Ciekawostki

Ciekawostki dla dzieci o jaguarach

Jaguar

1. Jaguar ma cętkowane pomarańczowe lub czarne futro. Jest drapieżnym ssakiem z rodziny kotowatych. Zamieszkuje trawiaste i tropikalne tereny Ameryki Południowej i Środkowej, a także część Ameryki Północnej.

2. Jaguary prowadzą samotniczy tryb życia, podobnie jak ich krewniaczki pumy.

3. Zwierzęta te są wspaniałymi pływakami i uwielbiają wodę. Na mieszkanie wybierają bagniste tereny nadrzeczne, gdzie mogą się ukrywać wśród wysokich traw.

4. Ważą nawet 140 kilogramów! Wielkością ustępują tylko lwom i tygrysom.

5. Jaguary śpią na drzewach lub skałach. Podczas snu łapy zwierzęcia swobodnie zwisają, co wygląda naprawdę uroczo. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom! Jaguary mają bardzo silne szczęki i potężne łapy.

6. Wolontariusze ze schroniska w Teksasie wpadli na niecodzienny pomysł. Postawili kota przed wybiegiem jaguara. Zwierzęta były oddzielone szybą. Zarówno kot, jak i jaguar byli sobą ogromnie zaciekawieni. Nie zaobserwowano agresji. Być może dlatego, że oddzielające je grube szkło tłumiło wrażenia zapachowe i słuchowe.

7. Serial opowiadający o przygodach chłopca imieniem Diego, podbił serca dzieci. Bohater jest kuzynem Dory i posiada jaguara. Razem z przyjaciółmi poznaje dzikie zwierzęta, ucząc przy okazji angielskiego!

8. Marka znanych aut, Jaguar powstała prawie 100 lat temu. Początkowa nazwa była inna, a producent zaczynał, jako wytwórca części motocyklowych. Nazwa Jaguar nawiązuje do szybkości. Samochody tej firmy startowały w wyścigach Formuły 1.

9. Jaguar biega bardzo szybko na krótkich odcinkach. Szybko się męczy. Przez kilka minut może biec równolegle z jadącym autem, o szybkości 65km/h.

10. Według mitologii Azteków, zachodzące słońce odbywało wędrówkę pod postacią jaguara. Zwierzę było uważane za symbol siły i potęgi, a także nocy. Patronował bogom czarnej magii i walki. Wojownicy z tamtego okresu często przywdziewali skóry jaguarów, aby podkreślić swoje męstwo.

11. Zwierzę to jest zagrożone wyginięciem z powodu kłusownictwa oraz degradacji środowiska naturalnego. Choć zabijanie jaguarów jest zabronione, to ubodzy mieszkańcy Ameryki Południowej ryzykują i wyruszają na łowy. Chęć ludzi na wzbogacenie się, dzięki sprzedaży pięknych futer, sprawia, że jaguarów jest coraz mniej.