Ciekawostki

10 Ciekawostek i Ważnych Faktów o Polańczyku

Polańczyk, nabrzeże Jeziora Solińskiego | Fot. Lowdown / Wikipedia

Polańczyk znajduje się w południowo-zachodniej Polsce nad brzegiem Jeziora Solińskiego i jest wsią o charakterze uzdrowiskowym.

Ze względu na liczne uzdrowiska i zakłady lecznicze, a także sezreg atrakcji, co roku miejscowość odwiedzają rzesze turystów i kuracjuszy.

Oto kilka ciekawostek na jej temat.

1. Polieszczańskie

Pierwsze wzmianki na temat wsi pochodzą z drugiej połowy XVI wieku, kiedy nosiła ona jeszcze nazwę Polieszczańskie. Obecną nazwę wieś nosi dopiero od XVII wieku.

2. Maria Teresa

Pod koniec XVIII wieku Maria Teresa ofiarowała wiejskiej parafii 8000 złotych reńskich, co wpłynęło na rozwój Polańczyka. Jednak dopiero powstanie Zalewu Solińskiego w latach sześćdziesiątych XX wieku zupełnie zmieniło oblicze miejscowości. Zaczęły wówczas powstawać sanatoria i domy wczasowe.

3. Kuracjusze

W Polańczyku znajduje się w sumie 1200 miejsc dla kuracjuszy, a na miejscu leczy się choroby układu oddechowego, układu moczowego oraz szereg chorób kobiecych.

4. Cerkiew św. Męczennicy Paraskewii

Cerkiew św. Męczennicy Paraskewii, która obecnie stanowi kościół rzymskokatolicki, powstała na początku XX wieku jako murowana greckokatolicka świątynia. W środku można podziwiać oryginalny obraz Matki Boskiej Łopieńskiej.

5. Elektrownia wodna

Największą atrakcją okolicy jest zapora znajdująca się na terenie Jeziora Solińskiego, będąca jednocześnie elektrownią wodną. Jest to największa zapora w Polsce, a Jezioro Solińskie stanowi największy zbiornik wodny w kraju.

6. Park Linowy „Lemur”

Park Linowy „Lemur” w Polańczyku to jedna z tych atrakcji, które zachwycą całe rodziny. Na jego terenie znajduje się pięć tras o różnym stopniu trudności, a kompleks działa w sezonie, a więc tylko od maja do września.

7. Amfiteatr

Amfiteatr w Polańczyku mieści około 2000 widzów. Znajduje się bezpośrednio obok Jeziora Solińskiego, a piękne okoliczności przyrody sprawiają, że odbywające się tutaj koncerty cechują się wyjątkową atmosferą. W sezonie letnim niemal codziennie odbywają się tutaj imprezy.

8. Aktywny wypoczynek

Polańczyk to miejsce, które uwielbiają miłośnicy aktywnego wypoczynku. Znajduje się tutaj mnóstwo ścieżek spacerowych, a wśród nich Cypel Polańczyka, Perła Polańczyka czy Zielona Wzgórza Nad Soliną. Z kolei ścieżka okalająca całą miejscowość pozwala zobaczyć najpiękniejsze widoki.

9. Muzeum Kultury Bojków

Muzeum Kultury Bojków w pobliskim Myczkowie to miejsce, w którym można poznać historię i kulturę mieszkańców Soliny i okolic. Poza starami zdjęciami i dokumentami na miejscu znajdują się również stroje i narzędzia.

10. Punkt widokowy

Wzniesienie Sawin góruje około 500 metrów nad Polańczykiem i jest punktem widokowym umieszczonym w samym sercu Bieszczad. Widać stąd wspaniałą panoramę Bieszczad Wysokich oraz leżące nad Jeziorem Solińskim miejscowości.