Ciekawostki

10 zaskakujących ciekawostek o Królowej Wiktorii

fot. Artysta Franz Xaver Winterhalter / Ωριγένης / GeorgeIIIandPitt1801 / WikipediaKrólowa Wiktoria była symbolem XX wieku. Jak wyglądało jej życie?  Czemu zawdzięcza swą sławę?

1. Alexandrina Victoria

Królowa Victoria tak naprawdę nazywała się Alexandrina Victoria. Urodziła się 24 maja 1819 roku w pałacu w Kensingston. Po koronacji używała swojego drugiego imienia.

2. Śmierć Ojca

Krótko po narodzinach Wiktorii, zmarł jej ojciec i stało się jasne, że to Victoria przejmie w przyszłości rządy. Jej wychowaniem zajęła się matka oraz jej przyjaciel, lord John Conroy. Mimo że mieszkała w Wielkiej Brytanii, jej pierwszym językiem był niemiecki, ponieważ w tym języku mówiła do niej matka.

Dopiero w wieku trzech lat zapoznała się z angielskim. Odebrała solidne wykształcenie, jednak bardzo często była upokarzana oraz izolowana od świata. Wkrótce po objęciu władzy młoda królowa wygnała matkę oraz lorda Conroy’a.

3. Miłość do kuzyna

W 1839 roku Victoria z wzajemnością zakochała się w swoim kuzynie, księciu Albercie. Sama zaproponowała ślub, jednak Albert nie cieszył się popularnością. Uznawano go za niegodnego tronu. \

4. Obowiązki przejał mąż

Większość obowiązków królowej przejął mąż. Królowa dziewięć razy była w ciąży, jednak noworodki budziły w niej wyłącznie obrzydzenie.

5. Wojna krymska

Victoria zaangażowała się w wojnę krymską (1853-1855). Wielka Brytania wsparła Francję, Imprerium Osmańskie oraz Sabaudie, które wystąpiły przeciwko Cesarstwu Rosyjskiemu.

6. Śmierć Alberta

W 1861 roku zmarł Albert. Dla królowej był to okropny cios. Na pewien czas odcięła się od polityki. Wtedy zaczęły się również jej samodzielne rządy. Stała się całkowicie niezależną władczynią.

7. Rozpuszczone dziecko

Rzekomo królowa czasem zachowywała się jak rozpuszczone dziecko. Podobno też była surową matką, czemu trudno się dziwić, skoro matka nie okazywała jej miłości. Potomkowie Victorii zasiadali jednak na tronach całej Europy, z tego powodu nazywa się ją „babką Europy”.

8. Dziennik

Wiktoria prowadziła dziennik, który stanowi świadectwo jej życia. Malowała też liczne akwarele i była wrażliwa na piękno.

9. 64 lata rządów

Królowa Victoria sprawowała władzę od osiemnastego roku życia. Rządziła przez 64 lata.

10. Sztuka

Motyw królowej Victorii często pojawia się w sztuce. O jej życiu powstało wiele filmów oraz miniseriali.