Europa

5 najciekawszych muzeów w Budapeszcie

budapeszt

Czy wiesz, że Budapeszt – uważany za jedno z najpiękniejszych europejskich miast – powstał kilka wieków temu w wyniku połączenia Budy, Obudy i Pesztu? Dzięki temu, oraz za sprawą władania Habsburgów, miasto zaczęło gwałtownie się rozwijać. Obecnie Budapeszt to niezwykła europejska metropolia – jest 8. najbardziej zaludnionym miastem na kontynencie, a dodatkowo w swoich granicach posiada setki atrakcji, zarówno tych historycznych, jak i współczesnych. Chcesz poznać dzieje miasta, a jednocześnie odkryć jego współczesną stronę? W trakcie wizyty w stolicy Węgier odwiedź muzea w Budapeszcie. Zobacz, gdzie dokładnie warto pójść.

Budapeszt jest znany z pięknych zabytków historycznych, takich jak górujący nad brzegiem Dunaju Zamek Królewski czy Baszta Rybacka, niegdyś stanowiąca część murów okalających miasto. Stolica Węgier słynie również z licznych łaźni termalnych znajdujących się w mieście, jak choćby łaźni Gellerta działającej od 1918 roku oraz łaźni Széchenyi – jednych z największych w całej Europie. Muzea w Budapeszcie, choć są mniej widoczne na samym początku wizyty, potrafią wzbudzić zainteresowanie, a następnie zachwyt niejednego odwiedzającego. Zobacz listę 5 najciekawszych muzeów w Budapeszcie przygotowaną przez AccorHotels, a następnie zaplanuj wizytę w jednej z najpiękniejszych europejskich metropolii.

Muzeum Pinballa

Z pewnością w dzieciństwie nie raz grałeś w pinballa, choć bardziej pamiętasz jego inną nazwę – flipper. Teraz kojarzysz? Jeśli chcesz przenieść się w czasie do swoich wspomnień, koniecznie zajrzyj do Flippermúzeum, gdzie zobaczysz aż 130 maszyn pochodzących zarówno ze współczesności, jak i z końca XIX wieku! Te najstarsze są niestety wyłączone z użytku, natomiast na nowszych możesz grać tyle, ile tylko chcesz. Do swojej dyspozycji masz wszystkie działające maszyny – za bilet płacisz tylko raz. Do muzeum z flipperami zabierz ze sobą dzieci. To będzie dobra okazja do pokazania im, jak kiedyś spędzało się wolny czas, gdy smartfony i laptopy nie istniały.

Co warto wiedzieć przed wizytą w Muzeum Pinballa?

Adres:

Újlipótváros, Radnóti Miklós u. 18

Godziny otwarcia:

poniedziałek–wtorek: zamknięte

środa–piątek: 16:00–24:00

sobota: 14:00–24:00

niedziela: 10:00–22:00

Bilety:

normalny: 3000 HUF (ok. 42 zł)

ulgowy (uczniowie, studenci i seniorzy) : 2000 HUF (ok. 28 zł)

Miniversum

Na dokładne zwiedzanie całego Budapesztu oraz innych równie pięknych miast na Węgrzech nie wystarczyłby nawet tydzień. W jeden dzień możesz natomiast poznać to, co w Budapeszcie i reszcie kraju najpiękniejsze – wspaniałe zabytki, okoliczne krajobrazy, rzekę oraz ludzi. W Miniversum zobaczysz całe Węgry, a nawet fragment Austrii i Niemiec w skali 1:100! Nie bój się dotknąć makiety – niektóre elementy możesz dowolnie przesuwać i ustawiać. Taka zabawa z pewnością spodoba się nie tylko dzieciom. Gdy będziesz chciał odpocząć, spróbuj smakołyków w muzealnej kawiarni. W tym czasie maluchy mogą wziąć udział w specjalnych warsztatach (w cenie biletu!).

Co warto wiedzieć przed wizytą w Miniversum?

