Ciekawostki

Jan Paweł II ile razy był w Polsce?

Jan Paweł ii

Jan Paweł II, który pełnił przez ponad 26 lat swoją posługę na tronie Stolicy Piotrowej, został przez świat okrzyknięty papieżem-pielgrzymem. Nie jest to stwierdzenie na wyrost. Ojciec Święty z naukami Chrystusa dotarł na każdy kontynent, zamieszkały przez ludzi. Zrobił to jako pierwszy papież w historii!

Papież Polak wielokrotnie odwiedzał ojczyznę. Łącznie w kraju był z aż ośmioma pielgrzymkami apostolskimi. Każdej z nich towarzyszyły wiwatujące tłumy na ulicach miast i miasteczek oraz, co ważniejsze, tematy misyjne Ojca Świętego.

Ile razy był w Polsce był Jan Paweł II

Pierwszy raz Jan Paweł II przybył do Polski 2-10 czerwca 1979 roku. Głównym hasłem było „Gaude Mater Polonia”. Ta pamiętna podróż nie była tylko zwykłą wizytą. Politycy i historycy przypisują jej kolosalne znaczenie społeczeństwa polskiego, w którym rosła potrzeba zmian politycznych. Przypomnijmy, że wówczas Polska należała do tak zwanego Bloku Wschodniego. Twórcy „Solidarności” przyznają, że wizyta papieska dała im wiarę i bodziec, by dokonać zmian i ostatecznie raz na zawsze pokonać komunizm. Jan Paweł II odwiedził wówczas Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim i Nowy Targ.

Druga pielgrzymka pod hasłem „Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja!” także, z historycznego punktu widzenia, miała kolosalne znaczenie (16-23 czerwca 1983). Papież przybył, aby przekazać Polakom wiarę i nadzieję. Podkreślił, że zło należy dobrem zwyciężać. Było to nawiązanie do wprowadzonego wcześniej stanu wojennego.

Trzecia pielgrzymka (8-14 czerwca 1987) dotyczyła bezpośrednio każdego Polaka, jako obywatela. Papież podkreślał, że każdy zasługuje na godność i godziwe traktowanie. A obywatele powinni mieć bezpośredni wpływ na losy swojego kraju.

Czwarta pielgrzymka

Czwarta pielgrzymka (1-9 czerwca oraz 13-20 sierpnia 1991) była ostatecznym przypieczętowaniem zmian, które wcześniej nastąpiły. Pod hasłem: „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście”, papież próbował uświadomić rodaków, że same uzyskanie wolności, to nie koniec drogi. Trzeba opierać ją na prawdzie oraz wartościach chrześcijańskich. Ponadto poświęcił również sporo uwagi roli Kościoła w Polsce. Drugi etap pielgrzymki wiązał się z przybyciem na Światowe Dni Młodzieży na Jasnej Górze.

Piąta wizyta (22 maja 1995) koncentrowała się na pojęciu tolerancji, która błędnie pojmowana, może przynieść bardzo dużo szkody.

Szósta pielgrzymka do Polski (31 maja-10 czerwca 1997) pod hasłem „Chrystus wczoraj, dziś i na wieki” była skierowana w dużej mierze do hierarchów kościelnych. Papież podkreślał, jak wielki wpływ może mieć polski Kościół na szerzenie wiary Chrystusa w Europie i świecie. Ponownie odniósł się również do wolności. Tym razem przestrzegał przed pojmowaniem jej jako absolutnej swobody.

Siódma podróż (5-17 czerwca 1999) była niezwykle pracowitym czasem. Ojciec Święty dokonał wielu odwiedzin, beatyfikował aż 108 Polaków. Podkreślił istotną rolę Kościoła polskiego w przemianach ustrojowych. Odniósł się również pozytywnie do integracji Polski z Unią Europejską.

Ósma, ostatnia wizyta, (16-19 sierpnia 2002) pod hasłem „Bóg bogaty w miłosierdzie” wiązała się z poświęceniem Sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach i odwiedzinach Kalwarii Zebrzydowskiej.