Ciekawostki

100 Interesujących Ciekawostek o Nikoli Tesli

Serbski fizyk

Nikola Tesla to jeden z najbardziej fascynujących i tajemniczych ludzi, jakich nosiła Ziemia. Genialny wynalazca, badacz, wizjoner. Człowiek o wielkiej charyzmie. Samotnik z wyboru. Swymi śmiałymi pomysłami wyprzedzał czasy, w których przyszło mu żyć. O jego życiu prywatnym wiadomo tyle, ile sam chciał ujawnić. O wielu jego odkryciach nigdy się nie dowiemy. Wielu jego wynalazków nigdy nie będzie nam dane poznać. Zawsze już jednak będzie rozpalał ciekawość przyszłych pokoleń.

1. Narodziny – Przyszedł na świat 9 lub 10 lipca 1856r. w wiosce Smiljan (Dalmacja) w Cesarstwie Austriackim (obecnie terytorium Chorwacji). Rozbieżności w określeniu daty narodzin spowodowane są określeniem, że urodził się „równo o północy”.

2. Legenda o narodzinach – Miała wówczas trwać potężna burza z piorunami. Mówiono, że był to znak odnośnie przyszłości małego Nikoli, zwanego „władcą piorunów”.

3. Imię – Odziedziczył po obydwu dziadkach. W dokumencie ze chrztu widnieje jednak imię Nikołaj.

4. Rodzice – Ojciec, Milutin Tesla, był wielebnym ortodoksyjnego kościoła serbskiego. Pisał również artykuły do gazet. Matka, Georgina z domu Mandić, choć nie miała wykształcenia, była osobą niezwykle inteligentną. Nikola niejednokrotnie podkreślał, że swoje zdolności odziedziczył właśnie po niej.

5. Emigranci – Rodzice Tesli byli serbskimi emigrantami. W Chorwacji osiedli w połowie XVIII wieku.

6. Rodzeństwo – Starsze rodzeństwo to brat Dane i siostry Milka i Angelina. Miał również młodszą siostrę Maricę.

7. Rodzina – Dziadek Nikoli ze strony ojca, również Nikola, walczył jako sierżant w iliryjskiej wojnie Napoleona. Josip, brat ojca, był oficerem i wykładał matematykę w Akademii Wojskowej w Wiedniu. Bracia matki również odznaczali się znacznymi osiągnięciami: Pajo był marszałkiem polnym w armii austro-węgierskiej a Petar prawosławnym biskupem Bośni. Dziadek ze strony matki Nikola Mandić, był serbskim ministrem.

8. Poeta – Wychowany wśród książek, w literackiej atmosferze, sam również pisywał wiersze. Były dla niego jednak zbyt osobiste, by zezwolić na ich publikację.

9. Pierwsze wynalazki – W wieku pięciu lat zbudował koło wodne – gładkie i bez łopatek a mimo to obracające się w wodzie bez trudu. Pomysł ten wykorzystał później przy budowie turbiny bezłopatkowej. Próbował, choć bez powodzenia, stworzyć silnik, którego siłą napędową były… chrabąszcze. Z upodobaniem zajmował się również rozkładaniem i ponownym składaniem zegarków dziadka.

Prąd

10. Niebezpieczne eksperymenty – Jako dziecko wdrapał się kiedyś na dach stodoły z parasolem ojca i wpadł na pomysł, by spróbować na nim polecieć. Gdy skoczył, opór powietrza wywinął parasol na drugą stronę, a mały Tesla grzmotnął o ziemię. Co zaskakujące, nie odniósł jednak żadnych poważniejszych obrażeń.

11. Bystrzak – Uratował sytuację, gdy podczas parady z okazji zakupu nowego urządzenia gaśniczego nastąpiła jego awaria. Mały Tesla domyślił się, co jest powodem, pobiegł nad rzekę i poprawił wąż, który był w jednym miejscu załamy.

12. Mačak – Imię kota, najlepszego przyjaciela Nikoli z dzieciństwa. Według wspomnień Tesli miał stać się przyczyną rozważań o elektryczności, gdy pewnego wieczoru podczas głaskania z jego futra zaczęły lecieć iskry.

