Ciekawostki

Dzięcioł – Mało znane ciekawostki, informacje i fakty

Dzięcioły znane są z tego, że stukają w pnie drzew w celu znalezienia owadów żyjących w szczelinach kory i wykopania gniazd. Istnieje ponad 180 gatunków dzięciołów. Oto ciekawostki, informacje i fakty o dzięciołach dla dzieci i dorosłych.

1. Dzięcioły żywią się głównie owadami, owocami, żołędziami i orzechami.
2. Najpopularniejsze kolory upierzenia dla wszystkich dzięciołów to czarny, biały, czerwony i żółty. Kilka gatunków ma również pomarańczowy, zielony, brązowy, bordowy i złoty kolor.
3. Dzięcioły sięgają od bardzo antyspołecznych gatunków samotników, które są agresywne wobec innych członków ich gatunków, do gatunków, które żyją w grupach.
4. W porównaniu z innymi ptakami, większość gatunków dzięciołów ma wyraźny wzór lotu. Składa się on z kilku szybkich uderzeń skrzydłami, po których następuje szybki ślizg.

5. Ze względu na ich międzynarodowe rozproszenie, ogólna liczba populacji dzięciołów drzewnych jest nieznana. W ciągu ostatnich pięciu lat odnotowano obserwacje co najmniej jednego dzięcioła z Wybrzeża Kości Słoniowej, podczas gdy populacje dzięcioła z gatunku red-cockaded szacuje się na 5 000-10000 osobników.
6. Pióra na nozdrzach dzięciołów zapobiegają wdychaniu cząsteczek drewna.
7. Silne, gęste mięśnie w szyi ptaka dają mu siłę do wielokrotnego uderzania głową. Ale to właśnie dodatkowe mięśnie czaszki zapobiegają zranieniu ptaka. Mięśnie te działają jak ochronny kask dla mózgu.
8. W przeciwieństwie do ludzkiego mózgu, mózg dzięcioła jest ściśle ograniczony przez mięśnie czaszki i kość.

9. Dzięcioł jest w stanie dziobać 20 razy na sekundę. Tworzy od 10000 do 12000 dziurek dziennie.
10. Największym zagrożeniem dla dzięciołów jest utrata siedlisk poprzez rozwój obszarów miejskich oraz niekontrolowany rozwój populacji i stosowanie środków owadobójczych, które eliminują źródła pożywienia.
11. Klęski żywiołowe, takie jak pożary lasów, które eliminują drewno do karmienia i zakładania gniazd, mogą również ograniczyć odpowiednie siedliska dzięciołów. Na obszarach miejskich i podmiejskich koty są również stałym zagrożeniem dla dzięciołów.
12. Dzięcioły drzewne można znaleźć na obszarach leśnych na całym świecie, z wyjątkiem Australii.
13. Dzięciołek z kości słoniowej został ponownie odkryty w Arkansas w 2006 roku.

14. Mocny, spiczasty dziób dzięcioła działa zarówno jako dłuto, jak i łom i usuwa korę oraz znajduje ukryte owady. Ma bardzo długi język, do 10 cm w niektórych gatunkach – z substancją podobną do kleju na końcówce do łapania owadów.
15. Podczas gdy większość ptaków ma jeden pazur skierowany do tyłu i trzy skierowane do przodu na każdej łapie, dzięcioły mają dwa ostro zakończone pazury skierowane w każdym kierunku, aby pomóc im złapać boki drzew i zachować równowagę podczas walenia w drzewo.
16. Wiele gatunków dzięciołów ma usztywnione pióra ogonowe, które dociskają do powierzchni drzewa, aby pomóc utrzymać ich wagę.
17. Średnia długość życia wynosi od 4 do 12 lat w środowisku naturalnym, w zależności od gatunku.

18. Dwa największe dzięcioły na świecie to dzięcioł cesarski i dzięcioł z Wybrzeża Kości Słoniowej, ale oba te gatunki mogą wyginąć.
19. Najmniejszym gatunkiem dzięcioła jest Picumnus aurifrons o długości 7,5 centymetra i wadze od 8 do 10 gramów.
20. Dzięcioł puchaty jest najczęściej spotykanym dzięciołem przydomowym w Ameryce Północnej i jest jednym z zaledwie około dwudziestu gatunków dzięciołów występujących w Stanach Zjednoczonych.
21. Dzięcioły nie mają bólów głowy od dziobania. Mają czaszki o wzmocnionej strukturze, aby rozłożyć siłę uderzenia, a ich mózgi są bardzo wyściełane i chronione przed powtarzającymi się uderzeniami.

22. Dzięcioł czerwonogłowy może żyć tylko w dojrzałych lasach sosnowych w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych.
23. Większość dzięciołów spędza całe swoje życie na drzewach, podskakując pnie w poszukiwaniu owadów.
24. Są to małe ptaki z bardzo silnymi dziobami, które za pomocą dziobów wbijają się w drzewa i docierają do małych owadów żyjących wewnątrz. Czasami dzięcioły mogą się pomylić i dziobać na słupach telefonicznych.