Podróże

8 Zwrotów, Które Warto Znać Podróżując Gdziekolwiek

miasto

Po ograniczeniu podróży w dobie pandemii koronawirusa, obecnie na dobre można śmiało zwiedzać nawet najdalsze i najbardziej tajemnicze zakątki świata. Co prawda brak jest konieczności posiadania umiejętności języków obcych, ponieważ zazwyczaj udając się na wakacje korzysta się z ofert biur podróży, które zapewniają niezbędną opiekę rezydentów znających języki obce. Warto jednak znać co najmniej parę najczęściej używanych i przydatnych zwrotów, na które niemalże na całym świecie udzielone zostaną odpowiedzi! W niniejszym artykule przedstawione zostanie więc 8 zwrotów, które warto znać podróżując gdziekolwiek. Oczywiście mowa o sformułowaniach w języku angielskim, ponieważ śmiało można powiedzieć, że jest to jeden z najpopularniejszych – o ile nie najpopularniejszy – języków na świecie.

  1. Potrzebuję pomocy!

Z pewnością jest to jeden z najbardziej potrzebnych zwrotów, które warto znać będąc w podróży. Może się okazać, że umiejętność zwrócenia uwagi na pojawiający się problem lub dolegliwość pomoże szybko je rozwiązać i zażegnać niebezpieczeństwo. Oczywiście w języku angielskim, chcąc zakomunikować, że potrzebna jest pomoc, powiedzieć trzeba „I need help”. Te trzy słowa powinny zwrócić uwagę nawet osób, które kompletnie tego języka nie znają. Bardziej grzecznościową formą tego zwrotu jest: „Excuse me, could You help me?” co oznacza: „przepraszam bardzo, czy mógłbyś mi pomóc?”.

  1. Przywitanie i pożegnanie

Są to niewątpliwie jedne z najczęściej powtarzanych zwrotów w podróży. Każdego dnia odwiedzając przeróżne miejsca witamy się i żegnamy z niezliczoną masą ludzi. Po angielsku przywitać się można na wiele sposobów: „Good morning / good afternoon”, „Hi” oraz „Hello” to z pewnością najpopularniejsze z nich. Na pożegnanie wystarczy powiedzieć „good bye”, lub po prostu „bye”. Używanie takich zwrotów świadczy również o wysokiej kulturze osobistej i z pewnością spowoduje, że odbiorca wyrobi sobie dobrą opinię.

  1. Zapytanie o cenę

O ile w Polsce i ogólnie w Europie ceny są prezentowane bezpośrednio na produkcie lub jego pobliżu. W krajach afrykańskich lub azjatyckich niestety nie ma takiego udogodnienia i o ceny zazwyczaj trzeba każdorazowo pytać. Żeby zapytać o wartość danego produktu, wystarczy powiedzieć: „how much i sit?” co po prostu oznacza „Ile to kosztuje?”.

  1. Zapytanie o drogę lub miejsce

Szczerze powiedziawszy, bez umiejętności zapytania po angielsku o drogę lub dotarcie do określonego miejsca nie ma co wybierać się za granicę. Wystarczy powiedzieć: „Where is …” albo „How can I get to …” i w miejscu kropek wstawić odpowiednio „airport”, „hotel”, czy też „hospital”. Nawet w przypadku braku zrozumienia odpowiedzi, na pewno uda się znaleźć określony cel – tubylcy zazwyczaj tłumacząc, jak gdzieś dotrzeć, intensywnie gestykulują.

  1. Przedstawienie siebie i przekazanie podstawowych informacji

Niewątpliwie warto potrafić powiedzieć parę słów o sobie. Można przykładowo powiedzieć: „I am XYZ and I come from Poland”. W ten sposób przedstawione zostaną rozmówcy podstawowe dane osobowe w postaci imienia i nazwiska oraz informacja, że dana osoba nie jest tubylcem.

  1. Podziękowanie

Kultura wymaga, aby za spełnione przez inną osobę świadczenie podziękować. Po zjedzonym posiłku lub otrzymaniu od nieznajomej osoby, warto więc wyrazić swą wdzięczność, mówiąc: „Thank You very much”.

  1. Dostęp do internetu

W dobie powszechnego dostępu do internetu i wręcz wszechobecności sieci WiFi, warto wiedzieć, jak zapytać o hasło! Oczywiście można skorzystać z własnego pakietu danych, aczkolwiek w krajach egzotycznych może to być dość drogie rozwiązanie. W celu zapytania o hasło do sieci bezprzewodowej, wystarczy powiedzieć: „Can I have the WiFi password please?”, co oznacza „czy mogę prosić o hasło do Wifi?”.

  1. Kupowanie

Nierozerwalnym elementem podróży są zakupy! Kupuje się pamiątki dla bliskich, czy też dla siebie samego. Często w sklepach za granicą (szczególnie w Azji i Afryce) nie są zorganizowane tak jak markety. Trzeba wprost powiedzieć do stojącej za ladą osoby, co się chce zakupić. Wystarczy powiedzieć: „I would like to buy …” i w miejsce kropek wstawić odpowiedni wyraz, przykładowo „a bracelet”, „a bread”, czy też „a t-shirt”. Można zagwarantować, że to wyrażenie zostanie zrozumiane w każdym kraju na świecie.

Jak wspominano na wstępie, można podróżować bez znajomości języka obcego. Warto jednak znać chociaż podstawowe wyrażenia. W tym miejscu zachęcić trzeba do odwiedzenia strony BUKI, na której można znaleźć korepetytora który szybko i skutecznie nauczy niezbędnych w podróżowaniu, angielskich zwrotów i sformułowań.