CiekawostkiPolska

Cieszyn – Ciekawostki, Informacje i Fakty

Cieszyn

Cieszyn to miasto położone w województwie śląskim przy granicy z Czechami. Nazwa „Cieszyn” odnosi się do ośrodka miejskiego leżącego na prawobrzeżnej części rzeki Olzy – obszar lewobrzeżny to Czeski Cieszyn. Przyciąga ona swoimi zabytkami oraz historią. Czy jest w nim coś ciekawego? Z pewnością nie jest miastem bez znaczenia.

1. Cieszyn powstał w IX wieku, co związane było z grodem słowiańskiego plemienia Golęszyców. Nie ma pewności co do dokładnej daty otrzymania przez miasto praw miejskich – ocenia się, że miało to miejsce pomiędzy rokiem 1217 a 1223.

2. W pierwszej połowie XX wieku (lata 1911-1921) po mieście kursował tramwaj elektryczny. Jego trasa obejmowała 1,8 kilometra długości i obsługiwała 11 przystanków.

3. Mieszkańcy polskiego Cieszyna w 96% deklarują się jako Polacy, głównymi wyznaniami religijnymi są rzymskokatolickie oraz luterańskie.

4. Po raz pierwszy wzmianka o Cieszynie – dla którego użyto nazwy „Tessin” – pojawiła się w 1155 roku w buli protekcyjnej papieża Hadriana IV.

5. W Cieszynie znajduje się największy kościół ewangelicki w Polsce – jest nim zbudowany w 1709 roku Kościół Jezusowy. Powstał na podstawie Ugody Altransztackiej między królem Szwecji Karolem XII i cesarzem Józefem I.

6. W mieście znajduje się także najstarsze działające bez żadnej przerwy muzeum w Europie Środkowej.

7. Cieszyn, jak wiele miast, ma swoje legendy i mity – jeden z nich głosi, że w mieście istnieje, zgodnie z powszechnym przekonaniem podcienia, najbardziej pechowym miejscem jest to znajdujące się przy budynku na rogu ulic Głębokiej oraz Olszaka.

8. Znajdująca się na banknocie dwudziestozłotowym rotunda to rotunda świętego Mikołaja, która zlokalizowana jest na wzgórzu zamkowym w Cieszynie. Jest to najstarszy budynek kultury chrześcijańskiej w Polsce.

9. W Cieszynie w roku 1951 na Wzgórzu Zamkowym odnaleziono celtycką monetę pochodzącą z I w. p. n. e. Zalicza się ona do tak zwanych monet miseczkowatych.

10. W cieszyńskiej mleczarni produkowano masło „Teebutter”, które wędrowało na cesarski stół i do wiedeńskich sklepów. Wciąż można znaleźć je w austriackich sklepach, jednak z pewnością nie pochodzi ono już z Cieszyna.