13. Trauma z dzieciństwa – W wieku 12 lat w tajemniczym wypadku zginął jego starszy brat Dane, który był uważany przez rodziców za szczególnie uzdolnionego. Według Nikoli zmarł od obrażeń zadanych przez konia. Okoliczności wypadku nie są jednak do końca jasne. W dorosłym życiu Tesla często miewał koszmary związane ze śmiercią brata.

14. Ulubione rozrywki z dzieciństwa – Poza zajmowaniem się wynalazkami i odkrywaniem świata uwielbiał również przesiadywać w bibliotece ojca. By ten nie dowiedział się, że czyta po nocach, czego nie pochwalał, mały Nikola miał uszczelnić drzwi w ten sposób, by z zewnątrz nie dało się dostrzec światła świecy w pomieszczeniu.

15. Szkoła – Po przeprowadzce uczęszczał do szkoły podstawowej w Gospiciu. W wieku lat 10 rozpoczął naukę w gimnazjum w Karlovacu. Był świetny w matematyce, często miał już gotowe rozwiązanie zanim nauczyciel skończył przedstawiać zadanie. Następnie studiował na wydziale inżynierii elektrycznej politechniki w Grazu. Już na pierwszym roku otrzymał stypendium od Wojskowej Administracji Granicy. Po rozwiązaniu tej instytucji Nikola musiał jednak przerwać studia ze względu na brak wystarczających środków finansowych. Możliwe, że potem uczęszczał nieoficjalnie na zajęcia jednego z praskich uniwersytetów.

16. Praca w Europie – Pracował w Centralnym Biurze Telegraficznym w Budapeszcie, początkowo jako kreślarz, potem jak inżynier. Wykonał kulka usprawnień m. in. wzmacniacz telefoniczny. Następnie przez znajomych rodziny został polecony do filii firmy telefonicznej Edisona w Paryżu. Był odpowiedzialny za wyszukiwanie i naprawianie usterek w elektrowniach we Francji i w Niemczech.

Nikola Tesla

17. Podróż do Ameryki – Zaproponował mu ją Charles Batchelor, bliski przyjaciel i współpracownik Edisona. Dostrzegł on bowiem ogromny potencjał Tesli, który na kontynencie europejskim nie miał szans się rozwinąć. Napisał list polecający o treści: „Drogi Panie Edison: znam dwóch wielkich ludzi i pan jest jednym z nich. Drugim zaś ten młody człowiek, który stoi przed Panem!”

18. Kradzież na dworcu – Niewiele brakowało a w ogóle nie popłynąłby do Ameryki. Na dworcu skradziono mu bowiem bagaż, sakiewkę z pieniędzmi i bilet na statek. Ostatecznie jednak, z niewielką sumą pieniędzy oraz podręczną walizką, wyruszył w podróż. Na statek wpuszczono go tylko dlatego, że potrafił odtworzyć z pamięci numer swojego biletu.

19. Pierwsze pieniądze w Ameryce – Miał je zarobić już w dniu przybycia, gdy przez okno jednego z budynków zobaczył szewca trudzącego się nad naprawą maszyny. Tesla szybko uporał się z problemem a wdzięczny rzemieślnik obdarował go 20 dolarami.

20. Pierwsza praca dla Edisona – Tesla trafił do Edisona w momencie, gdy brakowało mu inżynierów. Szybko dał poznać swoje zdolności, gdy naprawił prądnice na statku mającym problem z oświetleniem.

21. Odejście z kompanii Edisona – Powodem był brak obiecanej wypłaty za udoskonalenie prądnic Edisona. Tesla spędził nad tym większość roku i miał otrzymać 50 tys. dolarów po zrealizowaniu projektu. Gdy przyszedł po rzeczoną sumę, Edison roześmiał się, mówiąc, że to był przecież żart i takich pieniędzy z pewnością mu nie wypłaci. Tesla wówczas zrezygnował z pracy.

22. Tesla Electric Light & Manufacturing Company – Pierwsza firma pod nazwiskiem Tesli. Po znalezieniu sponsorów miał nadzieję, że uda mu się rozwinąć pomysły związane z prądem zmiennym, potrzeby były jednak inne. Po skonstruowaniu nowego, lepszego typu lampy łukowej Tesla, jako wynagrodzenie, dostał plik akcji firmy, które w związku z ciągłymi kryzysami przedstawiały niewielką wartość. Odszedł wówczas z firmy.

