Ciekawostki

Ile rodzeństwa miał Jan Paweł II

Karol Józef Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Ta niewielka miejscowość, położona blisko Krakowa stała się, już na zawsze, jednym z najważniejszych miejsc dla przyszłego papieża. Jako dorosły dostojnik kościoła nie raz wspominał, również w trakcie pielgrzymek do Polski, że to właśnie tu wszystko się zaczęło….

Mały chłopiec

Jako bardzo mały chłopiec, Karol zmagał się często z poczuciem straty. Pożegnał młodszą siostrę Olgę, która zmarła tuż po urodzeniu. A w kolejnych latach pochował także ukochaną mamę Emilię z Kaczorowskich. W bardzo niedługim czasie nastąpiło kolejne, niezwykle smutne wydarzenie w życiu rodziny Wojtyły. Jego jedyny brat, starszy o 14 lat Edmund, zmarł niespodziewanie na szkarlatynę, którą zaraził się od chorej pacjentki, bowiem pracował jako lekarz w szpitalu.

Opieka ojca

Chociaż Karol mógł już tylko liczyć na opiekę ojca, w jego życiu nie brakowało troski i miłości. To właśnie ojciec dbał o rozwój moralny i duchowy młodego syna. Po śmierci mamy, tata, tuż po jej pogrzebie, zabrał chłopców do Sanktuarium Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej i zawierzył opiece maryjnej. Ten szczególny aspekt wdarł się mocno w serce papieża, bowiem Maryi oddał się bezgranicznie, jako swojej mamie i opiekunce. Również w ciągu trwania swojego pontyfikatu, często prosił o Jej łaski i wstawiennictwo. Jako młody chłopiec ochoczo posługiwał do mszy, jako ministrant.

Dzieciństwo to także szczególnie wrażliwy okres w życiu każdego dziecka. Bardzo mały Karol, chociaż niezwykle doświadczony przez los i wzrastający w bardzo skromnej rodzinie, kształtował już swój nieskazitelny charakter. Nie tylko był bardzo wrażliwy na literaturę piękną, ale i rozwijał pasję piłkarską. Od najmłodszych lat grał z chłopakami w piłkę nożną, często broniąc bramki. Warto także podkreślić, że tuż przed wojną, zawiązał pierwsze przyjaźnie z różnymi dziećmi, również tymi o żydowskim pochodzeniu. Te najwcześniejsze wpływy sprawiły, że do końca trwania swojego pontyfikatu mówił o ludzkiej godności i równości. Dążył do pokoju na świecie, niezależnie od miejsca zamieszkania i wyznawanej wiary.