Polska

5 rzeczy, które trzeba zrobić w Gdańsku!

Gdańsk to piękne miasto z tradycjami, cieszące się bardzo dużą popularnością wśród turystów chcących swój urlop spędzić nad Morzem Bałtyckim.

Gdańsk dla Polski pełni niezwykle ważną funkcję – jest on bowiem nie tylko centrum kulturalnym, naukowym oraz gospodarczym, ale również doskonałym węzłem komunikacyjnym północnej części Polski.

W Gdańsku znajduje się również ośrodek gospodarki morskiej z bardzo dużym portem handlowym.

Ze względu na duże zainteresowanie turystów zarówno tych polskich jak i zagranicznych, miasto pełne jest różnorodnych atrakcji, a zabytki są starannie chronione i pielęgnowane, aby mogły służyć społeczności jak najdłużej.

Choć zabytków i ciekawych miejsc w Gdańsku nie brakuje, jest 5 wyjątkowych lokalizacji, które obowiązkowo należy odwiedzić w szczególności będąc w mieście po raz pierwszy. Oto one.

1. Stare Miasto

stare miasto

To bez wątpienia jedno z najważniejszych i najbardziej wartościowych miejsc w Gdańsku.

Tu ulice zachwycają nie tylko wspaniałą architekturą, ale przede wszystkim wyjątkowym, trudnym do określenia klimatem. Na Starówce nie brakuje cennych zabytków pochodzących z bardzo różnych okresów funkcjonowania miasta.

Większość z nich skupia się wokół Traktu Królewskiego, dzięki czemu każdy, już w czasie jednego spaceru będzie w stanie zapoznać się z tą bardzo magiczną częścią Gdańska.

Stare Miasto, to zgodnie z nazwą najstarsza część miasta, a tym samym z najbardziej bogatą historią, pełną różnorodnych wydarzeń, które niestety nie zawsze miały pozytywny wydźwięk dla miasta.

2. Punkty widokowe w Gdańsku

Miasto tak urokliwe i wartościowe jak Gdańsk podziwiać można na wiele sposobów. Idealnym sposobem na spojrzenie z szerszej perspektywy na całe miasto są liczne punkty widokowe. W Gdańsku i okolicy znajduje się aż 8 niezwykle ciekawych punktów widokowych, czyli:

– Oliwia Star (najwyższy taras widokowy w Gdańsku). Z wysokości 32 piętra podziwiać można nie tylko miasto, ale i okolicę sięgającą aż do Półwyspu Helskiego;

– Góra Gradowa położona jest w Śródmieściu Gdańska i sięga wysokości 46 m. Z tego miejsca idealnie widać Stare i Główne Miasto z najważniejszymi ich zabytkami;

– Wieża Bazyliki Mariackiej pozwala na oglądanie miasta z wysokości 80 m. Z tego miejsca widać nie tylko najważniejsze zabytki Gdańska, ale również Gdynię, Sopot, Hel oraz Zatokę Gdańską;

– Wieża w Ratuszu Głównego Miasta sięga wysokości około 50 m, z której obserwować można wyjątkowy widok na centrum miasta;

– taras widokowy Europejskiego Centrum Solidarności znajduje się na wysokości zaledwie (w porównaniu do pozostałych punktów) na wysokości 25 m, dając bardzo dobry widok na Stare i Główne Miasto;

– Koło Widokowe AmberSky ustawione jest na Wyspie Spichrzów. Na wysokości 50 m, znajdując się w jednej z wygodnych gondoli obserwować można nie tylko Stare Miasto, ale również Wieże Bazyliki Mariackiej i Ratusza, przepływające statki czy Stadion Energa;

– Pachołek na gdańskiej Oliwie to 15-metrowa wieża stalowa, położona na wzgórzu o wysokości powyżej 100 m. To idealne miejsce do obserwacji Zatoki Gdańskiej;

– Wieża ciśnień Sobieszewo idealnie ukazuje piękno nie tylko tej wyspy, ale również całej Zatoki Gdańskiej.

3. Kolejka Tyrolska nad Stadionem

 

Kolejka Tyrolska nad Stadionem Energa Gdańsk to idealne miejsce dla miłośników mocniejszych wrażeń.

Jest to miejsce bardzo wyjątkowe, bowiem jest to jedyna w Polsce kolejka przebiegająca tuż nad stadionem piłkarskim (oczywiście dostępna jest jedynie w dni, w których stadion nie jest użytkowany do celów sportowych lub kulturalnych).

Zjazd ma długość około 200 metrów, a sama kolejka zawieszona jest 30 metrów nad ziemią.

4. Europejskie Centrum Solidarności

Europejskie Centrum Solidarności i Wydział Zabaw

Europejskie Centrum Solidarności to kolejne, bardzo charakterystyczne dla Gdańska miejsce. To miejsce nie tylko bardzo ciekawe, ale przede wszystkim mające bardzo duże znaczenie ze względów historycznych nie tylko dla mieszkańców Gdańska, ale również wielu innych Polaków.

Centrum zgodnie z nazwą powstało w celu upamiętnienia ciężkiej i jakże bogatej w liczne wydarzenia ważne dla kraju, jakie padły udziałem Solidarności. Aktualnie Europejskie Centrum Solidarności prowadzi działalność edukacyjną, naukową, wydawniczą oraz wystawienniczą.

Każdego dnia w Europejskim Centrum Solidarności pojawia się mnóstwo osób, nie tylko Polaków, ale i osób spoza granic kraju, przebywających w Gdańsku bądź jego okolicach. Całe centrum zajmuje powierzchnię 25 349, 75 metrów kwadratowych i usytuowane jest nieopodal Placu Solidarności.

5. Muzeum Bursztynu

Muzeum Bursztynu

Będąc w Gdańsku warto odwiedzić również Muzeum Bursztynu, które co prawda istnieje stosunkowo od niedawna (w porównaniu do innych tego typu placówek działających w pozostałych nadmorskich miejscowościach) to jednak dzięki swoim ciekawym ekspozycjom szybko zaczęło cieszyć się wśród turystów dość dużą popularnością.

Dużą ciekawostką w tym przypadku jest usytuowanie muzeum, które położone jest na skrzyżowaniu największych turystycznych szlaków miasta. W muzeum można między innymi zapoznać się z historią jego powstania, poznać jego właściwości czy zobaczyć, jak wyglądała jego obróbka na przestrzeni wieków.