Ciekawostki

10 Zaskakujących Ciekawostek o Sójkach

sójka

Ornitologia amatorska to bardzo fascynujące zajęcie wielu osób. O jej popularności najlepiej przekonać się można wybierając się w rejony występowania dużej ilości ptaków. Są specjalne miejsca wyposażone w platformy i wieże obserwacyjne.

W niektórych tego typu miejscach, ciężko znaleźć wolne miejsce do obserwacji. Zanim jednak przyszły obserwator ptaków uda się w teren, warto zapoznać się z niektórymi ptakami czytając o nich i ich zwyczajach. Tym razem sójka.

1. Pochodzi z rodziny krukowatych, jest ptakiem średniej wielkości. Spotkać ją można na terenie całej Europy.

2. Sójka jest ptakiem raczej osiadłym, rzadko zmieniającym swoje tereny zamieszkiwania. Znane chyba wszystkim powiedzenie „wybierać się jak sójka za morze” często stosuje się w stosunku do osób, które podobnie jak sójka lubią „osiadły” tryb życia.

3. Pomimo pochodzenia z rodziny krukowatych jest bardzo, jak na krukowate, barwnym ptakiem. Niebiesko-czarne paski na skrzydłach są jej wyróżnikiem. Ponadto większość piór ma odcień brązowy w kierunku pastelowego różu.

4. Wiek ptaka można określić na podstawie prążków na skrzydłach, im jest ich więcej tym starszy ptak. Młode sójki poniżej pierwszego roku życia mają kilka prążków.

5. Sójki potrafią być bardzo krzykliwe. Przekonują się o tym często myśliwi. Jeśli sójka upatrzy sobie jakiegoś, potrafi wznosić poważny rwetes ostrzegając i płosząc przy okazji zwierzynę.

6. Dorosła sójka w okresie poprzedzającym zimę potrafi zwiększyć swoją wagę do 200 gramów, a po ciężkiej zimie wytraca około ¼ swojej wagi.

7. Sójka jest ptakiem osiągającym około 35 centymetrów długości liczonych łącznie z ogonem. W zasadzie samiec od samiczki nie różnią się zbytnio, tworzą zgraną parę, w miejscach lęgowych zachowują się bardzo cicho, samiec spełnia rolę strażnika. Młodymi opiekują się oboje.

8. Pożywienie sójek jest różnorakiego pochodzenia, są „mięsożerne” nie stronią też od pokarmu pochodzenia roślinnego.

9. Sójki uważane są za ptaki szkodniki, w poszukiwaniu pożywienia potrafią niszczyć gniazda innych ptaków, na działkach potrafią również wyrządzać szkody podkradając wiele elementów związanych z uprawą, podkradają orzeszki, poziomki, jagody.

10. Na terenie Polski sójki objęte są ścisłą ochroną gatunkowa.