23. Praca najemnika – W związku z przedłużającym się kryzysem lata 1886-1887 spędził głównie na najemnych pracach polegających na kopaniu rowów.

24. Tesla Electric Company – Druga firma pod nazwiskiem Tesli. Powstała przy pomocy A. K. Browna, dyrektora Western Union Telegraph Company, który widział potencjał w prądzie zmiennym. Jej celem miał być rozwój tego systemu.

25. Debiut jako wykładowca – 16 maja 1888r. wygłosił wykład w Amerykańskim Instytucie Inżynierów Elektrotechników. Zaproszono go tam na wniosek prof. Anthony’ego, który był pod wielkim wrażeniem systemu Tesli i jego silnika indukcyjnego. Tematem wykładu był „Nowy system silników i transformatorów na prąd zmienny”, rewelacyjnie napisany i przedstawiony przez Teslę. Później wygłosił jeszcze szereg referatów, świetnie przyjmowanych przez audytorium.

26. Obywatelstwo amerykańskie – Uzyskał je 30 lipca 1891 roku. Często mawiał, że było to dla niego ważniejsze niż wszystkie dowody uznania za działalność naukową. Mimo wszystko czuł się na amerykańskiej ziemi samotny i ciężko mu było w pełni się przystosować do tutejszego stylu życia.

27. Wojna prądów – Zapoczątkowała ją seria zaskarżeń przez konkurencyjne firmy, iż ich wynalazki pojawiły się szybciej niż wynalazki Tesli. Głównym prowodyrem zamieszania był Edison. Rozpowszechniał ulotki, w których ostrzegał ludzi przed domniemanymi niebezpieczeństwami związanymi ze stosowaniem prądu zmiennego, organizował widowiska dla dziennikarzy z uśmiercaniem przy jego pomocy kotów i psów. Wszystko po to, by zabezpieczyć swoje interesy i zaspokoić swoją amicję.

28. Przyjaźń z Jonhnsonami – Robert, poeta i redaktor Century Magazine i jego żona Katharine stali się prawdziwymi przyjaciółmi Tesli. W ich domu spotykał się z z najwybitniejszymi ludźmi, takimi jak Ignacy Paderewski, Antonín Dvořák, Rudyard Kipling, Nelli Melba. Świadectwem ich głębokiej zażyłości są tysiące liścików jakie wymieniali między sobą. Robert napisał wiersz o laboratorium Tesli.

29. Egzekucja Williama Kemmlera – W 1890r. miała miejsce pierwsza egzekucja przy pomocy krzesła elektrycznego. Rodzajem prądu wybranym do egzekucji był prąd zmienny, co nie dziwi, skoro przewodniczącym komisji dokonującej tego wyboru, był pracownik Edisona. Zastosowana moc prądu okazała się zbyt słaba i egzekucja przedłużyła się, powodując okrutne męczarnie skazanego.

30. Targi Elektryczności – Na pierwszych Światowych Targach w Chicago do zasilania i oświetlania został zastosowany system prądu zmiennego Tesli.

31. Pożar laboratorium – W wyniku pożaru, który wybuchł w nocy 13 marca 1895r. spłonęło całe nowojorskie laboratorium Tesli. Bardziej dotkliwa niż straty materialne była dla niego utrata jego dorobku naukowego, powodująca cofnięcie w badaniach o kilka lat.

32. Kontrakt na elektrownię wodną – Powstała w 1893r. na wodospadzie Niagara. Kontrakt obejmował budowę dwóch pierwszych generatorów a system skonstruowany tam przez Teslę wykorzystywany jest do dziś. Jednym z pierwszych odbiorców prądu było przedsiębiorstwo zajmujące się przetwórstwem aluminium.

33. Stacja badawcza w Colorado Springs – Powstała, gdy Tesla doszedł do wniosku, że jego badania są zbyt niebezpieczne, by mogły odbywać się w centrum Nowego Jorku. Badał tam m. in. rezonans elektryczny Ziemi, wyładowania atmosferyczne, bezprzewodowy przesył energii. Tworzył również sztuczne pioruny,

34. Wardenclyffe – Tak nazwał teren, na którym miała powstać stacja światowej radiofonii. Wybudował tam ogromną wieżę, której przeznaczenie nie do końca jest wiadome, gdyż braki finansowe uniemożliwiły kontynuację projektu.

