Polska

8 Najlepszych Atrakcji w Tucholi dla Dzieci

Centrum Tucholi
źródło: MOs810 / Wikipedia

Tuchola jest miastem borowiackim położonym w województwie kujawsko-pomorskim. Tuchola, jest siedzibą władz gminy miejsko-wiejskiej Tuchola i powiatu tucholskiego.

Historia miasta jest bardzo bogata, ponieważ początki Tucholi sięgają aż średniowiecza. Mało kto wie, że finał bitwy pod Grunwaldem, rozegrał się właśnie pod Tucholą, gdzie ostatki krzyżackiej armii, poddały się bez sił na dalszą walkę. Jest to miasto historii i pełne jest atrakcji, zarówno dla młodszych, jak i dla starszych poszukiwaczy przygód.

1. Muzeum Borów Tucholskich

To świetne miejsce, żeby rozpocząć zwiedzanie miasta, ponieważ muzeum pokazuje, jak przez wieki zmieniało się samo miasto. W ramach ekspozycji muzealnej, do dyspozycji zwiedzający mają trzy wystawy. Pierwsza, jest to wystawa historyczna, na której można zaznajomić się z historią, zarówno miasta, jak i całego regionu. Następna jest wystawa etnograficzna, która ukazuje rekonstrukcję chaty borowiackiej wraz z jej wyposażeniem. Możemy tutaj także poznać dawne zawody wykonywane przez mieszkańców Borów Tucholskich.
Do zobaczenie jest jeszcze także wystaw przyrodnicza, ukazująca jak bardzo bogaty w faunę i florę, jest region Tuchola.

2. Rynek

W niemalże każdym mieście, rynek pełni funkcję serca miasta. Nie inaczej jest w Tucholi, gdzie piękny rynek jest miejscem niezwykle wartym odwiedzenia. Architektura całego rynku jest bardzo efektowna i jest to świetne miejsce, żeby zrobić sobie z dziećmi, pamiątkowe zdjęcia.

3. Jezioro Głęboczek

Jest to świetne miejsce do odpoczynku na łonie natury. Dzieci z pewnością docenią piękne okolice jeziora Głęboczek. Co ciekawe, jest to także świetne miejsce dla fanatyków wędkarstwa, zatem jeśli Twoje dzieci lubią wędkować lub jeszcze nie potrafią, a pragniesz ich tego nauczyć to Głęboczek będzie do tego celu, miejscem idealnym.

4. Bory Tucholskie

Jest to w zasadzie jedna z największych atrakcji. Funkcjonujący tutaj obszar biosfery UNESCO, pokazuje jak ważne przyrodniczo jest to miejsce zarówno dla Polski, ale także i dla świata. Jest to obszar unikalny na skalę kraju, gdzie żyje wiele gatunków roślin i zwierząt, które są nie spotykane w innych regionach naszego kraju, dlatego warto zabrać dzieci do największej atrakcji, którą stworzyła Matka Natura.

5. Muzeum Sygnałów Myśliwskich

Historia myślistwa, jest na pewno tak stara, jak stara jest cała ludzkość, ponieważ polowanie na zwierzynę towarzyszy nam od zarania dziejów. W Tucholskim muzeum możemy podziwiać niesamowitą kolekcję zabytkowych myśliwskich rogów, zapisów nutowych oraz odznak i medali. To miejsce z pewnością przypadnie małym odkrywcom, którzy znajdą tutaj nie jedną ciekawostkę.

6. Górnicza Wioska

Wieś tematyczna. Jest oto niesamowite miejsce, do spędzenia czasu z całą rodziną. Odnajdą się tutaj nie tylko dzieci, ale także i dorośli. Górnicza Wioska jest skansenem i parkiem rozrywki w jednym. Dowiemy się tutaj między innymi w jaki sposób wydobywano dawniej w Borach Tucholskich węgiel. Jest to miejsce magiczne, które tak przypadnie dzieciom do gustu, że nie będą chciały stąd odjeżdżać.

7. Ruiny średniowiecznych murów miejskich

Tuchola jest miastem bardzo starym, ponieważ jego korzenie sięgają jeszcze średniowiecza. To właśnie pod Tucholem ostatecznie zakończyła się bitwa pod Grunwaldem, a uciekający w popłochu Krzyżacy, poddali się, nie mają już, ani sił, ani pomysłów na dalszą walkę. Miasto przez wieki było bardzo ważnym ośrodkiem zarówno handlowym, jak i obronnym.

Na szczególną uwagę zasługują ruiny średniowiecznych murów obronnych. Każde duże miasto posiadało swoje mury obronne, ponieważ w przeciwieństwie do zamków, miasta nie miały charaktery czysto obronnego. Do Tucholi przybywali kupcy z wszystkich stron Polski, toteż miasto musiało zapewniać należyty poziom bezpieczeństwa. Mury te wybudowano na przełomie XIV i XV wieku.

8. Ruiny Tucholskiego zamku

Został on wybudowany przez krzyżaków około roku 1346. Po 1454, zamek stał się siedzibą starostów. Co ciekawe, zamek został doszczętnie zniszczony, podczas potopu szwedzkiego, jednakże zachowało się po nim trochę śladów. Szukanie razem z dziećmi, śladów średniowiecznego zamku, będzie nie lata zabawą.

Pierwszy fragment odnajdziemy w Tucholskim Ośrodku Kultury, gdzie na parterze wyeksponowany jest fragment ściany zamkowego spichrza. Na kolejne pozostałości można natrafić także w piwnicach.