Ciekawostki

16 Najciekawszych Ciekawostek o Biedronkach

dwie biedronki

Popularnym symbolem wiosny jest miniaturowa biedronka, która lubi przechadzać się po łodygach roślin w poszukiwaniu kolejnego posiłku.

1. Prawdopodobnie widziałeś czerwone biedronki z czarnymi plamkami, ale członkowie rodziny biedronek występują w różnych odcieniach. Poznajcie najciekawsze informacje i ciekawostki o biedronkach.

2. To owady z rodziny chrząszczy. Istnieje około 5000 gatunków tych małych owadów.

latająca biedronka

3. Biedronki siedmiokropki pochodzą z Europy, ale zostały sprowadzone do Ameryki Północnej w połowie XIX wieku w celu kontrolowania populacji mszyc.

4. Choć większość ludzi myśli o biedronkach jako o czerwonych owadach z czarnymi plamkami, nie wszystkie gatunki biedronek tak wyglądają. Oprócz koloru czerwonego, mogą być również żółte, pomarańczowe, brązowe, różowe lub czarne. Ich plamki, których niektóre biedronki w ogóle nie mają, mogą wyglądać bardziej jak paski.

5. Te niesamowite owady są szczęśliwe w wielu różnych siedliskach, w tym na łąkach, w lasach, w miastach, na przedmieściach i wzdłuż rzek.

biedronki

6. Prawie wszystkie biedronki żywią się owadami o miękkich ciałach i są pożytecznymi drapieżnikami szkodników roślin. Ogrodnicy witają biedronki z otwartymi ramionami, wiedząc, że będą one zjadać szkodniki roślin. Biedronki uwielbiają jeść skalnice, mączliki, roztocza czy mszyce.

7. Te genialne owady znają sztuczkę, która pozwala im uniknąć niebezpieczeństwa – pozostają nieruchomo i udają, że są martwe.

8. Dorosła biedronka może pożreć 50 mszyc dziennie, a w ciągu swojego życia owad ten zjada nawet 5 tysięcy mszyc.

owad

9. Kiedy jesienią na dworze jest zimniej, szukają ciepłego, ustronnego miejsca do hibernacji, np. w spróchniałych kłodach, pod skałami, czy nawet wewnątrz domów.

10. Samica biedronki woli składać jaja na spodniej stronie liści, w pobliżu skupisk jaj mszyc. Jednorazowo mogą złożyć nawet 1000 jaj, ale nie wszystkie z nich mogą się wykluć.

11. Biedronki żyją przez około rok.  Podobnie jak motyle, biedronki przechodzą cztery etapy, zanim zakończą swoją metamorfozę. Zaczynają jako maleńkie jaja, z których wykluwają się larwy przypominające maleńkie kolczaste aligatory. Następnie rozpoczynają stadium poczwarki, które trwa około dwóch tygodni. W ostatniej fazie stają się dorosłymi biedronkami i pojawiają się ich skrzydła.

12. Mogą jeść własne jaja. Jeśli pożywienia jest mało, biedronki zrobią wszystko, aby przetrwać, nawet jeśli oznacza to zjadanie się nawzajem. Głodna biedronka zrobi posiłek z każdego napotkanego rodzeństwa o miękkim ciele. Nowo powstałe osobniki dorosłe lub niedawno wyliniałe larwy są wystarczająco miękkie, aby przeciętna biedronka mogła je przeżuć.

13. Biedronki lubią się grupować i hibernować razem. Takie kolonie mogą czasem liczyć tysiące biedronek.

14. Głównym drapieżnikiem biedronek są ptaki, ale atakują je również żaby, osy, pająki i ważki.

kwiat

15. Jeśli jesteś zwierzęciem, jednym ze sposobów na uniknięcie zjedzenia jest bycie toksycznym lub po prostu obrzydliwym w smaku. Wiele zwierząt wytwarza substancje chemiczne, które sprawiają, że smakują obrzydliwie i ostrzegają drapieżniki o swoim kiepskim smaku dla potencjalnych drapieżników za pomocą jaskrawych kolorów.

16. Mogą składać jaja z których nic się nie wykluje. Dlaczego? Naukowcy przypuszczają, że niepłodne jaja stanowią gotowe źródło pożywienia dla młodych larw, które wykluwają się z jaj płodnych. W trudnych czasach biedronka może składać zwiększoną liczbę bezpłodnych jaj, aby dać swoim dzieciom większe szanse na przeżycie.