Ciekawostki

15 Interesujących Ciekawostek o Żukach

Żuki należą do najpożyteczniejszych owadów w naszych lasach, które swoją pracą napędzają leśny ekosystem. Co warto o nich wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Żuk leśny może mieć od 12 do 19 milimetrów długości, a jego ciało jest najczęściej czarne lub niebieskoczarne i wyróżnia się metalicznym połyskiem.

2. Żuki przepadają przede wszystkim za starszymi drzewostanami i występują wyłącznie w lasach liściastych i mieszanych.

3. Żuki leśne odżywiają się butwiejącymi fragmentami roślin, starymi owocnikami grzybów kapeluszowych oraz odchodami roślinożernych zwierząt. Zaobserwowano również żuki żerujące na padlinie.

4. Zarówno samce, jak i samice kopię tunele w ziemi o długości 40 centymetrów. Jednocześnie samica zajmuje się kopaniem bocznych korytarzy oraz komór lęgowych.

5. Korytarze tworzone przez żuki są przez nie wypełniane ściółką i martwą materią roślinną, która stanowi najlepsze pożywienie dla larw. Ich działania spulchniają glebę, a także zwiększają jej przewiewność  i przesiąkliwość, przez co są bardzo ważne dla gospodarki leśnej.

6. Żuk wiosenny po raz pierwszy został opisany przez Karola Linneusza w połowie XVIII wieku. Występuje w Europie i Azji Mniejszej, a najczęściej można go spotkać w odchodach krowich oraz końskich, co każe naukowcom przypuszczać, że to właśnie nimi najchętniej się żywi.

7. W każdej ze zbudowanych komór samica składa jedno jajo, a młode larwy wylęgają się na wiosnę kolejnego roku. Już latem przeistoczone są w dorsłe osobniki.

8. Żuki wiosenne i leśne mają bardzo dobry węch i to właśnie on pomaga im w zlokalizowaniu jedzenia. Bardzo często zdarza się, że butelki lub resztki jedzenia pozostawione w lesie wabią żuki.

9. Żuki gnojowe orientują się w terenie opierające się na Drodze Mlecznej. Naukowcy potwierdzili, że dzięki temu owady te tocząc coraz większe kulki gnoju nie wchodzą sobie w drogę.

10. Żuki żyją w symbiozie z bakteriami, które żyją w ich przewodach pokarmowych. To właśnie one odpowiadają za skuteczne trawienie żywności.

11. W ciągu jednego roku żuk jest w stanie zakopać szczątki organiczne o wadze, która jest 550 razy większa niż on sam. Świadczy to o tym, że owady te należą do niezwykle pracowitych i przydatnych.

12. Naukowcy odkryli, że niektóre gatunki roztoczy traktują żuki jako środek lokomocji. Odkryte na ich pancerzach roztocza o prostu wchodzą na nie i „opuszczają pokład, kiedy jest to dla nich wygodne.

13. Węch jest dla żuków najważniejszym zmysłem, podczas gdy wzrok nie odgrywa żadnej roli. Żuki poruszają się i poszukują pokarmu, w ogóle nie kierując się tym, co widzą, ale wyłącznie tym, co czują.

14. W starożytnym Egipcie żuka gnojaka uważano za symbol nowego życia oraz zmartwychwstania. Był on też ucieleśnieniem boha Chepri. Uważano, że toczenie kulki gnoju odzwierciedla wędrówkę Słońca po nieboskłonie, a wyłanianie się żuka z błota oznaczało ponowne narodziny.

15. W świecie tatuażu motyw żuka od dawna jest silnym talizmanem, którego celem jest ochrona przed chorobami i nieszczęściami.