Ciekawostki

10 Zaskakujących Ciekawostek o Pchłach

pchła zbliżenie

Pchły to owady, które raczej nie bywają elementem przyjemnych skojarzeń. Należą do grupy owadów bezskrzydłych i określane są mianem pasożytów, ponieważ pasożytniczy tryb życia jest w ich przypadku jedynym sposobem na przeżycie. Nie ma obecnie na świecie miejsca, w których by nie występowały. Potrafią doskonale radzić sobie w nawet najbardziej ekstremalnych warunkach, dlatego pozbywanie się ich należy do przedsięwzięć nad wyraz utrudnionych. Nie oznacza to jednak, że całkowite usunięcie współlokatorów jest niemożliwe. Wystarczy jedynie wyposażyć się w odpowiednie środki, zadbać o wyjątkową czystość i bezustannie monitorować sytuację. Pchły z pewnością nie docenią rażącej czystości, która w ich przypadku odbierana jest w kategoriach wroga i warunków nienadających się do życia.

1. Istnieje przeszło 2000 gatunków pcheł oraz ponad 800 podgatunków. Jednak do najpowszechniej spotykanych należą pchły ludzkie, szczurze, kocie, psie oraz piaskowe.

2. Pchły odznaczają się charakterystyczną budową ciała, która jest bocznie spłaszczona oraz bardzo długimi odnóżami, dzięki którym są w stanie wykonywać naprawdę wysokie skoki. W krajach europejskich najczęściej można spotkać się z pchłami osiągającymi maksymalnie 10mm. Wielkość najmniejszych okazów wynosi niespełna 1mm. Ciało pchły pokryte jest charakterystycznymi ząbkami, a narządy gębowe skonstruowane są w taki sposób, aby umożliwić im swobodne wpijanie się w ciała ofiar.

3. Choć należą do niezbyt wielkich owadów, ich zapotrzebowanie na pokarm przechodzi ludzkie pojęcie. Potrafią bez problemu wypić krew w ilości przekraczającej nawet kilkanaście razy ich masę ciała.

4. Choć istnieje wyraźny podział na pchły kocie, psie i ludzkie, nie oznacza to jednak, że pchły pasożytujące na naszym zwierzaku pogardzą naszą krwią. Bardzo często kocie pchły można zaobserwować na psach, i na odwrót. Pod tym względem pchły nie należą do owadów wybrednych.

5. Wiele psów boryka się z alergią na ślinę pcheł, która w pewnym momencie może doprowadzić do APZS, czyli silnego zapalenia skóry. Pierwszym objawem pojawienia się pcheł jest osowienie u zwierzaków i nerwowe zachowanie. Im prędzej zauważymy pewne odchylenia od normy w zachowaniu naszych pupili, tym szybciej będziemy mogli uporać się z pasożytami. Starsze i schorowane psy przy dużym zapchelniu mogą nabawić się anemii. Pchły stanowią zagrożenie również dla człowieka, ponieważ są nośnikiem wielu poważnych chorób, m.in. tyfusu, tasiemca, dżumy lub tularemii.

6. Jedynym skutecznym środkiem przeciwpchelnym jest ekstremalna czystość. Tylko czystość pomoże pozbyć się pcheł z domu i zwierzaków. W celu pozbycia się pcheł należy nie tylko wyposażyć się w chemiczne środki przeciwpchelne, ale także często sprzątać w mieszkaniu. Pchły uwielbiają zacienione i lekko wilgotne miejsca i właśnie takie miejsca powinny być czyszczone ze zdwojoną siłą. Częstą siedzibą pcheł są także dywany, wykładziny oraz kojce dla psów. Systematyczne odkurzanie to jedyny sposób, aby pozbyć się nie tylko pcheł, ale także jajeczek, które są mniej widoczne i znacznie trudniejsze do namierzenia.

7. Wiele ludzi zastanawia się, jakim cudem stali się ofiarami tych natarczywych i nieprzyjemnych pasożytów. Najczęstszą przyczyną pojawienia się pcheł w naszych progach jest pies. Czworonogi, które regularnie przemierzają pobliskie parki, łąki i trawniki to doskonały środek transportu dla pchły, która zamieszkuje w sierści, a następnie w domu. Warto wyposażyć psa w specjalną obrożę przeciwpchelną i na bieżąco monitorować stan sierści.

8. W trakcie całego życia samica pchły jest w stanie złożyć przeciętnie ok. 600 jaj, choć ta liczba może osiągnąć liczbę nawet 2000. Pchły mogą przeżyć nawet kilka miesięcy, choć sytuacja komplikuje się, gdy tracą dostęp do żywiciela. Nie mając źródła pożywienia mogą przeżyć jedynie kilka dni.

9. Istnieje wiele domowych sposobów na pozbycie się pcheł. Jednym z najbardziej znienawidzonych przez pchły specyfików jest ocet, który należy dodać do kąpieli psa lub kota. Warto jednak pamiętać o działaniach prewencyjnych w postaci wyczesywania sierści zwierzaków specjalnym gęstym grzebieniem. W ten sposób będziemy mogli pozbyć się z sierści również jaj.

10. Ukąszenia pcheł ludzkich bywają niezwykle bolesne i mogą wywoływać reakcje alergiczne. Mówi się, że ich obecność nasila się przede wszystkim latem, choć pchła, która znalazła dobre lokum w postaci nas i naszego mieszkania, jest w stanie przeżyć kilka miesięcy i bez względu na porę roku. Pierwszym objawem przemawiającym za tym, że w naszym mieszkaniu panoszą się pchły, są ugryzienia na kostkach i łydkach, które przybierają formę niewielkich, aczkolwiek bardzo swędzących punkcików. Często można zaobserwować także niewielkie punkciki w całym mieszkaniu, które są odchodami pcheł. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie dokładne odkurzenie mieszkania oraz wyszorowanie newralgicznych miejsc gorącą wodą z odpowiednią ilością chlorku.