Ciekawostki

Tygrys szablozębny – smilodon: 11 ciekawostek

smilodon

Na pewno każdy z nas oglądał film animowany Epoka Lodowcowa. Wszyscy zatem kojarzymy Diego – tygrysa szablozębnego, jednego z przedstawicieli rodziny kotowatych. Jest to rodzina kotów domowych, które obecnie spotkać możemy w większości naszych domów.

Tygrys ten jest bardzo ciekawym stworzeniem, dlatego chcemy poświęcić mu kilka słów. Przedstawimy wam kilka ciekawostek na temat tego już wymarłego gatunku z rodziny kotowatych.

1. Główną cechą wyróżniającą tygrysa szablozębnego były jego kły. Ich długość sięgała około 30 centymetrów i na pewno budziła postrach u wielu zwierząt.

2. W porównaniu z żyjącymi dziś dużymi kotowatymi siła szczęki tego osobnika była naprawdę niewielka.

3. Z badań wynika, że tygrysy szablozębne swoją budową anatomiczną przypominały bardziej dzisiejsze niedźwiedzie niż ich krewnych z rodziny kototwatych.

4. Rozwarcie ich szczeki dochodziło nawet do 130 stopni. Dla porównania – lew może otworzyć szczękę maksymalnie do 65 stopni.

5. Według ostatnich badań naukowcy wysnuli teorię, że tygrysy tego gatunku w przeciwieństwie do większości kotów żyły w stadach.

6. Kły tygrysów były bardzo podatne na złamania. Aby uniknąć takiej sytuacji zazwyczaj tygrysy unieruchamiały swoich przeciwników za pomocą silnie umięśnionych przednich łap.

7. Jednorazowo te ogromne drapieżniki zjadały około 30 kilogramów mięsa.

8. Istnieje wiele teorii na temat wyginięcia tego gatunku. Wśród nich wymienia się między innymi chorobę zakaźną, która zaatakowała ten gatunek, jak również brak możliwości polowania na mniejsze i szybsze ssaki.

9. Dieta tygrysów szablozębnych składała się głównie z mięsa mniejszych ssaków. Polowały one również na młode mamuty. Pojawiają się także pogłoski, że obiektem ich ataków byli również ludzie, jednak nie ma na to konkretnych dowodów.

10. Czas wyginięcia tego gatunku szacowany jest na około 10 tysięcy lat temu.

11. Obecnie wizerunek tych zwierząt bardzo często wykorzystywany jest w kulturze. Przykładem tego jest wcześniej już wspomniany Diego z epoki lodowcowej. Motyw ten pojawia się również w wielu grafikach, książkach a także filmach.