Polska

11 Najlepszych Atrakcji w Warmińsko-Mazurskim w 2024 🚆

mazury

Województwo warmińsko-mazurskie, znajduje się w północno-wchodniej części kraju. Stolicą tego województwa jest miasto Olsztyn. Województwo to słynie ze swoich obiektów kulturalnych a także z ciekawych zabytków historycznych.

Zjawiskoland

alpaka

Zjawiskoland to wyjątkowe miejsce, które zapewnia niezapomniane wrażenia oraz rozrywkę dla wszystkich odwiedzających. Położony na granicy Podlasia i Mazur, jest to niepowtarzalny dom interaktywny, który wprowadza niezwykłe innowacje dla gości. Jest to takie miejsce o największej kubaturze w Polsce.

Odkryjesz tu wiele atrakcji, w tym fascynujący tunel grawitacyjny. Ponadto, możesz skorzystać z różnorodnych gier plenerowych, strzelnicy, trampoliny oraz stołów do gry w bilard, bule i leadergolf. Dla najmłodszych gości dostępny jest uroczy plac zabaw z malowniczymi domkami. Wewnątrz obiektu znajduje się przytulna kawiarnia, gdzie można odpocząć i zrelaksować się przy aromatycznej kawie, lodach lub smakowitych zapiekankach.

salon gier

Główną atrakcją tego miejsca są urocze zwierzaki, które można dokarmiać i obserwować. Na terenie można znaleźć króliki, barany rasy Bergschaf, urocze małe kózki miniaturki, zwinne koniki falabella oraz urocze alpaki. To prawdziwy raj dla miłośników zwierząt!

Zjawiskoland to miejsce, gdzie można spędzić kilka godzin dobrej zabawy. Bez względu na wiek i zainteresowania, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Oprócz interakcji z przyjaznymi zwierzętami, można skorzystać z wielu innych atrakcji i rozrywek dostępnych na terenie obiektu.

dom do góry nogami

Parking jest udostępniany bezpłatnie dla gości. Obiekt usytuowany jest w malowniczej okolicy, otoczonej zielenią, zaledwie 7 kilometrów od Ełku. Jego lokalizacja stanowi prawdziwą atrakcję, zapewniającą spokój i kontakt z naturą. To miejsce jest niezwykle interesujące i zasługuje na odwiedzenie. Przebywanie w nim to prawdziwa przyjemność.

1. Gietrzwald

Gietrzwald przede wszystkim kojarzy się z objawieniem Matki Boskiej, które miało miejsce w 1877 roku. Nic więc dziwnego, że Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwaldzkiej jest tak chętnie odwiedzane przez wszystkich wierzących. Niedaleko Sanktuarium znajduje się zabytkowa Droga Krzyżowa oraz źródełko, które według mieszkańców, zostało poświęcone przez samą Matkę Boską.

2. Zamek Ryn

Dużą atrakcją województwa warmińsko-mazurskiego, jest Zamek w Rynie. Jest to obiekt o dużym znaczeniu historycznym. Leży on na wzniesieniu pomiędzy dwoma jeziorami – Ryńskim i Ołów, tuż obok Placu Wolności. Zamek został zbudowany w XIV wieku na potrzeby Zakonu Krzyżackiego. W XIX wieku zamek został zaanektowany na więzienie. Obecnie jest to obiekt hotelowy, bardzo luksusowy ze strefa SPA, w którym jednak widać wiele historycznych akcentów.

3. Mazurolandia i Park Miniatur

Jedną z najciekawszych atrakcji edukacyjno – rozrywkowych na Warmii i Mazurach, jest Mazurolandia i Park Miniatur. Celem tej atrakcji jest pokazanie bogactwa regionów Warmii i Mazur. Park funkcjonuje od 2009 roku, znajduje się w Gierłoży koło Kętrzyna, w bezpośredniej odległości od Wilczego Szańca. Park ma charakter typowo regionalny i edukacyjny, jest też multitematyczny. Park Miniatur zawiera miniatury najbardziej znanych zabytków regionu.