35. Wojna o patenty – Trwała do między Marconim a Teslą do końca życia serbskiego wynalazcy. Dotyczyła bezprawnego wykorzystywania przez Marconiego patentów, w tym cewki. Spór ten doprowadził go do bankructwa.

36. Śmierć – Zmarł 7 stycznia 1943r. w pokoju o numerze 3327 w hotelu New Yorker. Samotnie. Według ekspertyzy medycznej przyczyną śmierci była zakrzepica tętnicy wieńcowej. 12 stycznia odbyły się uroczystości pogrzebowe w katedrze św. Jana Bożego na Manhattanie. Pochowany został na cmentarzu Ferncliffe w Nowym Jorku. W 1957r. jego ciało skremowano a prochy przewieziono do Muzeum w Belgradzie.

37. Wygląd – Był wysoki i szczupły. Miał jasne oczy i gęste czarne włosy, które zaczesywał do tyłu. Ubierał się elegancko. Do cech charakterystycznych jego stroju należała czarna marynarka, melonik, rękawiczki i laseczka.

38. Wyobraźnia – Posiadał bogatą wyobraźnię. Jako dziecko nocami tworzył własne światy, do których odbywał podróże. Tę zdolność miał później przełożyć na wynalazki, których pierwsze projekty i udoskonalenia powstawały w głowie Tesli.

39. Zaburzenia – Miał szereg różnych fobii i zaburzeń. Odczuwał wstręt do damskich kolczyków, do dotykania włosów drugiej osoby, do patrzenia na brzoskwinie. Liczył kroki podczas spaceru, objętość posiłku na talerzu, objętość kawy w filiżance. Miał upodobanie do liczb podzielnych przez trzy. Wycierał naczynia i sztućce zawsze 18 serwetkami.

40. Dziwne zjawiska wzrokowe – Prześladowały go od dzieciństwa do końca życie. Opisywał jej jako rozbłyski pojawiające się przed oczami, szczególnie w chwilach silnego wzruszenia. Jego brat Dane miął mieć ponoć tę samą przypadłość.

41. Chorowitość – Już jako noworodek przyszedł na świat tak słaby, że ochrzczono go niedługo po porodzie. Podczas nauki w gimnazjum zapadł na tajemniczą przypadłość, którą niemal przypłacił życiem. Drugi raz był bliski śmierci, gdy zaraził się cholerą. Często zapadał na malarię. W dorosłym życiu również miewał, czasem długotrwałe, przypadki załamania stanu zdrowia.

42. Kobiety – Nigdy się nie ożenił. Uważał, że jedyną miłością wynalazcy może być dziedzina jego badań. W przeciwnym razie nie będzie on w stanie dokonać rzeczy wielkich.

43. Nałogi – Palił papierosy i cygara, pił kawę. Nieobcy był mu również hazard, za który zabrał się prawdopodobnie wtedy, gdy poszukiwał środków finansowych na kontynuowanie studiów. Silna wolna pozwoliła mu jednak wyzwolić się z tych wszystkich słabostek..

44. Nadludzkie moce – Podobno Tesla, gdy zaabsorbował go jakiś problem, potrafił pracować nad nim 2-3 dni z rzędu bez snu.

45. Prekognicja – Zdolność, którą ponoć charakteryzował się Tesla, a która polega na przewidywaniu tego, co jeszcze się nie zdarzyło. Miał doznać widzenia odnośnie śmierci matki, choroby siostry. Pod wpływem silnych przeczuć zatrzymał również gości pewnego przyjęcia. Pociąg, którym mieli jechać, uległ potem katastrofie.

46. Mieszkanie w hotelach – Od 1899 r. do końca życia Tesla mieszkał w pokojach hotelowych, m. in. w Waldorf-Astoria, największym wówczas hotelu na świecie.

47. Ekolog – Dostrzegał konieczność ochrony nieodnawialnych źródeł energii. Podkreślał konieczność pozyskiwania energii z alternatywnych źródeł, m. in. ze słońca i z wiatru. Podczas swoich badań starał się maksymalnie wykorzystywać paliwa ze źródeł nieodnawialnych.

