Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek o Dzięciołach Dla Dzieci

dzięcioł

Dzięcioły to popularne ptaki, które powszechnie zamieszkują większość świata. Choć różne gatunki – a jest ich około 180 – mogą osiągać różne rozmiary i odmienne upierzenie, najczęściej są to ptaki o stosunkowo niewielkich wymiarach oraz biało-czarnym umaszczeniu z pomarańczowymi lub czerwonymi elementami. Przedstawiamy 10 ciekawostek o dzięciołach które przygotowaliśmy specjalnie dla dzieci!

1. Dzięcioły to ptaki wszystkożerne. Żywią się głównie owadami, pająkami i dżdżownicami, a także małymi owocami i orzechami.

2. W Polsce, jak i w całej Europie, najczęściej można spotkać dzięcioła dużego. Jest to gatunek ptaka, który waży od 70 do 100g i osiąga długość około 25cm.

3. Dzięcioły najprościej poznać po specyficznym uderzaniu dzioba w korę drzewa. Te ptaki mogą uderzać nawet 20 razy w ciągu zaledwie 1 sekundy!

4. Uderzenia dzięciołów w drzewa nie są bezcelowe. W ten sposób ptaki te drążą w drewnie niewielkie otwory, dzięki którym mogą wygrzebać zamieszkujące w drzewach larwy.

5. Najmniejszym gatunkiem dzięcioła jest dzięciolnik złotoczelni. Ptak ten zamieszkuje ciepłe i wilgotne lasy Ameryki Południowej. Dorosłe osobniki mierzą zaledwie 7cm i ważną kilka gramów.

6. Samce dzięciołów znacząco różnią się od samic. Są znacznie więksi, a na ich główkach umiejscowione są czerwone ub pomarańczowe grzebienie. Taki rodzaj upierzenia ma na celu sprawienie, że samiec staje się bardziej atrakcyjny w oczach samicy.

7. Do rodziny dzięciołowców należą m.in. tukany – charakterystyczne ptaki z bardzo grubym, żółtym dziobem, które żyją w rejonach tropikalnych.

8. Nozdrza dzięciołów są pokryte drobnymi piórkami. Ich celem jest zatrzymanie wszelkich pyłków i drobinek drewna, które mogłyby przedostać się do wnętrza układu oddechowego.

9. Dzięcioły posiadają bardzo silne mięśnie karku i szyi – są to jedne z najmocniejszych mięśni tego typu w całym królestwie ptaków. Nic dziwnego! W końcu muszą one zapewnić bardzo szybki ruch głowy w trakcie drążenia w korze drzew, a także amortyzować ją i zabezpieczać przed uszkodzeniami.

10. Największym przedstawicielem dzięcioła jest dzięcioł cesarski, który osiągać może długość nawet 60cm. Niestety, jest to gatunek krytycznie zagrożony, a przez wielu badaczy uznawany nawet już za wymarły.