Ciekawostki

10 Zaskakujących ciekawostek i ważnych faktów o Węgrzewie

Fot. Michal Gorski / Wikipedia

Węgorzewo to miasto w województwie warmińsko-mazurskim położone na Mazurach, w historycznych Prusach Dolnych, na obszarze dawniej Galindii.

Przyciąga do siebie turystów poprzez bliskość jeziora Mamry, ale miasto ma do zaoferowania wiele zabytków i interesujących faktów o sobie.

1. Węgobork

Dawna nazwa miasta brzmiała Węgobork. Data założenia pozostaje niepewna – za rok powstania podaje się 1335 lub 1398.

2. Podzielone miasto

Miasto podzielone jest na osiedle I – położone na prawym brzegu rzeki Węgorapy – oraz osiedle II, które położone jest na lewym brzegu tejże rzeki. W nieoficjalnym podziale miasta podaje się również osiedla: Kopernika, Chrobrego, Południe, częściami miasta są również Sobin i Janówko.

3. Zabytki

Miasto posiada wiele zabytków, wśród których warto wymienić zamek krzyżacki z 1398 roku, późnogotycki kościół pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła z lat 1605-11, ratusz z XIX wieku, budynek dworca kolejowego z XIX wieku, Muzeum Kultury Ludowej, kompleks budynków Jednostki Wojskowej z XIX wieku.

4. Węgorzewskie Centrum Kultury

Mające siedzibę w mieście Węgorzewskie Centrum Kultury jest organizatorem wielu imprez lokalnych, między innymi Dni Węgorzewa, Regionalny Festiwal Kultury Łowieckiej, Beach Party Węgorzewo, Międzynarodowy Jarmark Folkloru.

5. Miasto garnizonowe

Węgorzewo jest miastem garnizonowym, rozmieszczony jest tutaj 11 Mazurski Pułk Artylerii imienia generała Józefa Bema.

6. Żegluga Mazurska

Wśród atrakcji Węgorzewa wyróżnia się Żegluga Mazurska – zlokalizowana przy Bulwarze Loir et Cher 2 przystań, skąd można wyruszyć na rejsy po jeziorze Mamry. Statek wypływa z portu znajdującego się na Węgorapie tuż obok ekomariny, dopływa do jeziora Mamry Kanałem Węgorzewskim i Węgorapą.

W ofercie znajduje się pętla po jeziorze i rejs do Giżycka.

7. Meandry

Meandry rzeki Węgorapy i kanał Węgorzewski połączone są przez Kanał Młyński – jest to najstarszy kanał w Węgorzewie, zbudowany w 1600 roku, w jego pobliżu znajdowało się jezioro Możdżany, które obecnie zanika. Nazwa kanału pochodzi od młyna, który nad nim działał.

8. Przewodnik historyczny

Węgorzewski Spacerownik to terenowy przewodnik historyczny w postaci słupków. Pomniczki są ponumerowane, prowadzą przez Węgorzewo oraz Kolonię Rybacką i Węgielsztyn.

9. Miejsce dla fanów rowerów

Gmina Węgorzewo to dobre miejsce dla fanów rowerów – wyznaczone przez nie trasy: Mała Pętla Mamr, Pętla Węgorzewska, Wielka Pętla Jezior Stręgiel pozwalają aktywnie spędzić czas.

10. Plaża miejska

W okresie wakacyjnym można skorzystać z oferty plaży miejskiej Mamry.