48. Gołębie – Na pewnym etapie życia stały się jego najwierniejszymi przyjaciółmi. Codziennie je dokarmiał, zajmował się tymi, które były chore.

49. Upodobania – Lubił kino, bywał w operze i w teatrze. Ulubionym trunkiem Tesli była szkocka whisky. Wielką wagę przywiązywał do stroju.

50. Nagroda Nobla – Miał ją otrzymać w 1915 r. do spółki z Edisonem. Ostatecznie nagrodę otrzymali inni badacze a przyczyny takiego obrotu sprawy do dziś pozostają niewyjaśnione.

51. Patenty – Jest autorem około 300 patentów w 26 krajach.

52. Mark Twain – Słynny pisarz był również przyjacielem Tesli. Wynalazca uwiecznił go na zdjęciach w swoim laboratorium.

53. Spór o Teslę – Toczył się między Serbami i Chorwatami. Gest belgradzkiego Muzeum Tesli, które udostępniło kopie zbiorów dla odbudowującego się domu wynalazcy w Smiljanie, zażegnał spór. Został on wspólnie otworzony przez chorwackiego i serbskiego premiera.

54. „Pozdrav Nikoli Tesli” – Wiersz wielkiego serbskiego poety Jovana Zmaja Jovanovicia na cześć Tesli. Odczytany przez autora w obecności serbskiego wynalazcy podczas jego podróży do Belgradu.

55. „Człowiek który wynalazł XX wiek” – Przydomek, jaki nadano Tesli, w związku z ogromnymi zasługami jakie położył dla postępu cywilizacyjnego.

56. „Władca piorunów” – Kolejny przydomek Tesli, który zawdzięcza niesamowitym pokazom z wykorzystaniem swojego wynalazku, transformatora rezonansowego, wytwarzającego niezwykłe wyładowania elektryczne.

57. Pionier łączności bezprzewodowej – Pracował nad techniką prądów szybkozmiennych. Uzyskał patent na na zdalne sterowanie radiem z przeznaczeniem do sterowania pojazdami. W 1898r. zaprezentował model łodzi sterowanej radiem, mogącej się również zanurzać.

58. Wielofazowy silnik elektryczny – Jeden z największych wynalazków Tesli. Był bardziej wydajny i rzadziej ulegał awariom niż dotychczas stosowane silniki prądu stałego.

59. Pionier badań prądu przemiennego – Opracował wielofazowy system prądu zmiennego, składający się z trzech systemów: jednofazowego, dwufazowego i trójfazowego. Jego badania w tej dziedzinie przyczyniły się do zastąpienia prądu stałego prądem zmiennym, mogącym być przesyłanym na duże odległości.

60. Koncepcja wirującego pola magnetycznego – Stanowi podstawę działania silników i prądnic elektrycznych. Tesla udoskonalił ten model poprzez użycie układu trójfazowego, co przyczyniło się do rozwoju elektryczności.

61. Transformator rezonansowy – Popularnie zwany cewką Tesli. Jest to rodzaj transformatora powietrznego wytwarzającego wysokie napięcie.

62. Badanie promieni X – Tesla był jednym z pionierów badań również tej dziedziny. Wielokrotnie sam się wystawiał na działanie promieni, opisując potem oparzenia i inne objawy jakich doznawał. Testował również osłony z rożnych metali i za jego przyczyną zaczęto stosować ekrany ochronne z ołowiu. Zajmował się również fotografią rentgenowską.

63. Pionier w dziedzinie automatyki – Swoje roboty nazywał teleautomatonami (nazwy robot jeszcze nie znano). Jego badania w tej dziedzinie wyprzedzały swoją epokę.

64. Bezłopatkowa turbina talerzowa – Znalazła wykorzystanie dopiero po śmierci wynalazcy, m. in. w nuklearnych łodziach podwodnych. Był to setny patent uzyskany przez Teslę

65. „Latający piecyk” – Prawdopodobnie jedyny opatentowany wynalazek Tesli, który nie miał swego prototypu. Ta koncepcja rozwinęła się później w samoloty pionowego startu i lądowania.

