Polska

13 ciekawostek o mieście Wisła

miasto wisła
źródło: www.wisla.pl

Wisła to nieduże miasto leżące w południowej Polsce w masywie Beskidu Śląskiego. Jest to również miasto gminne, leżące w powiecie cieszyńskim. Wysokości otaczające miasto wahają się od 300 do 600 metrów, natomiast Centrum położone jest na wysokości 430 m. n. p. m. Wisła to przede wszystkim miejscowość turystyczna, którą warto odwiedzić o każdej porze roku. O Wiśle można się dowiedzieć mnóstwo ciekawych rzeczy, które zaraz przytoczę.

1. Największym symbolem miasta jest Adam Małysz. Skoczek znany na całym świecie urodził się w Wiśle i tu w wieku sześciu lat oddał swój pierwszy skok. Do jego największych sukcesów należą: 4 Kryształowe Kule w Pucharze Świata, 4 tytuły Mistrza Świata, 4 medale olimpijskie oraz wiele pobitych rekordów. W Wiśle zbudowano skocznie im. Adama Małysza. Z miasta tego pochodzą także inny znany skoczek Piotr Żyła oraz trener skoczków Apoloniusz Tajner.

2. W holu Domu Zdrojowego w Wiśle znajduje się wykonana z białej czekolady figura Adama Małysza. Powstała ona z bloku czekolady o masie 330 kg. Postać ma wysokość 2, 5 m i waży 180 kg.

3. W Wiśle jest również muzeum poświęcone Adamowi Małyszowi. Znajdują się w nim liczne pamiątki naszego mistrza m. in. cztery Kryształowe Kule oraz narty na których skakał mistrz.

4. W Wiśle swój początek ma największa i najdłuższa polska rzeka. Potok Wisełka tworzą potoczki źródłowe: Czarna Wisełka i Biała Wisełka.

5. Biała Wisełka powstaje z wielu bijących pod skałą małych źródełek. Szczególnie piękne są wodospady w dolinie Białej Wisełki, największe w Beskidzie, od 1987 nazwane Kaskadami Rodła.

6. Ciekawym miejscem jest Aleja Gwiazd Sportu, można znaleźć tam między innymi sylwetkę Adama Małysza.

7. Wisła i jej historia sięga przełomu XVI i XVII w., kiedy to pojawili się pierwsi osadnicy. Byli to drwale pracujący na rzecz książąt cieszyńskich, dostarczający drewna opałowego i gontów na potrzeby zamku w Cieszynie. Prawie równocześnie osiedlali się tu Wołosi przynosząc ze sobą kulturę pasterską, a szałaśnictwo stało się wkrótce podstawą życia miejscowej ludności.

8. Wisła na tle innych miast wyróżnia się wielokulturowością. Jest tam kilka rodzajów Kościołów m. in. Ewangelicko-Augsburskiego, Kościoła Rzymskokatolickiego, 4 zbory Świadków Jehowy oraz 10 zborów i placówek innych kościołów protestanckich. Kościoły ewangelickie powstawały przez emigrantów powracających z Ameryki na początku dwudziestego wieku. Według spisu na koniec XIX wieku najliczniejszą grupą byli protestanci ( około 4 tys), około 240 Katolików i 40 Żydów.

9. Turyści wypoczywający w Wiśle mają do dyspozycji kilkadziesiąt kilometrów szlaków pieszych, prawie 30 wyciągów narciarskich (w tym 7 krzesełkowych) z ponad 20 km tras zjazdowych. Jest to miasto bardzo popularne w okresie zimowym.

10. W najbardziej rozległej części doliny rzecznej jest centrum. Wygląda jakby było ono w trójkącie, gdyż naokoło otaczają je góry. Pozostałe dzielnice występują na poboczach doliny rzecznej.

11. Na terenie Wisły znajduje się ciekawy i często odwiedzany rezerwat przyrody „Barania Góra”, który został utworzony w 1953 roku w celu zachowania w stanie naturalnym obszaru źródliskowego Wisły.

12. Najwyższe wzniesienia w okolicy Wisły to: Barania Góra 1220 m. n. p. m oraz Stożek 978 m. n. p. m

13. Powierzchnia Wisły to 110, 26 km², osoby zamieszkujące to 11 410, a zagęszczenie ludności wynosi 103, 8 os./km²