CiekawostkiEuropa

Interesujące ciekawostki oraz informacje o Weronie we Włoszech

widok na miasto

Werona jest stolicą prowincji Werona i zajmuje drugie miejsce, po Wenecji, jako ważne centrum regionu Veneto. Miasto przyciąga licznych turystów każdego roku.

Uznana za jedno z najbardziej romantycznych miast Włoch, Werona była tłem dla najbardziej tragicznej historii miłosnej wszech czasów – Romea i Julii. I z tego powodu nie sposób odwiedzić Werony bez obejrzenia sławnego balkonu Julii. Oto najlepsze ciekawostki o mieście Werona we Włoszech.

Warto odwiedzić następujące atrakcje: Katedra w Weronie, kościół San Zeno, Piazza delle Erbe, Castelvecchio i mosty Scaligero.

Werona zachowała wiele starożytnych zabytków rzymskich, nieużywanych już we wczesnym średniowieczu, ale wiele z tego i wiele z jej wczesnośredniowiecznych budowli zostało zniszczonych i uszkodzonych przez trzęsienie ziemi 3 stycznia 1117 roku.

Bazylika San Zeno Maggiore jest uważana za jedno z największych osiągnięć architektury romańskiej. Obecna budowla jest już trzecią na swoim miejscu, zbudowaną w latach 1123-1135.

Miasto posiada trzy profesjonalne drużyny piłkarskie. Historycznie, główną drużyną miasta jest Hellas Verona. Chievo Verona i Virtus Vecomp to dwie pozostałe drużyny.

Dom Julii można znaleźć w Casa di Giulietta przy N.23 Via Cappello. I choć Romeo i Julia były fikcyjnymi postaciami, kiedy stoisz pod balkonem i wyobrażasz sobie scenę miłosną Williama Shakespeare’a, możesz niemal poczuć ich obecność.

Legenda głosi, że jeśli dotkniesz prawej piersi posągu Julii, przyniesie ci to szczęście w znalezieniu swojej jedynej prawdziwej miłości.

Do dziś ludzie piszą listy do Julii z prośbą o radę dotyczącą związku. Odpowiedzi pochodzą od osób, które nazywają siebie „Sekretarkami Julii” i piszą z pokoju na piętrze w domu Julii.

Dom stał się tematem filmu znanego jako „Listy do Julii”.

Podobnie jak w sztuce Szekspira, dom Julii pochodzi z XIV wieku.

Historia Werony owiana jest tajemnicą. Nawet ten, kto wymyślił nazwę Werona, nie jest znany. Spekuluje się, że obszar, na którym stoi obecnie Werona, był początkowo zamieszkiwany przez etniczną, półmityczną grupę zwaną Euganei. W 550 r. p.n.e. region ten został uzurpowany przez starożytne plemię Galów. Przed podbojem przez Rzymian w 89 r. p.n.e., zamieszkiwany był przez Chaetyjczyków, Etrusków i Galów.

Ze względu na swoje starożytne projekty architektoniczne i dziedzictwo artystyczne, miasto Werona jest wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

W mieście panuje również pogoda śródziemnomorska spowodowana wpływem jeziora Gardia. Od maja do września jest najlepszy okres na zwiedzanie miasta.

Miasto cieszy się wilgotnym klimatem subtropikalnym, typowym dla północno-włoskich równin w głębi lądu.

W restauracji warto zjeść peperita, która jest zrobiona z gotowanej wołowiny z sosem z sera peppered lub paparele, który jest makaronem domowej roboty z grochem i fasolą. W przypadku win można spróbować Bardolino lub Valpolicella.

Karol Wielki, średniowieczny cesarz, zdobył Weronę w 774 roku. W X wieku cesarz Otto I, który przybył po Karolu Wielkim, oddał to miasto książętom bawarskim.

W XII wieku Werona ustanowiła Ligę Weronów, która przekształciła się w Ligę Lombardów, aby przeciwstawić się niemieckim cesarzom.

Od 1236 do 1259 r. Weroną rządził Ezzelino III da Romano. Następnie rodzina della Scala przejęła władzę nad miastem do 1387 r. i zapoczątkowała wspaniały okres sztuki i kultury.