66. „Jajko Kolumba” – Przyrząd ten, zademonstrowany przez Teslę na pierwszej Światowych Targach Elektryczności, służył do wyjaśnienia podstaw modelu wirującego pola magnetycznego i silnika elektrycznego. Jajko to, po podłączeniu do zasilania, obracało się wokół własnej osi a następnie podnosiło się.

67. National Inventors Hall of Fames – Teslę dołączono do tej galerii sław wynalazców dopiero w 1975r.

68. „Moje wynalazki. Autobiografia” – Ang. „My Inventions: The Autobiography of Nikola Tesla”. Opublikowana pierwotnie jako seria sześciu artykułów w magazynie”Electrical Experimenter” w 1919r.

69. Kompleks w Smiljanie – Centrum Pamięci poświęcone wybitnemu wynalazcy. Pierwsze zostało zniszczone podczas Operacji Burza w 1995r. Odbudowano je na początku XXI w. W skład kompleksu wchodzi m. in. muzeum w odbudowanym domu rodzinnym Tesli

70. Muzeum Nikoli Tesli w Belgradzie – Posiada w swoich zbiorach m. in. rysunki i projekty wynalazków. Między eksponatami jest również replika zdalnie sterowanej łodzi i „jajka Kolumba”. W jednej z sal w złoconej urnie umieszczonej na marmurowym postumencie znajdują się prochy Tesli.

71. Muzeum Techniki im. Nikoli Tesli w Zagrzebiu – Jedna ze stałych ekspozycji zawiera rekonstrukcje wynalazków Tesli według oryginalnych projektów i zgłoszeń patentowych. Eksponaty są wykonane w większości z materiałów i technikami, jakie były dostępne w czasach serbskiego wynalazcy.

72. Święta upamiętniające Teslę (10 lipca) – W Polsce: Dzień Tesli ustanowiony nieoficjalnie przez Towarzystwo Pamięci Tesli, w Serbii: Dzień Nauki, w Chorwacji: Dzień Nikoli Tesli, Kanada: Dzień Nikoli Tesli w mieście Niagara Falls.

73. Tesla – Jednostka indukcji magnetycznej nazwana od nazwiska Nikoli Tesli.

74. Tesla – Planetoida z głównego pasa planetoid znajdującego się między orbitami Marsa i Jowisza, odkryta w 1952r. przez serbskiego astronoma Milorada Proticia.

75. Krater Tesla – Krater na Księżycu, znajdujący się po jego niewidocznej z Ziemi stronie, upamiętniający Nikolę Teslę.

76. Patron lotniska – Międzynarodowy port lotniczy w Belgradzie nosi imię Nikoli Tesli.

77. Rondo Nikoli Tesli – Znajduje się w Katowicach na ulicy Ligockiej.

78. Nicola Tesla Corner – Skrzyżowanie imienia Tesli w Nowym Jorku na Manhattanie.

79. Elektrownia Nikola Tesla – Elektrownia cieplna, największa w Serbii, wytwarzająca około połowy krajowej energii elektrycznej. Nazwa upamiętnia serbskiego wynalazcę.

80. Samochód Tesla – Jest to auto o napędzie elektrycznym produkowane przez przedsiębiorstwo motoryzacyjne Tesla w USA.

81. Banknot – Wizerunek Tesli jest umieszczony na serbskim banknocie o nominale 100 dinarów.

82. SS „Nikola Tesla” – Jeden ze statków wolności budowanych w czasie II wojny światowej przez USA. Wodowany w sierpniu 1943r.

83. Nvidia Tesla – Seria układów firmy Nvidia przeznaczona do wspomagania obliczeń naukowo-inżynierskich w komputerach o bardzo dużej mocy obliczeniowej.

84. Tablica z płaskorzeźbą Nikoli Tesli w Zagrzebiu – Znajduje się na ścianie Starego Ratusza w Zagrzebiu, na Placu św. Marka. Upamiętnia propozycję budowy elektrowni prądu przemiennego, jaką Tesla złożył radzie miasta.

85. Pomnik Tesli w Niagara Falls (USA) – Pomnik przedstawia Teslę czytająceo notatki i jest wierną kopią pomnika stojącego przed Wydziałem Elektrotechniki Uniwersytetu w Belgradzie. Był on darem Jugosławii dla USA.

