21 Najciekawszych Ciekawostek o Biedronkach

dwie biedronki

Popularnym symbolem wiosny jest miniaturowa biedronka, która przechadza się po łodydze rośliny w poszukiwaniu kolejnego posiłku.

Prawdopodobnie widziałeś czerwone biedronki z czarnymi plamkami, ale członkowie rodziny biedronek występują w różnych odcieniach. Poznajcie najciekawsze informacje i ciekawostki o biedronkach.

1. Istnieje około 5000 różnych gatunków biedronek, a nie wszystkie z nich mają takie same apetyty. Kilka biedronek żeruje nie na zjadaczach roślin, ale na roślinach.

2. Biedronki składają jaja raz lub więcej razy w roku (różne gatunki), w partiach do 40 sztuk. Są one żółte lub pomarańczowe i wylęgają się w ciągu 4-10 dni.

latająca biedronka

3. Biedronka używa swoich przednich nóg do czyszczenia głowy i czułek.

4. Wiele biedronek produkuje toksyny, które sprawiają, że są one wstrętne dla ptaków i innych niedoszłych drapieżników. Te szkodliwe substancje są związane z kolorem biedronki. Im jaśniejsza biedronka, tym silniejsze są jej toksyny.

5. Biedronki są małe i zazwyczaj mają dość okrągły kształt. Kolor osłon skrzydeł może być żółty, pomarańczowy lub czerwony i często ma małe czarne kropki.

6. Biedronka może zjeść 5000 mszyc w swoim życiu. W rzeczywistości, jak tylko biedronki się wyklują, zaczynają ucztować.

biedronki

7. Podobnie jak inne owady, biedronka ma egzoszkielet wykonany z białka, takiego jak to, które tworzy nasze włosy i paznokcie.

8. Ptaki, takie jak jerzyki i jaskółki, jedzą biedronki, podobnie jak niektóre pająki i chrząszcze.

9. Kiedy biedronka lata, macha skrzydłami 85 razy na sekundę.

10. Biedronki to chrząszcze. W Wielkiej Brytanii istnieje 46 różnych typów, ale tylko 26 wygląda jak klasyczna biedronka, jaskrawo zabarwiona i wzorzysta.

owad

11. Jej ciało składa się z trzech części: głowy, klatki piersiowej i brzucha. Każda z tych trzech części ciała ma inną funkcję.

12. Większość innych zwierząt uważa, że biedronki smakują okropnie. Jaskrawy kolor działa jak ostrzeżenie. W momencie ataku biedronki „wykrwawiają” również nieprzyjemną substancję.

13. Mszyce są jednak czymś więcej niż tylko źródłem pożywienia. Działają również jako sygnał, kiedy nadchodzi czas na kojarzenie biedronek. Kiedy mszyce zaczynają znikać, biedronki zdają sobie sprawę, że nadchodzi zima.

14. Biedronki składają setki jaj w koloniach mszyc i innych szkodników żywiących się roślinami. Gdy się wyklują, larwy biedronek natychmiast zaczynają się żywić.

kwiat

15. Na całym świecie biedronki są postrzegane jako omeny szczęścia. W Anglii, znalezienie biedronki oznacza, że będą dobre zbiory. W Szwecji, jeśli biedronka wyląduje na dłoni młodej dziewczyny, wkrótce wyjdzie za mąż.

16. Biedronki są oficjalnymi owadami stanowymi w Delaware, Massachusetts, New Hampshire, Ohio i Tennessee.

17. Larwy różnią się kolorem. Wiele z nich jest szarych z cętkowanymi plamami, ale występują również żółte lub brązowe larwy. Larwa zrzuca skórę cztery razy w ciągu 3-6 tygodni.

18. Biedronki występują prawie na całym świecie, ale szczególnie w klimacie umiarkowanym. Często można je spotkać w lasach, ogrodach, a także w miejscach pełnych chwastów.

19. Zagrożenia dla biedronek obejmują drapieżniki, pasożyty i rywalizujące z nimi biedronki.

20. Większość biedronek żarłocznie pożerają owady żywiące się roślinami, takie jak mszyce, i w ten sposób pomagają chronić uprawy.

21. Biedronka oddycha przez otwory na bokach ciała.

4.1/5 - (liczba ocen: 14)1 komentarz. Czytaj komentarze lub napisz nowy komentarz

  • 19 maja 2020 o 11:55

    Fajne info

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.