Ciekawostki

10 Niesamowitych ciekawostek o Kowarach

Kowary, ul. 1 Maja | Fot. Karkonosz / Wikipedia

Kowary to miasto w województwie dolnośląskich położone na pograniczu Karkonoszy, Rudaw Janowickich i Kotliny Jeleniogórskiej w Sudetach Zachodnich, przez co jest destynacją wielbicieli górskich przechadzek.

Ale miasto skrywa w sobie więcej interesujących faktów, które warto znać.

1. Ośrodek przemysłowy

Do końca lat 90. XX wieku Kowary były ośrodkiem przemysłowym o dużym znaczeniu, obecnie jest miastem turystycznym, wciąż jednak pełni funkcje ośrodka lecznictwa uzdrowiskowego.

2. Ruda żelaza oraz kowalstwo

Na powstanie miasta wpływ miało wydobywanie rud żelaza oraz kowalstwo. Kowary założone zostały w 1158 roku, zaś prawa miejskie uzyskały w 1513 roku.

3. Centrum Integracji i Tradycji

Miasto posiada Centrum Integracji i Tradycji – instytucję zlokalizowaną w pobliżu Ratusza, w której wnętrzu zapoznać się można z historią Kowar, ich dziejami, wejść i zobaczyć dwie Sale Tradycji – mieszczą w sobie eksponaty związane z miastem i jego losami.

4. Skansen Górnictwa

Od 2014 roku w Kowarach działa Skansen Górnictwa (ulica Jagiellończyka., którego zadaniem jest popularyzowanie kowarskiej tradycji górnictwa.

5. Fabryka Dywanów

W budynkach dawnej Fabryki Dywanów w Kowarach otwarte zostało Muzeum Sentymentów. Każdy, kto zechce do niego wejść, będzie miał okazje zapoznać się z przedmiotami, które dawniej można było zobaczyć w kuchni babci, salonie rodziców czy we własnym pokoju z lat dzieciństwa.

Można eksponatów dotknąć czy nawet wykonać połączenie z telefonu stacjonarnego z tarczą lub też zagrać na retro-komputerach Atari lub Commodore.

6. Narodowy Instytutu Dziedzictwa

Miasto posiada wiele obiektów wpisanych do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa, wśród nich wymienić można między innymi zespół szpitalny przy ulicy Jeleniogórskiej 14, kaplicę wotywną pod wezwaniem świętej Anny z 1727 roku, altanę – dawny „Pawilon Oficerski”.

7. Park Miniatur

W Kowarach znajduje się Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska.

8. Kopalnia Podgórze

W mieście zlokalizowana jest nowa atrakcja – podziemna trasa turystyczna „Kopalnia Podgórze”, która wiedzie według jednego z trzech wariantów: turystyczną, ekstremalną oraz nurkową.

9. Dom Kata

Na obrzeżach miasta w zabytkowym budynku usytuowany jest Dom Kata – dawniej zamieszkiwany przez ostatniego miejskiego kata obecnie stanowi miejsce ekspozycji narzędzi i urządzeń stosowanych w średniowieczu do tortur i zadawania publicznie śmierci.

10. Pałac Miejski

Przy ulicy Ogrodowej zlokalizowany jest Pałac Miejski „Smyrna”, którego wygląd nawiązuje do dolnośląskich, miejskich pałaców, jakie powstawały w regionie na początku XVIII wieku.