4. Planetarium w Olsztynie

W Olsztynie na szczególną uwagę zasługuje Planetarium. Jest to drugie największe planetarium w Polsce, które na pewno warto odwiedzić. Jest zlokalizowane przy Alei Piłsudskiego, zostało otwarte w 1973 roku. Budynek został zaprojektowany przez Ludomira Gosławskiego. W holu Planetarium, wisi niezwykły portret Mikołaja Kopernika, najbardziej znanego na świecie astronoma. Na widowni jest 200 miejsc, z których można podziwiać niezwykłe astronomiczne widowiska.

5. Twierdza Boyen w Giżycku

Giżycko jest uznawane za serce Mazur. To niezwykle malownicze miejsce, pośrodku Wielkiej Krainy Mazurskich Jezior. W Giżycku można się natknąć na wiele ciekawych atrakcji, zwłaszcza dla miłośników sportów wodnych i miłośników przyrody. Ale w rejonie tym nie brakuje też ciekawych zabytków historycznych, takich jak na przykład Twierdza Boyen. Obiekt ten znajduje się na wąskim przesmyku, pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Twierdza powstała w 1941944 roku, jej celem było blokowanie strategiczne. Twierdza ta zachowała się w bardzo dobrym stanie, jej zwiedzanie trwa kilka godzin.

6. Zamek w Szczytnie

W Szczytnie, w samym centrum Mazur, interesującym miejscem dla turystów i miłośników historii, są ruiny zamku. Zamek znajduje się pomiędzy dwoma jeziorami mazurskimi : Długim i Domowym Małym. Ruiny zamku są bardzo interesujące, w dobrym stanie zachowały się mury obronne, fosa, część przedzamcza i tzw Wieża Juranda. Na terenie placu zamkowego, znajduje się obecnie muzeum, w którym można znaleźć wiele ciekawych eksponatów z czasów świetności zamku.

7. Skansen w Olsztynku

W Olsztynku znajduje się ważny obiekt na mapie turystycznej województwa warmińsko-mazurskiego a mianowicie Muzeum Budownictwa Ludowego, zwany też Parkiem Etnograficznym czy Skansenem. Na tym terenie znajduje się mnóstwo ciekawych zabytków, a wśród nich są m. in: Brama Wjazdowa z Borek z XIX wieku, Karczma ze Skandawy z XVIII wieku, Młyn Wodny z Kaborna z XVIII wieku, Dom Kamienny z Łutynowa, dwie Szkoły Wiejskie, Kościół Ewangelicki, Kościół z Rychnowa, Zagroda Powiślańska, Dzwonnica ze Wsi Kot czy Olejarnia z Kronika z przełomu XIX i XX wieku.

8. Wysoka Brama w Olsztynie

Brama Wysoka w Olsztynie inaczej jest nazywana Bramą Górną. To jedna z trzech bram, które były częścią murów obronnych miasta. Brama Wysoka znajduje się w północno-wschodniej części Starego Miasta. Została ona wybudowana w stylu gotyckim, w 1378 roku. Brama jest czterokondygnacyjna, ma dwuspadowy dach, w jej blendzie, znajduje się niezwykły obraz Matki Boskiej, który został podarowany miastu przez Jana Pawła II.

9. Zamek w Ostródzie

Zamek w Ostródzie, jest zamkiem pokrzyżackim. Znajduje się niedaleko nabrzeża Jeziora Drweckiego, w ujściu rzeki Drwęcy. Zamek został wybudowany w XIV wieku, pełnił funkcję obronną, klasztorną i administracyjną. Zamek jest restaurowany od kilkuset lat, nieustannie naprawiane są jego zniszczenia wojenne i nie tylko. Obecnie w jego gmachu znajduje się muzeum, biblioteka i centrum kultury Ostródy.

10. Amfiteatr w Mrągowie

Mrągowo jest kabaretową stolicą Polski. Co roku w okresie wakacyjnym do Mrągowa przyjeżdżają miłośnicy kabaretów i innych wydarzeń kulturalnych. Największe widowiska odbywają się w Amfiteatrze, który znajduje się nad jeziorem Czos na Mazurach. Na widowni Amfiteatru może zasiąść około 5 tysięcy widzów. Amfiteatr został parę lat temu odnowiony, przez co prezentuje się bardzo okazale.

Czytaj dalej: Atrakcje dla dzieci w Warminsko-mazurskim

Artykuł partnera