Ciekawostki

10 Zaskakujących Ciekawostek o Wydrach

wydra

Wydra to niewielki ssak z gatunku łasicowatych, który występuje niemal w całej Europie, częściowo w Afryce i Azji. Jej naturalnym środowiskiem są tereny wodne, dlatego najczęściej można je spotkać w pobliżu stawów, jezior oraz rzek. Jej jedynym schronieniem jest nora, którą buduje samodzielnie lub nora, która kiedyś należała do innego zwierzaka. Bardzo chętnie pomieszkuje w norach już gotowych, dbając jednocześnie o otwory wentylacyjne. Wydry są fantastycznymi pływakami i chętnie korzystają z dobrodziejstw świata wodnego. Głównym składnikiem menu wydry są wobec tego ryby, choć nie pogardzi wodnymi ptakami lub małymi gryzoniami. Na polowania najczęściej wyrusza pod osłoną nocy.

1. Ciało wydry jest bardzo smukłe, dzięki czemu bardzo sprawnie porusza się w wodzie i pod wodą. Posiada grzbiet w kolorze brązowym i nieco jaśniejszy brzuch. Sierść wydry jest bardzo gęsta, co w efekcie stanowi solidną warstwę izolacyjną, dzięki której nie dochodzi do wyziębienia organizmu. Można powiedzieć, że jest w pełni wodoodporne. Posiada także długi ogon, który umożliwia sterowanie pod wodą oraz osiągnięcie konkretnej prędkości. Palce wydry są połączone błoną, która również ma wpływ na prędkość podczas pływania. Ciekawostką do drobne uszka, które wydra zamyka podczas pływania. Mówi się nie bez powodu, że wydry pływają z ogromną gracją, której nie sposób zaobserwować u innych ssaków.

2. Przeciętna długość życia wydry wynosi mniej więcej 10 lat, choć odnotowano przypadek długowiecznej wydry, która dożyła sędziwego wieku i zmarła mając niespełna 27 wiosen na karku.

3. Wydry to wyjątkowo osamotnione zwierzęta, choć w ich przypadku jest to świadomy wybór. Prowadzą samotny tryb życia i tylko w okresie godowym łączą się w pary, by później znów się rozstać. Ciąża wydr trwa nieco ponad dwa miesiące i na ogół rodzą 3 maleństwa, które przez kolejne trzy miesiące nie wychodzą z nory. Po upływie tego czasu zaczynają naukę pływania, a po roku od narodzin opuszczają matkę na stałe i rozpoczynają samodzielne życie.

4. Wydry posiadają doskonały wzrok, dzięki czemu nocne polowania nie sprawiają im żadnego kłopotu. Wówczas są w stanie zaskoczyć ofiarę. Doskonale widzą również pod wodą, co również powoduje, że nie mają sobie równych. Nie posiadają naturalnych wrogów w przyrodzie, choć zagrożeń nie brakuje. Największym zmartwieniem wydry są zanieczyszczone wody, które mają realny wpływ na jakość ich życia oraz żywotność. W poszukiwaniu pożywienia odbywają dalekie wędrówki, które również wielokrotnie kończą się wypadkami samochodowymi – a z takim przeciwnikiem wydra nie ma żadnych szans.

5. Wydry mogą osiągnąć nawet ponad 100 cm długości i wagę w wysokości 40kg.

6. Wydry nie miały lekkiego życia na przestrzeni minionych epok. Bardzo wcześnie zorientowano się, że futro wydry jest bardzo wartościowe i w związku z tym polowania odbywały się w zasadzie bez ograniczeń. W XVIII polowano na nie również ze względu na mięso, które nawet w Polsce cieszyło się ogromnym uznaniem i było rarytasem zamożniejszych ludzi.

7. Wiele osób zajmujących się hodowlą ryb i właścicieli stawów boryka się z problemem pojawiających się w nocy wydr, które urządzają sobie polowania. Zwierzęta znajdują się pod ochroną, dlatego najczęściej stosowanym rodzajem zabezpieczenia jest montaż elektrycznego ogrodzenia. Po zetknięciu z takim ogrodzeniem wydra doznaje szoku, który nie stanowi jednak dla jej życia zagrożenia. Osoby, które pragną pozbyć się wydr w trosce o swoje ryby powinny również pamiętać o tym, że wydra bardzo źle znosi pojawiające się znienacka światło. Zwłaszcza ostre światło może być skutecznym odstraszaczem.

8. Choć prowadzą samotny tryb życia, to jednak w okresie godowym lub w czasie poporodowym spędzają sporo czasu razem. To właśnie wtedy można zaobserwować niezwykle urocze zjawisko w postaci dryfujących na grzbiecie wydr, które trzymają się za łapki, aby żaden z osobników nie odpłynął za daleko. Dryfując na grzbiecie, uwielbiają także delikatnie masować się po brzuszku.

9. Malutkie wydry tuż po urodzeniu są kompletnie ślepe. Właśnie dlatego spędzają w norze pierwsze tygodnie. Dopiero po miesiącu otwierają oczy.

10. Wydry to bardzo sprytne i zaradne zwierzęta. Potrafią posługiwać się narzędziami. Często można zaobserwować wydry, które w fałdzie skórnej chowają niewielki kamień. To narzędzie, które przyda się podczas rozłupywania zdobytych skorupiaków. Śpią nawet dwanaście godzin dziennie i nawet ta czynność odbywa się w wodzie. Żeby nie odpłynąć za daleko często owijają się gęstymi roślinami lub wodorostami, które są w pewnym stopniu zabezpieczeniem. Uwielbiają się bawić. Zwłaszcza zima jest okresem nieustających zabaw, kiedy to wydry całymi godzinami ślizgają się na oblodzonych wzniesieniach. Niestety należą do zwierząt, którym grozi wyginięcie.