Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek dla Dzieci o Delfinach

dwa delfiny

1. Popularnie mówi się, że delfiny to ryby. Jest to jednak błąd, gdyż delfiny to ssaki morskie. Świadczy o tym między innymi to, że oddychają powietrzem atmosferycznym, czyli tym ponad wodą.

2. Delfiny przez fakt, że oddychają powietrzem atmosferycznym nie śpią, a przynajmniej snem głębokim, czy długim. Zapadają jedynie na 15- 20 minutowe drzemki przy powierzchni wody. Jednak nawet podczas nich zachowują czujność i połowa ich mózgu jest aktywna, by utrzymać delfina przy powierzchni wody.

3. Delfiny to stworzenia bardzo towarzyskie. Ich stada mogą mieć ponad 1000 osobników, z czego każdy ma swoje zawołanie w echolokacji – takim języku delfinów. Są również słynne z tego, że lubią zabawę i często wyskakują nad wodę w okolicy statków ludzi.

4. Na świecie występuje około 40 gatunków delfinów, z czego 5 to delfiny żyjące w rzekach. W Polsce także mamy delfina. W Bałtyku pływa bowiem morświn, delfin dorastający do około 1,5 metra długości.

5. Delfiny to drapieżniki. Żywią się głównie rybami i mięczakami żyjącymi w morzach, oceanach i rzekach. Polują stadnie, dzieląc zadanie między sobą. Każdy gatunek ma na dodatek swoją konkretną taktykę, choć najczęściej powtarza się motyw stworzenia sieci rybackiej z bąbli wydychanego powietrza. Kłębią w ten sposób ryby w jednym miejscu i mogą zapewnić każdemu ze stada pożywienie.

6. Delfiny mają około 100 zębów w pysku, jednak nie używają ich do gryzienia. Są one im potrzebne jedynie do łapania ofiar, które połykają w całości.

7. Delfiny zalicza się do grupy zwierząt o największej inteligencji. Potrafią bowiem się ze sobą komunikować zarówno za pomocą echolokacji i mowy ciała, wykorzystują taktykę na polowań, potrafią korzystać z narzędzi – nie zawsze zabawa piłką widoczna na pokazach jest wynikiem tresury.

8. Delfiny potrafią odróżnić innego delfina od swojego odbicia w lustrze. Są jednymi z nielicznych zwierząt, które mają taką świadomość.

9. Delfiny mają bardzo delikatną skórę, która może zostać zraniona choćby przy dotknięciu bardzo twardej powierzchni. Na szczęście mają także zdolność do szybkiego gojenia swoich ran.

10. Młody delfin pozostaje dość długo przy swojej matce, bo nawet dwa lata.