Ciekawostki

8 Interesujących Informacji i Ciekawostek o Jeżach

jeż

Jeże ze względu na swój urokliwy pyszczek i mnóstwo ufności w stosunku do ludzi, są szczególnie lubianymi zwierzętami. Często pojawiają się w pobliżu ludzkich domów. Niestety, na skutek działalności człowieka ich populacja maleje i oblicza się, że już w 2025 roku może być drastycznie niska. Jakie są ciekawostki związane z tymi sympatycznymi zwierzętami?

1. Jeże są gatunkiem zwierząt, które przesypiają większość dnia. Potrzebują aż 18 godzin snu dziennie, a ich aktywność przypada dopiero na noc, kiedy zaczynają żerować. W dzień pojawiają się w czasie ulewnych deszczy, kiedy mogą łapać wychodzące z ziemi dżdżownice stanowiące ich przysmak.

2. Miejscem zamieszkania są dla jeży zazwyczaj trudno dostępne chaszcze, pokryte dodatkowo liśćmi.

3. W okresie zimowym jeże zapadają w hibernację na ok. 5 miesięcy. Chowają się wtedy w niewielkich norkach, w których utrzymuje się stale temperatura ok. zera stopni Celsjusza. Przed zapadnięciem w sen zimowy podwajają wagę swojego ciała, a w jego trakcie obniżają temperaturę swojego ciała z 36 stopni do ok. 5-6. W czasie hibernacji ich serce bije wolniej, zaledwie 20 razy na minutę.

4. Zwierzęta te bronią się przed drapieżnikami dzięki swoim kolcom o długości 3 cm, których mają ok. 5 tysięcy. Kiedy jeż wyczuwa zagrożenie, zwija się w kolczastą kulkę, trudną do schwycenia przez drapieżnika.

5. Ciąża jeży trwa od 5 do 6 tygodni, a na świat przychodzi najczęściej od jednego od pięciu młodych. Są początkowo ślepe, otwierają oczy dopiero po ukończeniu 3 tygodnia życia.

6. Jeże żywią się głównie robakami, dżdżownicami czy gąsienicami. Są w stanie zjeść ich nawet 100 w ciągu jednej nocy żerowania. Nie tolerują natomiast laktozy i nie powinny być karmione mlekiem.

7. Zwierzęta te często są również pokryte pchłami. Na ciele dorosłych osobników znajdowano nawet do 500 tych insektów.

8. Jeże były stałymi domownikami w wiktoriańskich kuchniach, gdzie trzymano je dla zwalczania szkodników. W Maroku z kolei wierzono, że palona skóra jeża ma właściwości lecznicze i pomaga na gorączkę, męską impotencję oraz choroby układu moczowego.