86. Pomnik Tesli w Niagara Falls (Kanada) – Przedstawia Nikolę stojącego na części alternatora. Odsłonięto go w 150. rocznicę urodzin Tesli w Queen Victoria Park.

87. Muzeum w Wardclyffe – Centrum Nauki, które powstało w miejscu dawnego ośrodka badawczego Tesli. Odbywają się tam różnorodne wydarzenia i imprezy. W planach są kolejne przedsięwzięcia, jak choćby stworzenie wystawy stałej.

88. Popiersie i tablica w Nowym Jorku – Umieszczone przed katedrą św. Sawy na Manhattanie. Katedra ta spłonęła niemalże doszczętnie w 2016r.

89. Lista światowego dziedzictwa UNESCO – Zostały na nią w 2003r. wpisane dokumenty z archiwum Tesliz Muzeum w Belgradzie.

90. Pomnik Tesli w Zagrzebiu – Zaprojektował go w 1952r. słynny rzeźbiarz Ivan Meštrović, przyjaciel Tesli. Początkowo umieszczono go w Instytucie Rudjera Boškovicia. W 2006r. został przeniesiony do dzielnicy Donji Grad i ustawiony na rogu ulic Masarykova i Preradovicieva.

91. Tesla o swojej działalności: „Nie zamierzam dać satysfakcji owym ograniczonym, zazdrosnym indywiduom, które próbują udaremnić me wysiłki. Nie są oni dla mnie niczym więcej niż zarazkami jakiejś obrzydliwej choroby. Świat nie jest gotowy na mój projekt”, „Niech przyszłość zweryfikuje każdego zgodnie z jego pracą i osiągnięciami. Teraźniejszość jest ich, przyszłość – moja”

92. Tesla o pieniądzach: „Pieniądze nie stanowią aż tak wielkiej wartości, jaką nadają im ludzie. Wszystkie swoje pieniądze zainwestowałem w eksperymenty, dzięki którym dokonałem odkryć pozwalających ludzkości na trochę łatwiejsze życie”

93. Tesla o człowieku: „Człowiek nie jest w Nieskończoności jedyną istotą obdarzoną rozumem”, „Nasze cnoty i nasze porażki są nierozdzielne, tak jak życie i materia. Kiedy się rozdzielą, będzie to oznaczać koniec człowieka”

94. Tesla o przyrodzie: „Musimy nauczyć się uzyskiwać potrzebną nam energię bez zużywania surowców”, „Natura może osiągnąć ten sam rezultat na wiele sposobów”

95. Tesla o kosmosie: „Ujarzmiłem promienie kosmiczne i sprawiłem, by służyły jako napęd (…). Ciężko pracowałem nad tym przez ponad 25 lat, a dziś mogę stwierdzić, że się udało”

96. Tesla o nauce: „Energia elektryczna jest wszechobecna w nieograniczonych ilościach i może zasilać maszynerię świata bez potrzeby węgla, gazu czy innych paliw”, „Nim miną pokolenia, maszyny zaopatrywane będą w moc, którą da się uzyskać z dowolnego miejsca wszechświata… Czy będzie to energia statyczna, czy kinetyczna? Jeśli statyczna, na próżno żywimy nadzieję. Jeśli kinetyczna – a wiemy z pewnością, że właśnie taka – kwestią czasu pozostaje, by człowiek podłączył urządzenia do koła zamachowego przyrody”, „Dzisiejsi naukowcy myślą głęboko zamiast wyraźnie. Trzeba być zdrowym na umyśle, aby myśleć wyraźnie, ale można być szalonym i myśleć głęboko”

97. Tesla – nazwa amerykańskiego zespołu rockowego powstałego w latach 80. XXw.

98. Tesla Girls – Singiel angielskiego zespołu Orchestral Manoeuvres in the Dark pochodzący z ich piątego albumu studyjnego wydanego w 1984r.

99. „Prestiż” – Film w reżyserii Christophera Nolana z 2006r., w którym jednym z bohaterów jest Nikola Tesla grany przez Davida Bowiego. Scenariusz powstał na podstawie powieści Christophera Priesta o tym samym tytule.

100. Film biograficzny o Tesli – Zdjęcia mają się rozpocząć jesienią tego roku. Autorem scenariusza i reżyserem jest Anand Tucker. Główną rolę ma zagrać Tomasz Kot.