Ciekawostki

20 rzeczy, o których być może nie wiesz o Yeti

yeti

  1. Rosyjski region na Syberii ogłosił, że jego góry są domem dla yeti po znalezieniu „niepodważalnego dowodu”. Mimo to nazywa się je również ohydnym bałwanem i uważa się, że mieszkają w Himalajach.
  2. Słowo yeti pochodzi od tybetańskich słów, które przekładają się na słowo „niedźwiedź ludzki” lub „niedźwiedź bydlęcy” (odnoszące się do niedźwiedzia brunatnego Himalajskiego).
  3. Poszukiwania znalezienia Yeti sięgają czasów Aleksandra Wielkiego, który w 326 r. p. n. e. wyruszył podbić Dolinę Indusa. Usłyszawszy historie o Yeti domagał się, aby go zobaczyć, ale miejscowi ludzie mówili mu, że nie są w stanie go przedstawić.
  4. Niektóre opisy yeti opisują istotę jako wysoką na 2-3 metry, chodzącą pionowo i pokrytą białym puszystym futrem.
  5. Najbardziej znaną sceną z Yeti jest twórczość sfilmowana przez Rogera Pattersona i Boba Gimlina w regionie Bluff Creek w północnej Kalifornii. Pomimo wielu dochodzeń od momentu uchwycenia materiału filmowego w 1967 r., nadal nie jest pewne, czy było to wynikiem podstępu czy prawdziwej obserwacji.
  6. Jednak obserwacje miały miejsce dopiero w 2008 roku, kiedy to zespół japońskich wspinaczy górskich sfotografował na górze M. Everest duże, dziwne ślady.
  7. Pasmo górskie Himalajów jest zarówno odległe, jak i rozległe, o długości około 2400 km i szerokości 200-400 km. Zakres obejmuje Mount Everest, najwyższy szczyt na ziemi. Mówi się, że Yeti przemierza trasę między stałym śniegiem na wysokości od 4 do 6 kilometrów.
  8. Yeti został nazwany „strażnikiem” Himalajów przez kilku tubylców, którzy stali się opiekunem tego giganta. Wielu tubylców uważa yeti za boską istotę i nie lubią, gdy cynicy kwestionują jego istnienie.
  9. Chińscy naukowcy ogłosili, że rozpoczną własną wyprawę o wartości 1 mln dolarów w poszukiwaniu odpowiednika Yeti. Ich nazywa to „yeren” lub „dziki człowiek”. Minęło prawie 30 lat po tym, jak Chińska Akademia Nauk rozpoczęła trzy wyprawy.
  10. Naukowcy opisywali w najróżniejszych pracach badawczych, że może to być duże małpopodobne zwierzę które jest ogromnie i w dużym stopniu ukształtowanym jak człowiek stworzeniem. Twierdzono również, że może to być istota znaleziona w strefie Himalajów, głównie w Nepalu, Bhutanie i Tybecie.
  11. Pierwszy nagłośniony raport Yeti z obserwacji pochodzi od niemieckiego fotografa w 1925 roku, ale wielu Nepalczyków twierdzi, że go widziało.
  12. W 1953 r. Sir Edmund Hillary i Tenzing Norgay poinformowali, że podczas wspinaczki na Mount Everest widzieli duże ślady.
  13. Sanktuarium Ochrony Przyrody Sakteng Wildlife w Bhutanie jest parkiem narodowym oficjalnie poświęconym ochronie Yeti.
  14. W latach pięćdziesiątych XX wieku rząd nepalski wprowadził w życie coraz bardziej popularny mit Yeti, wydając licencje na polowania Yeti w cenie 400 funtów. Do tej pory nikt nie zdołał uchwycić martwego lub żywego osobnika.
  15. Coroczny Festiwal Mani Rimdu odbywa się w Nepalu podczas pełni księżyca październikowo-listopadowego. Podczas festiwalu mnisi noszą maski, aby przedstawić boskie istoty i wykonać rytualne tańce. Tradycyjnie jeden z tancerzy obejmie rolę Yeti.
  16. W 1969 r. zarząd hrabstwa Skamania, Oregon, przedstawił projekt ustawy stwierdzającej, że każda osoba, która zgładziła istotę, będzie karana karą grzywny do dziesięciu tysięcy dolarów lub więzienia do pięciu lat. Zarząd nie twierdził jednak, że taka istota zdecydowanie istnieje.
  17. Obserwacje Yeti odnotowano we wszystkich stanach USA z wyjątkiem Hawajów.
  18. Pierwszym naukowcem badającym Yeti był niemiecki profesor Ernst Schaefer. Podobno został zatrudniony przez szefa SS Heinricha Himmlera w 1938 r. do poszukiwania Yeti w nadziei, że okaże się on przodkiem rasy aryjskiej. Schaefer doszedł do wniosku, że Yeti jest w rzeczywistości niedźwiedziem tybetańskim.
  19. Ewentualnymi wyjaśnieniami dla niezwykle dużych śladów znalezionych na przestrzeni lat są m. in. efekt parowania i topnienia śniegu, zjawisko „przeciążania”, w którym dłuższe tory tylnych stóp zwierzęcia nakładają się na siebie i zacierają ślady, a nawet odbitki pozostawione przez koczowników górskich w okrojonych piaskowcach śnieżnych.
  20. Sugeruje się, że mit Yeti powstał w Tybecie i dotarł do Nepalu przez potomków rodzin, które wyemigrowały z regionu Khams Tybetu przez Himalajów w połowie XVI wieku.