Ciekawostki

15 Intrygujących Ciekawostek o Triceratopsie

triceratops

Triceratops był roślinożernym dinozaurem, którego uznaje się dziś za jednego z najlepiej przez nas poznanych. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Triceratops występował na Ziemi w późnej kredzie około 65 milionów lat temu. Do tej pory dowiedziono, że występował w Ameryce Północnej, a jego nazwa w języku greckim oznacza twarz z trzema rogami.

2. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dinozaurów ze względu na charakterystyczny wygląd. Wyróżnia się kostną kryzą na szyi oraz trzema rogami i nieco przypomina nosorożca. W popularnych filmach pokazuje się sceny, w których rogi służą mu do walki, ale nie dowiedziono, że faktycznie tak było.

3. Na podstawie odnalezionych szczątków naukowcy byli w stanie odpowiedzieć na pytania, jakie wymiary miał ten dinozaur. Okazuje się, że triceratops mógł mieć nawet 9 metrów długości i ważyć nawet 12 ton.

4. W późnej kredzie triceratops wyróżniał się wyglądem na tle innych dinozaurów, ponieważ najpewniej jego skóra była pokryta czymś na kształt włosów.

5. W 1887 roku odkryto po raz pierwszy szczątki, które należały do triceratopsa. Była to para rogów brwiowych znalezionych w Denver. Rok później w Wyoming znaleziono bardziej kompletną czaszkę, która bardzo ułatwiła paleontologom badania.

6. Do tej pory odkryto jedno cmentarzysko, na którym znajdowały się kości wyłącznie triceratopsów. Dało to początek przeświadczeniu, że zwierzęta te żyły w stadach, ale wielu naukowców podważa te doniesienia.

7. Ze względu na swoją budową i nisko położoną głowę triceratops mógł odżywiać się tylko roślinnością rosnącą nisko. Jego dziób był świetnie przystosowany do chwytania i zrywania.

8. Jego zęby układały się w czterdzieści kolumn po każdej stronie szczęki, a ich ilość była zależna od wielkości zwierzęcia. Triceratops mógł więc mieć od ponad czterystu do nawet ośmiuset zębów.

9. Ilość zębów triceratopsa wskazuje na to, że zjadał on bardzo duże ilości włóknistych roślin. Naukowcy przypuszczają, że mogły to być paprocie, które wówczas występowały powszechnie w Ameryce Północnej.

10. Wbrew temu, co sądzono na początku badań, ich rogi i kryzy wcale nie były wykorzystywane podczas walk. Naukowcy skłaniają się ku tezie, że zwierzęta posiadały te cechy w celu identyfikacji i parowania się.

11. Kryza triceratopsów mogła również pełnić ważną rolę w termoregulacji na takiej samej zasadzie, jak uszy słoni czy zająców.

12. W jednej z czaszek odnalezionych na terenie Ameryki Północnej zauważono dziurę, która wykazywała cechy lekko zagojonej rany. To dało początek przypuszczeniom, że wśród triceratopsów zdarzały się wewnątrzgatunkowe walki.

13. Na początku lat dziewięćdziesiątych triceratops pojawił się po raz pierwszy w niezwykle popularnym filmie „Park Jurajski” w reżyserii Stevena Spielberga. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych był też bohaterem filmu dokumentalnego BBC pod tytułem „Wędrówki z dinozaurami”.

14. Triceratops żył w tych samych czasach, co tyranozaur, który stanowił dla niego wielkie zagrożenie. Według najnowszych badań potężny drapieżnik atakował szyję triceratopsów, aby dostać się do najsmaczniejszych części jego ciała.

15. Triceratops miał na tyle krótki ogon, że naukowcy do dzisiaj nie wiedzą, do czego mu służył.