Ciekawostki

Wiewiórki – 10 Ciekawostek dla Dzieci

wiewiórka

1. Wiewiórki to bardzo popularne zwierzątka w polskich lasach, parkach i ogrodach. Właściwie to występują na wszystkich kontynentach za wyjątkiem Antarktydy, gdzie jest za zimno i Australii, gdzie nie dotarły na skutek izolacji tego kontynentu.

2. Wiewiórki są znane z tego, że magazynują żołędzie i orzechy na zimę. Jest to konieczne dla nich, gdyż zimą nie hibernują. Jednak mimo dużego zużycia energii zimą i żywienia się głównie zapasami, to nie wykopują one wszystkich zapasów. Głównie dlatego, że o niektórych skrytkach zapominają. Jednak dzięki temu w tych miejscach mogą wyrosnąć nowe drzewa.

3. Jeśli uciekają przed drapieżnikiem, na przykład drapieżnym ptakiem to biegną zygzakiem. W ten sposób łatwiej jest zgubić potencjalne niebezpieczeństwo.

4. Wiewiórki, żyją stosunkowo długo. Na wolności potrafią przeżyć 6 lat, a w niewoli niektóre były w stanie dożyć ponad dwa razy dłużej, bo 15 lat.

5. Wśród wiewiórek zimą czasem dochodzi do kradzieży ze skrytek z pożywieniem. Gryzonie te, czasem wykopują orzechy nie należące do nich, jeśli takowe znajdą. Jesienią czasem podpatrują siebie nawzajem, patrząc gdzie inne zakopują jedzenie. Jednak wiele z nich czując się obserwowanymi wykopują dziurę w ziemi i nie wkładają do niej orzecha, aby zmylić potencjalnego złodzieja. Pokazuje to, inteligencję tych zwierząt.

6. Wiewiórki są bardzo skoczne. Potrafią skoczyć 10 razy wyżej niż mierzy ich własne ciało. Potrafią także podczas wspinaczki stanąć w każdym momencie.

7. Wyróżnia się ponad 265 gatunków wiewiórek. W tym także tak zwana latająca wiewiórka, która faktycznie szybuje między gałęziami drzew.

8. Zęby wiewiórek rosną cały czas. W związku z tym muszą przez cały rok coś „chrupać”, żeby ścierać zęby.

9. Wiewiórki bardzo dużo jedzą, zwłaszcza latem. Potrafią wtedy w ciągu tygodnia zjeść tyle ile same ważą – czyli około 0.7 kilograma jedzenia.

10. Wiewiórki to bardzo inteligentne gryzonie. Ich wrodzony spryt pozwala im na pokonywanie licznych przeszkód. W ten sposób potrafią znaleźć najkrótszą drogę do pożywienia.