Ciekawostki

10 Zaskakujących ciekawostek i faktów o Kosztaniczkach

Koszatniczka to gatunek gryzonia, który od wielu lat jest w polskich domach tylko trochę mniej popularny niż króliki miniaturki czy chomiki.

Nie mają żadnych szczególnych wymagań i cieszą się sporą sympatią ze strony ludzi.

Co warto o nich wiedzieć?

1. Chile

Naturalnym obszarem występowania koszatniczek jest Chile, a dokładnie tereny między wybrzeżem Oceanu Spokojnego a Andami. Koszatniczki żyją w stadach i prowadzą dzienny tryb życia.

2. Podziemne norki

Koszatniczki budują podziemne norki i to w nich spędzają większą część swojego całego życia. Odżywiają się przede wszystkim trawą, sianem, gałązkami i ziołami.

3. Bez wody

Koszatniczki mogą przeżyć nawet kilkanaście dni bez wody, a ich organizm nie jest podatny na niedotlenienie. Są więc one przystosowane do życia w trudnych warunkach. Ponadto ich bure futerko stanowi doskonały kamuflaż w warunkach naturalnych.

4. Długi ogon

Koszatniczki mają długi ogon, na końcu którego rośnie dłuższe futerko. Dlatego też w Chile potocznie nazywane są szczurami ze szczotką na ogonie.

5. Zęby koszatniczki

Zęby koszatniczki rosną przez całe jej życie, dlatego musi systematycznie je ścierać, jedząc określony pokarm. Są one przystosowane do diety o wysokiej zawartości włókna.

6. Samice

Samice osiągają dojrzałość płciową między piątym a czternastym miesiącem życia. Koszatniczki prowadzą poligamiczny tryb życia. Są też bardzo towarzyskie i w warunkach naturalnych muszą żyć w grupie. Jeśli zostaną jej pozbawione, grozi im depresja.

7. Kąpanie się w piachu

Koszatniczki uwielbiają kąpać się w piachu. Czynność ta jest w pełni uzasadniona. Tak zwane kąpiele pyłowe usuwają z ich sierści brud, przetłuszczenia i wszelkie pasożyty.

8. Łapać za ogon

Koszatniczki nie wolno łapać za ogon. W chwili zagrożenia podobnie jak jaszczurki, może ona porzucić swój ogon, a ten już nigdy jej nie odrośnie.

9. Ruchliwe stworzenia

Koszatniczki są bardzo ruchliwymi stworzeniami, które uwielbiają biegać i się bawić. Wystarczy im jednorazowa drzemka trwająca dwadzieścia minut, aby znowu były gotowe do aktywnej zabawy. W warunkach domowych warto zapewnić im kołowrotki albo plastikowe kule, w których będą mogły biegać po mieszkaniu.

10. Hodowane koszatniczki

Hodowane koszatniczki muszą otrzymywać karmę przeznaczoną specjalnie dla swojego gatunku. Jedzenie karmy dla innych gryzoni może w ich przypadku skończyć się cukrzycą.