Polska

10 Najlepszych Atrakcji w Województwie Opolskim w 2024 🚗

Województwo opolskie, położone w południowej Polsce, to miejsce o bogatej historii i kulturze, a także o pięknych krajobrazach. W tej części Polski można znaleźć wiele atrakcji turystycznych, które przyciągają turystów z różnych zakątków Polski. W tym artykule przedstawimy 10 najlepszych atrakcji, które warto odwiedzić podczas wakacji w województwie opolskim. Wśród nich znajdują się zabytki architektury, muzea, parki, zamki i wiele innych miejsc, które zapewnią niezapomniane wrażenia i pozwolą na poznanie historii i kultury regionu.

Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem przyrody, kultury, czy historii, w województwie opolskim z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem 10 najlepszych atrakcji województwa opolskiego i do planowania wakacyjnych wyjazdów w ten piękny region Polski.

1. Zamek Moszna

fot. Poconaco / Wikipedia

Nazwa miejscowości pochodzi prawdopodobnie od nazwiska rodziny przybyłej do parafii Łącznik, Moschin. Legenda mówi, że w średniowieczu zamek należał do templariuszy. W XVII wieku został przejęty przez rodzinę von Skall. Od 1972 roku funkcjonował jako szpital leczenia nerwic. Zamek składa się z trzech części, w których obecne jest 365 pomieszczeń. Niektóre z nich są przeznaczone do zwiedzania. Dodatkowo jest tutaj 99 wieżyczek i wież. Mieści się tutaj również oranżeria, hotel i restauracja. Obok zamku, a właściwie pałacu jest park z 200-letnimi lipami i stadnina. Podczas zwiedzania z przewodnikiem można zobaczyć m. in. poczekalnię dla gości, bibliotekę, galerię, dawną salę lustrzaną, kaplicę oraz pokój hrabiego. Istnieje również możliwość odrębnego zwiedzania dwóch najokazalszych wież zamkowych lub tzw. „Ekstremalne zwiedzanie”, które obejmuje niedostępne dotąd krypty i komnaty oraz podziemne korytarze.

2. Zoo w Opolu

fot. Pudelek / Wikipedia

Teren ogrodu jest zlokalizowany na wyspie Bolko. Pierwsze wzmianki na temat zoo pochodzą z 1912 roku. Mieszka tutaj ponad 1000 zwierząt z 200 gatunków z całego świata. Zwierzęta żyją w zagrodach przypominających naturalne siedliska. Obecne są tu również Mini Zoo, w którym zwierzęta są na wolności oraz fokarium. Jest tutaj także ekspozycja stawonogów.

3. Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

fot. Adaś17 / Wikipedia

Muzeum działa od sierpnia 2016 roku. Jego siedzibą jest Amfiteatr Tysiąclecia. Wystawa w muzeum przedstawia historię polskiej piosenki od lat 20 XX wieku aż do współczesnych czasów. Na dwóch muzycznych ścianach są umieszczone monitory dotykowe, na których wyświetlane są koncerty, teledyski, wywiady i reportaże. Istnieją tu również budki do nagrywania, z których może skorzystać każdy odwiedzający, a następnie wysłać sobie swoje dzieło na pamiątkę.

4. Muzeum wsi Opolskiej

fot. Jacek Nitkiewicz / Wikipedia

Mieści się tutaj 40 zabytkowych, wiejskich budowli drewnianych. Obecne są tutaj budynki mieszkalne, spichlerze, stodoły, wiatraki, młyny, kościół, kuźnia i karczma. Budynki są wyposażone w oryginalne narzędzia i sprzęty. Zgromadzono tutaj ponad 7000 obiektów. W wielu z obecnych tu budynków są przewodnicy w interesujący sposób przedstawiający historię tego miejsca. Odbywa się tu wiele imprez promujących sztukę ludową oraz folklor np. Jarmark Wielkanocny, Żniwniok Opolski.

5. Kopa Biskupia

fot. Łukasz BURMa / Wikipedia

Kopa Biskupia jest najwyższym wzniesieniem województwa opolskiego. Jej wysokość wynosi 890 m n. p.m. Najwyższy punkt góry oraz wieża widokowa znajdują się po czeskiej stronie wzniesienia. Funkcjonuje tu również schronisko, w którym można zjeść ciepły obiad oraz napić się kawy lub herbaty.

6. Zamek w Brzegu

fot. Marek and Ewa Wojciechowscy / Wikipedia

Miejsce to odgrywało rolę Rezydencji Piastów Śląskich. Budynek powstał w XIII wieku, a obecny wygląd pochodzi z XVI wieku. Zamek jest nazywany śląskim Wawelem. Obecne jest tutaj muzeum zamkowe, w którym można zobaczyć dawne stroje, pamiątki, meble oraz dawne sarkofagi Piastów. W soboty wstęp do muzeum jest darmowy.

7. Stobrawski Park krajobrazowy

fot. SuperGlob / Wikipedia

Obszar parku stanowią malownicze łąki, lasy, jeziora i dorzecza. Spotkać tu można 165 gatunków ptaków np. pliszka, bocian czarny, orlik, obecne są też ssaki np. bobry i wydry oraz rzadkie gatunki motyli.

8. Góra świętej Anny

fot. Błażej Duk / Wikipedia

Znane w całej Polsce miejsce kultu religijnego. Obecna jest tu bazylika oraz liczne urokliwe kapliczki. Rozporządzeniem Prezydenta RP Góra świętej Anny została uznana za pomnik historii.
Wystrój Bazyliki pochodzi z lat 1957-64. Budynek jest jedno nawowy, murowany w kamieniu bazaltowym. Na suficie są obecne malowidła z życia św. Anny. Najbardziej charakterystycznym jest to przedstawiające śmierć św. Anny, na którym dzieciątko Jezus wyciąga do niej ręce, a Maryja podaje je św. Annie.

9. Opolska Wenecja

fot. SuperGlob / Wikipedia

Do 1600 roku płynąca tu Młynówka była głównym korytem Odry. Po wielkiej powodzi rzeka ta zmieniła nieco bieg pozostawiając Młynówkę jako stare koryto. Opolska Wenecja to krótki fragment Młynówki od mostu Zamkowego do Katedralnego. To dobre miejsce na spacery, pośród szeregu kamieniczek odbijających się w wodach rzeki. Wyglądem przypomina Wenecję. Od 2007 roku ten obszar jest podświetlony, a turystów wabi kolorowa iluminacja.

10. Muzeum gazownictwa w Paczkowie

fot. Kalfi / Wikipedia

Muzeum zostało stworzone w byłej gazowni w 1991 roku. Muzeum ma w swoich zbiorach ponad 3 tysiące eksponatów. Tylko tutaj można oglądać zachowane akcesoria do produkcji gazu miejskiego. Podziwiać można również urządzenia gazowe pochodzące z gospodarstw domowych m. in. piecyki gazowe, kuchenki, żelazka, lokówki. Na ekspozycji jest nawet obecna lodówka gazowa. Obecna tutaj jest największa w Europie kolekcja gazomierzy domowych. Jest ich ponad 600 sztuk. Teren jest oświetlany latarniami gazowymi, a całość muzeum wygląda identycznie jak sto lat temu. Znajduje się tutaj także sala konferencyjna na 85 miejsc, w której są organizowane szkolenia. Odbywają się w tym miejscu również koncerty i wydarzenia plenerowe.