenie OC

Sprawdzenie auta pod kątem ważności polisy OC to najważniejsze działanie, którym będziesz musiał się zająć po zakupie używanego pojazdu. W przypadku, gdy samochód jest ubezpieczony, jego ochrona będzie trwała do ostatniego dnia zawartego w umowie. Nie możesz jednak zapomnieć o tym, że polisa nie odnowi się automatycznie. Będziesz zmuszony wykupić zupełnie nową na swoje nazwisko. Warto zrobić to na kilka dni przed terminem, aby uniknąć wszelkich kłopotów. Pamiętaj, że kara za brak OC zależnie od tego, jak długo jeździsz bez polisy, może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych.

Czym jest PCC-3?

Podatek od zakupu auta to coś, czym musi zająć się każda osoba, która w ostatnim czasie zakupiła używany pojazd. W ciągu 14 dni należy rozliczyć się z urzędem skarbowym. Warto zaznaczyć, że jeśli nabywasz pojazd od osoby fizycznej lub też firmy, to działanie to nie będzie koniecznością. W przeciwnym razie jednak, jeśli tego nie zrobisz, narazisz się na karę grzywny. Jest ona zawarta w przedziale równym od 1/10 do 20-krotności minimalnego wynagrodzenia. W związku z tym może wynosić od kilkuset to nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jak obliczyć kwotę, którą należ uregulować? Wysokość podatku wynosi dwa procent wartości samego auta. W związku z tym, jeśli zakupisz samochód za 100 tysięcy złotych, będziesz musiał zapłacić 2 tysiące złotych podatku.

Przerejestrowanie pojazdu – dlaczego jest tak ważne?

Od 1 stycznia 2020 roku nieprzerejestrowanie auta w ciągu miesiąca od dnia jego nabycia może wiązać się z karą administracyjną rzędu 1000 złotych. W związku z tym niezwykle ważne jest to, aby od razu po zakupie zająć się tym procederem. Aby to zrobić, należy udać się do wydziału komunikacji z odpowiednimi dokumentami. Jakimi?

  • Dotychczasowy dowód rejestracyjny z aktualnym przeglądem;
  • Wniosek o rejestrację samochodu;
  • Karta pojazdu;
  • Dotychczasowe tablice rejestracyjne;
  • Ważna polisa OC;
  • Dowód osobisty nowego właściciela.

Co zrobić po zakupie auta względem mechanicznym?

Oczywiste jest to, że formalności pozwolą ci uniknąć wszelkich kar. Najważniejsze jest jednak twoje bezpieczeństwo i przyjemność z jazdy, dlatego wizyta w warsztacie jest równie ważna. Co warto zrobić u mechanika?

  • Wymienić napęd rozrządu;
  • Zastąpić wszystkie filtry oraz płyny nowymi;
  • Sprawdzenie zawieszenia oraz jego geometrii;
  • Przeprowadzić serwis klimatyzacji;

W przypadku, gdy zajmiesz się tymi czynnościami, będziesz mógł być pewny, że twój samochód jest gotowy do jazdy. Pamiętaj, że zdrowie i życie jest najważniejsze, dlatego nie warto odwlekać ich na ostatnią chwilę.