Ciekawostki

10 zaskakujących ciekawostek biologicznych

fot. I, Luc Viatour / Wikipedia

Biologia to jedna z tych nauk, która nawet na chwilę nie przestaje zaskakiwać każdego, kto nawet w minimalnym stopniu ma z nią styczność na co dzień.

To zdecydowanie taka nauka, która wprawia wielokrotnie w osłupienie, gdy słucha się, jak fantastyczne rzeczy dzieją się za naszymi plecami. Ale jest to również prawdziwa kopalnia fantastycznych ciekawostek, które w ogromnym stopniu podkreślają jej fenomen i w doskonały sposób pozwalają jeszcze mocniej się do niej zbliżyć.

Dlatego bezsprzecznie warto zapoznać się z tymi najlepszymi z nich.

1. Rosiczki

Pierwsza ciekawostka dotyczy prawdziwego postrachu owadów, czyli rosiczki. Roślina ta bardzo często nazywana jest niepozornym drapieżnikiem. Bardzo często wystarczy chwila nieuwagi, by owad wpadł w pułapkę,z której po prostu wyjścia już nie ma.

2. Rośliny mięsożerne

Inna ciekawostka również związana jest z roślinami, które bliżej znane są jako rośliny mięsożerne. Prawdziwym fenomenem jest fakt, że na terenie całego świata można zaobserwować aż ponad 700 gatunków tego typu.

3. Mrówki

Kolejna z ciekawostek dotyczy gatunku mrówek, który jest mało popularny. To mrówki kamikadze, które żyją przede wszystkim w lasach tropikalnych. Posiadają one w sobie dwa gruczoły, które odpowiadają za produkowanie i przechowywanie trucizny.

4. Pchły

Warto także zapoznać się z ciekawostką dotyczącą pcheł. Otóż mówi się, że gdyby posiadała wzrost człowieka, to mogłaby przeskoczyć nawet wieżę Eiffela. Swoją znakomitą skoczność zawdzięczają temu, że posiadają w swoim organizmie dużych ilości substancji chemicznych, które w bardzo dużym stopniu zwiększają ich wydajność.

5. Nikotyna

Niezwykły jest również fakt, jaką rolę w tytoniowej roślinie pełni nikotyna. Otóż przede wszystkim dba o odstraszanie, jak i również trucie owadów. To dla nich zabójcza broń. Innymi słowy, jest to bardzo silna neurotoksyna.

6. Botulina

Kolejna ciekawostka dotyczy toksyny, która uważana jest za tą najsilniejszą, Zdecydowanym liderem w tej kwestii jest Botulina, czyli jad kiełbasiany.

7. Muły

Nie wszyscy wiedzą, że muły, to nic innego, jak mieszanka samca osła z samicą konia. Jeszcze ciekawszy jest fakt, że muły są bezpłodne, ale mają bardzo istotne znaczenie gospodarcze.

8. Hieny

Kolejna z ciekawostek dotyczy Hien. Otóż znane są one z tego, że to jedyne ssaki, które posiadają tak stężone soki żołądkowe, że umożliwiają im one pełne strawienie kości.

9. Masa szkieletu

Interesujący jest również fakt, że masa szkieletu u dorosłego człowieka stanowi ogółem około 20 % masy całego ciała.

10. Gruczoły potowe

Niesamowity jest również fakt, iż w skórze człowieka można znaleźć ponad 2,5 miliona gruczołów potowych, które są w stanie wyprodukować do litra potu na dobę.