Ciekawostki

10 zaskakujących ciekawostek o Mikołajkach

Mikołajki to miasto na Mazurach, które dzięki swojemu malowniczemu położeniu i atrakcjom przyciąga sporo turystów.

To doskonałe miejsce, które może uświetnić wakacje w regionie tysiąca jezior, dlatego warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej.

1. Kraina Wielkich Jezior

Miasto położone jest nad jeziorami Tałty i Jeziorem Mikołajskim. To pierwsze jest najgłębszym jeziorem rynnowym w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich.

2. Staropruska osada

W miejscu dzisiejszego miasta pierwotnie znajdowała się staropruska osada. Miasto zawdzięcza swoją nazwę patronowi kościoła, świętemu Mikołajowi.

3. Zarząd Krzyżaków

Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z 1444 roku, a nieco ponad dwadzieścia lat później obszar ten był lennem pod zarządem Krzyżaków.

4. Królestwo Pruskie

Na samym początku XVIII wieku Mikołajki wchodziły w skład Królestwa Pruskiego, a w 1726 roku otrzymały prawa miejskie od króla Prus, Fryderyka Wilhelma I.

5. Żegluga

W pierwszej połowie XIX wieku miasto wyraźnie się ożywiło za sprawą powstania żeglugi na Mazurach, a trzy lata przed wybuchem pierwszej wojny światowej miasto zyskało połączenia kolejowe z Orzyszem i Mrągowem. Wydarzenia te miały wielki wpływ na dynamiczny rozwój Mikołajek.

6. Inteligencja i artyści

W dwudziestoleciu międzywojennym miasto stanowiło sporą atrakcję dla inteligencji i artystów. Odwiedzała je między innymi popularna Stefania Sempołowska, która cieszyła się wówczas sławą uznanej dziennikarki.

7. Placówka wywiadu niemieckiego

Podczas drugiej wojny światowej w Mikołajkach znajdowała się placówka niemieckiego wywiadu, a przed bombardowaniem Królewca stanowiącego stolice Wschodnich Prus to właśnie do Mikołajek ewakuowano archiwa samorządowe.

8. Żeglarska stolica Polski

Mikołajki często nazywane są żeglarską stolicą Polski. Znajduje się tutaj przystań Żeglugi Mazurskiej, liczne pensjonaty i hotele. To idealne miejsce na wakacje, ale również na aktywny wypoczynek.

9. Muzeum Reformacji Polskiej

Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach to miejsce, w którym można poznać pasjonującą historię Mazur. Znajdują się w nim liczne dokumenty, księgi parafialne i cenne zdjęcia. W miejscu tym można na własne oczy zobaczyć, jak zmieniały się te okolice oraz, kto brał czynny udział w rozwoju miast.

10. Festiwale

W Mikołajkach odbywają się corocznie liczne festiwale, w tym Festiwal Szantowy, Rajdowe Mistrzostwa Świata czy Mazurski Festiwal Rybny.