CiekawostkiPolska

Karwia – Ciekawostki, Informacje i Fakty

Karwia plaża

Karwia to wieś, która znana jest piaszczystej plaży, licznych stoisk z wędzonymi rybami, restauracji i pubów, pensjonatów i przeróżnych atrakcji turystycznych.

Położona w województwie pomorskim przyciąga do siebie turystów, którzy każdego roku w wakacje wybierają ją na swoją destynację. Czy Karwia ma w sobie coś, co może zainteresować lub zaskoczyć? Kilka ciekawostek warto o niej znać, by zabłysnąć w towarzystwie lub przekonać do wyjazdu właśnie tutaj.

1. Jedną z atrakcji wsi jest bielony kościół świętego Antoniego Padewskiego.

2. By dostać się plażę Karwia, która ma trzy kilometry długości i osiemdziesiąt metrów szerokości, należy przejść pieszą ścieżką przez las sosnowy.

3. Kiedyś, w XIII wieku, była to wioska rybacka, prawdopodobnie lokowana na prawie chełmińskim, którą otaczały z dwóch stron cyklicznie zalewane przez morze bagna.

4. Pierwsi turyści zaczęli przybywać tu w okresie międzywojennym.

5. Karwia położona jest na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego oraz w bliskiej odległości od rezerwatów przyrody: Przylądek Rozewie i Bielawa.

6. Znaleźć można tu budynki pochodzące z okresu po pierwszej wojnie światowej oraz z dziewiętnastego wieku o budowie szkieletowej, która była charakterystyczna dla tych ziem. Mają one sporą wartość zabytkowo-historyczną.

7. Karwia posiada trzy trasy powstałe dla wielbicieli nordic walking. Określane są one za pomocą kolorów. Trasa zielona to trasa najłatwiejsza i najkrótsza, czerwona – to średni stopień trudności, czarna – najdłuższa i trudna. Odcinki te są bardzo zmodernizowane, udać można się z nich z Karwi do Jastrzębiej Góry.

8. Karwia stanowiła część większych miast: w latach 1963-1972 była częścią osiedla Jastrzębia Góra, zaś w latach 1973-2014 znalazła się w granicach miasta Władysławowo. Obecnie, od 2015 roku, jako wieś sołecka wchodzi w skład gminy miejsko-wiejskiej Władysławowo.

9. Przed II wojną światową Karwia mogła poszczycić się mianem najbardziej wysuniętej na północ wsi Polski – nie biorąc pod uwagę terenów dzisiejszej Litwy.

10. Pierwsze pojawienie się wzmianki o Karwii w dokumentach sięga roku 1274.