Adres:

Terézváros, Andrássy u. 12

Godziny otwarcia:

codziennie: 10:00–18:00

Bilety:

normalny: 2400 HUF (ok. 33 zł)

ulgowy (dzieci 2–14 lat): 1700 HUF (ok. 23 zł)

House of Terror

Dom Terroru (Terror Háza) to muzeum powstałe w wyniku inicjatywy Victora Orbána, premiera Węgier. Budynek jest pomnikiem ofiar totalizmu oraz bohaterów rewolucji w roku 1956 stłumionej ostatecznie przez Armię Radziecką. Wizyta w muzeum pozwoli Ci spojrzeć na historię Budapesztu i całych Węgier od strony wojennych tragedii – zarówno pojedynczych osób, jak i setek skazanych. W miejscu tym w czasie wojny mieściło się bowiem więzienie faszystowskich strzałokrzyżowców, a następnie więzienie stalinowskiej policji ÁVH. Zatrzymaj się na dłużej przy ścianie ze zdjęciami ofiar – to miejsce budzi zawsze silne emocje we wszystkich odwiedzających.

Co warto wiedzieć przed wizytą w House of Terror?

Adres:

Terézváros, Andrássy u. 60

Godziny otwarcia:

poniedziałek: zamknięte

wtorek – niedziela: 10:00 – 18:00

Bilety:

normalny: 2000 HUF (ok. 28 zł)

ulgowy (uczniowie, studenci, emeryci) : 1000 HUF (ok. 14 zł)

wystawa czasowa: 1500 HUF (ok. 21 zł)

Węgierskie Muzeum Narodowe

Interesuje Cię dokładne poznanie historii Budapesztu i Węgier? Jeśli tak, to w trakcie zwiedzania stolicy Węgier nie możesz ominąć wizyty w Muzeum Narodowym. Budynek robi ogromne wrażenie już na samym początku – do środka prowadzi portyk z rzeźbami Montiego, natomiast hall na pierwszym piętrze zdobi rzymska mozaika z III wieku. W środku możesz zobaczyć również kilka polskich akcentów – to właśnie do Węgierskiego Muzeum Narodowego należy dziecięca zbroja Zygmunta Augusta, prezent od króla Ferdynanda I Habsburga. Poza czasami historycznymi w muzeum poznasz również dzieje ludności zamieszkującej te tereny nawet 400 tys. lat przed naszą erą. Wizyta w muzeum stanowi też świetną okazję do zwiedzenia okolicy – obiekt jest położony w samym sercu miasta, gdzie mieszczą się najważniejsze zabytki, kawiarnie, restauracje oraz hotele. Budapeszt w tym miejscu robi naprawdę duże wrażenie.

Co warto wiedzieć przed wizytą w Węgierskim Muzeum Narodowym?

Adres:

Palotanegyed, Múzeum krt. 14-16

Godziny otwarcia:

poniedziałek: zamknięte

wtorek–niedziela: 10:00–18:00

Bilety:

normalny: 1600 HUF (ok. 22 zł)

ulgowy (uczniowie, studenci, emeryci) : 800 HUF (ok. 11 zł)

Muzeum Sztuk Pięknych

Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki i uwielbiasz oglądać dzieła wielkich mistrzów, powinieneś odwiedzić Muzeum Sztuk Pięknych działające od początku XX wieku. Do zbiorów instytucji należą m.in. prace Leonarda da Vinci, Rembrandta czy Dürera. Przez cały czas funkcjonuje tu również wystawa poświęcona kulturze, sztuce i historii starożytnego Egiptu, gdzie na własne oczy zobaczysz oryginalne zapisy hieroglifami, a nawet liczące kilkaset lat sarkofagi. Aby dokładnie zwiedzić całe muzeum, warto na to poświęcić więcej niż jeden dzień. Nocleg możesz zorganizować np. w pobliskim ibis Budapest Heroes Square. Z okien hotelu będziesz mógł obserwować muzeum, a także położony w jego pobliżu plac Bohaterów i ogród zoologiczny.

Co warto wiedzieć przed wizytą w Muzeum Sztuk Pięknych?

Adres:

XIV. kerület,

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: zamknięte

wtorek–czwartek: 10:00–18:00

piątek: 10:00 – 19:00

sobota–niedziela: 9:00 – 19:00

Bilety:

normalny: 1800 HUF (ok. 25 zł)

ulgowy (uczniowie, studenci, emeryci): 900 HUF (12 zł)