Ciekawostki

Interesujące informacje i ciekawostki o Rysiach dla dzieci

ryś zimą

Rysie to wyjątkowo urokliwe, dzikie koty, których cechą charakterystyczną są specyficzne zakończenia uszu. Wśród rysi można wyróżnić aż cztery różne gatunki, choć zwykle na myśli mamy rysia euroazjatyckiego, którego spotkać można również w polskich lasach. Przedstawiamy 10 interesujących ciekawostek o tych niezwykłych zwierzętach!

1. Ryś euroazjatycki jest najliczniejszym i największym gatunkiem wśród wszystkich rysi. Może mierzyć on ok. 100cm długości i 75cm wysokości w kłębie, a waga największych osobników może dochodzić do 35 kilogramów.

2. Rysie najchętniej zamieszkują gęste, dosyć stare lasy, gdzie występuje miękkie i rozległe podszycie. Tego typu tereny leśne obfitują nie tylko w zwierzynę łowną, ale również w liczne kryjówki, które stanowią dom dla tego drapieżnego ssaka.

3. Rysie są samotnikami. Zwykle zajmują ogromne tereny, które mogą obejmować obszar nawet kilkuset kilometrów kwadratowych. Zdarza się jednak, że samice po osiągnięciu dorosłości zajmują tereny przyległe do terytorium matki, przez co mogą ze sobą współpracować i dzielić się pokarmem.

4. Zwierzęta te są wyjątkowo szybkie, odporne i zwinne. Są dobrymi pływakami, mogą przemierzać nawet 50km na dobę oraz biegać z prędkością prawie 65km/h.

5. Charakterystyczne włosy na czubkach uszu pomagają rysiom w ustaleniu kierunku, z którego dochodzą dźwięki. Rysie posiadają również świetny węch oraz doskonały wzrok, który umożliwia im polowanie po zmroku.

6. Rysie to drapieżniki, które polują m.in. na sarny, rzadziej na jelenie, ptaki, gryzonie i zające. Dzięki dużej sile oraz odpowiedniej taktyce są w stanie z łatwością powalić zwierzę znacznie cięższe od nich samych.

7. Rysie zakopują resztki ofiar z swoistych spiżarniach, które wykopywane są w ziemi. Te z kolei często rabowane są przez inne zwierzęta.

8. W Polsce ryś jest jednym z dwóch gatunków dzikich kotów: drugim z nich jest żbik. Żbiki jednak często mieszają się z kotem domowym, dlatego większość z nich nie jest czysta gatunkowo.

9. Rysie potrafią poruszać się całkowicie bezszelestnie oraz w ułamku sekundy zastygać w miejscu na dłuższy czas, by następnie z zaskoczenia skoczyć na swoją ofiarę.

10. Rysie to zwierzęta pod ochroną, które w całej Europie występują rzadko. Szacuje się, że ich populacja wynosi zaledwie około 4 tysięcy osobników na całym kontynencie.