CiekawostkiEuropa

Ermitaż – interesujące ciekawostki, informacje i fakty

St. Petersburg

Czy kiedykolwiek myślałeś o słowie „Ermitaż”? Skąd się wzięło to słowo? Słowo „Hermitage” pochodzi od francuskiego „pustelnika” lub łacińskiego „eremita”, co oznacza „ludzi, którzy żyją samotnie”. Oto najlepsze ciekawostki o Ermitażu.

1. Muzeum Ermitażu posiada oddzielną salę przydzieloną dla Rembrandta. Sam pokój przedstawia 24 obrazy holenderskiego artysty. Jest to największa kolekcja Rembrandta która znajduje się poza Holandią.

2. Mówi się, że aby zobaczyć wszystkie części muzeum, zwiedzający muszą przejść 22 kilometry.

3. Prawdopodobnie wiesz, że Ermitaż jest nie tylko jednym z najbardziej znanych muzeów na świecie, ale również jednym z największych. Państwowe muzeum Ermitażu składa się z 5 połączonych ze sobą budynków.

4. Jest domem dla ponad 3 milionów dzieł sztuki, co oznacza, że zostałbyś tam na prawie sześć lat, gdybyś spędził 1 minutę przy każdym dziele sztuk

5. Ermitaż państwowy został uznany za najlepsze muzeum Rosji i Europy i wszedł do trzech najważniejszych światowych muzeów. Istnieje kilka interesujących ciekawostek na temat tego unikalnego muzeum.

sklepienie

6. Ermitaż zbudowało 4000 budowniczych, murarzy, tynkarzy i malarzy. Robotnicy mieszkali w małych namiotach i w dosyć kiepskich warunkach do życia.

7. Mieszkali tutaj carowie z dynastii Romanowów.

8. Pałac Zimowy był zawsze przemalowywany w różnych kolorach, takich jak czerwony i różowy. Oryginalny kolor był bladozielony, który pochodzi z 1946 roku. Budynek jest niezwykle oszałamiający i co roku przyciąga około trzech milionów turystów.

9. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale tak naprawdę Ermitaż rozpoczął swoje istnienie jako prywatna kolekcja sztuki Katarzyny Wielkiej. W 1764 roku kupiła w Berlinie ponad 200 dzieł sztuki. Uzupełnieniem kolekcji były wyśmienite zakupy od niemieckich hrabiów, francuskich książąt i baronów, angielskich bankierów. Były to m.in. dzieła Rembrandta czy Michała Anioła.

10. Ermitaż jest ogromny. Posiada 1057 pokoi i 117 klatek schodowych.

11. Jak wspomniano wcześniej, mury o wybitnym dziedzictwie artystycznym były kiedyś domem dla rosyjskiej rodziny królewskiej, a właściwie przez prawie 200 lat. Pałac Zimowy jest częścią wspaniałego kompleksu pałacowego położonego na nasypie Newy i jest jednym z największych symboli Rosji cesarskiej.

rzeźba

12. Podobnie jak wiele innych budynków w Sankt Petersburgu, również ten został zaprojektowany przez wybitnych architektów, w tym Bartolomeo Rastrelli. Pałac Zimowy był również świadkiem rewolucji rosyjskiej, ponieważ był jednym z głównych punktów strategicznych sowieckiego rządu, a nawet został szturmowany przez Armię Czerwoną.

13. Główna kolekcja znajduje się w pięciu budynkach w centrum Petersburga w Rosji.

14. W latach 1754-1762 na pałacu wzniesiono budynek, który w tym czasie stał się najwyższym budynkiem w Sankt Petersburgu.

15. Zbiory muzeum reprezentowane są przez ponad 3 miliony dzieł sztuki od epoki kamienia łupanego do współczesności.

16. Po ukończeniu budowy Pałacu Zimowego teren przed nim został zasypany gruzami. Cesarz Piotr III postanowił pozbyć się go w oryginalny sposób. Kazał ludziom oświadczyć, że każdy może zabrać wszystkie szczątki za darmo. Po kilku godzinach wszystkie szczątki zostały oczyszczone.

Ermitaż

17. Pierwotnie kolekcja sztuki zaczęła być nabywana przez rosyjską cesarzową Katarzynę II.

18. Armia Czerwona w Niemczech splądrowała obrazy i ukryła je w budynku Państwowego Ermitażu w 1945 roku. Po raz pierwszy zostały one wystawione jako „Ukryte skarby ujawnione”.

19. 17 grudnia 1837 roku, w Ermitażu wybuchł pożar. Był to jeden z największych pożarów w historii Petersburga.

20. Muzeum Ermitażu słynie z kotów. W tej chwili żyje tam ponad 50 zwierząt. W 1745 roku cesarzowa Katarzyna II złożyła specjalną prośbę, zgodnie z którą postanowiła wysłać do muzeum najlepszych myśliwych myszy i szczurów. Katarzyna II nadała kotom status „ochroniarza galerii sztuki”.

21. W dawnych czasach budynek Ermitażu składa się tylko z budynku „Mały Ermitaż”. Był to budynek, w którym mieściły się wówczas wszystkie zbiory.

22. W ciągu długich lat swojego istnienia Ermitaż nie zawsze miał rozpoznawalny szmaragdowo-zielony kolor, jaki ma dzisiaj. W oryginalnych projektach budowlanych Rastrelli’ego w połowie XVII wieku kolor miał być bladożółty z białym.