Polska

Najlepsze atrakcje w Rybniku

Rynek
źródło: Hons084 / Wikipedia

Rybnik to jedno z najważniejszych miast Górnego Śląska. Jest to centrum aglomeracji rybnickiej, do której przynależy również kilka innych ciekawych miast. Powszechnie zwykło się uważać, że miasta śląskie nie mają zbyt wiele ciekawego do zaoferowania. Kojarzymy je jedynie z ośrodkami przemysłowymi, z góry zakładając, że próżno jest tam szukać ciekawej architektury czy jakichkolwiek zabytków. Jest to jednak bardzo błędne podejście, co pokazuje właśnie Rybnik. W mieście tym każdy znajdzie atrakcje ciekawe właśnie dla siebie. Warto odkryć zarówno Rybnik, jak i cały region Górnego Śląska, bowiem są to tereny i niezwykle bogatej historii. Co warto zobaczyć w Rybniku.

1. Rynek w Rybniku

Rynek zawsze jest dobrym miejscem do zaczęcia zwiedzania danego miasta. Również w przypadku Rybnika znajduje się tu mnóstwo obiektów godnych uwagi. Początki placu sięgają oczywiście początków samego miasta. Już w średniowieczu znajdował się tu ważny plac targowy, choć zabudowa aż do XIX wieku pozostawała w dużej mierze drewniana i parterowa. Wiemy, że w drugiej połowie XIX stulecia niemalże wszystkie budynki otaczające rynek były już murowane. Wiele zabytkowych kamienic pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku.
Zabudowa rynku nawiązuje nie tylko do starych trendów w architekturze. Znajdziemy tu również liczne ślady tak zwanego funkcjonalizmu, zwanego inaczej architekturą światową.

2. Bazylika św. Antoniego

Rybnik jest miastem posiadającym kilka interesujących obiektów sakralnych. W czołówce znajduje się tu bazylika św. Antoniego, zlokalizowana w centrum miasta. Obiekt powstał na początku XX wieku. Uwaga zwraca ciekawa konstrukcja, wykonana w całości z doskonałej jakości cegły. Kościół posiada też piękne, bogato zdobione wnętrze.

3. Zamek w Rybniku

Pomimo tego, że Śląsk kojarzony jest z kulturą niemiecką to nie można zapominać, że w średniowieczu w wielkim stopniu został on ukształtowany przez książąt z polskiej rodziny Piastów. Zamek w Rybniku jest jednym z bardzo wielu przykładów ich obecności na tej ziemi, bowiem pierwotnie służył on jako siedziba książąt piastowskich. Badania archeologiczne wskazują, że pierwsza budowla tego typu powstała w tym miejscu już w XIII wieku, choć możliwe, że jej dzieje są jeszcze starsze. Faktem jest, że w średniowieczu była to istotna siedziba Piastów śląskich. Pod koniec średniowiecza zamek zaczął jednak upadać, a w XVI stara budowla została rozebrana. W jej miejscu powstała nowa rezydencja, która w późniejszych czasach była dodatkowo rozbudowywana. Obiekt pełnił różne funkcje. Na przełomie XVIII i XIX wieku był tu na przykład zorganizowany przytułek dla żołnierzy. Obecnie jest to piękny przykład śląskiego klasycyzmu.

4. Zespół szpitalny Juliusz

Dla miłośników XIX – wiecznej architektury zespół szpitalny Juliusz będzie niemałą atrakcją. Zespół powstał właśnie w XIX wieku i był, jak na tamte czasy, bardzo nowoczesnym szpitalem. Do jego stworzenia przyczyniło się nie tylko państwo, ale również prywatni darczyńcy oraz kościół. W kompleksie nadal działa szpital, ale równocześnie jest to jedna z najsłynniejszych atrakcji Rybnika. Oprócz poszczególnych gmachów na szczególną uwagę zasługuje kaplica szpitalna.

5. Kopalnia „Ignacy”

Faktem jest, że śląskie miasta są skoncentrowane przede wszystkim na przemyśle – szczególnie istotne jest tu oczywiście górnictwo. W Rybniku możemy podziwiać kilka obiektów przedstawiających dzieje tej branży w tym regionie. Najważniejszą atrakcją tego typu jest tu kopalnia „Ignacy”, której część została udostępniona do zwiedzania. Kopalnia powstała jeszcze pod koniec XVIII wieku, posiada zatem bardzo długą historię. W początkach XXI wieku stała się jednym z najpopularniejszych obiektów turystycznych na całym Śląsku. Można w niej obejrzeć ciekawe wystawy dotyczące nie tylko ten konkretnej kopalni, ale również całego górnictwa.

6. Jezioro Rybnickie

Rybnik jest również miastem z wieloma terenami rekreacyjnymi, w których można spokojnie spędzić czas. Jednym z takich miejsc jest Jezioro Rybnickie. Sztuczny zbiornik został zbudowany głównie dla okolicznej elektrowni, ale jest to również doskonałe miejsce do spędzania słonecznych dni. Działają tu między innymi kluby żeglarskie – jezioro na różne sposoby jest wykorzystywane przez miłośników sportów wodnych.

7. Muzeum

Spacerując po starym mieście zdecydowanie warto wstąpić do ratusza. Znajduje się tam rybnickie muzeum, które będzie świetną atrakcją dla fanów historii regionalnej oraz dziejów przemysłu. Tutejsze wystawy prezentują zarówno dzieje Rybnika jak i dawnego rzemiosła.

8. Park tematyczny nad Nacyną

Parki tematyczne to doskonałe miejsce dla całej rodziny. W znajdującym się w Rybniku parku nad Nacyną można naprawdę wiele dowiedzieć się o nauce i technologii. Możemy tu zobaczyć między innymi to, jak woda zachowuje się w różnych warunkach i jak działa telegraf akustyczny. W parku znajduje się też plac zabaw dla dzieci oraz ścieżki idealne do jazdy na rowerze czy rolkach.

9. Kalwaria Golejowska

Kalwaria Golejowska to szereg stacji Drogi Krzyżowej umieszczonych na trasie wiodącej na szczyt góry Grzybówka. Nie jest to atrakcja wyłącznie ze względów religijnych. Trasa zapewnia doskonałe widoki, idealnie nadaje się zatem na spacery.

10. Śląskie „familoki”

Rybnik, jako typowe śląskie miasto posiada obiekty charakterystyczne dla tego regionu. Te niezwykle charakterystyczne, niewielkie bloki budowane z cegły stanowią stały element krajobrazu większości miast na Śląsku. Przeznaczone były dla pracowników okolicznych zakładów przemysłowych. Dziś są ciekawym śladem tego, jak wyglądało dawne życie w wielkich ośrodkach przemysłowych.